Bądź swoim szefem – zakładanie firmy w 5 prostych krokach

Coraz więcej przepisów polskiego prawa jest dostosowywanych do potrzeb i oczekiwań osób, które chcą prowadzić własną działalność. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na koniec 2017 roku w rejestrze REGON były zarejestrowane ponad 3 miliony jednoosobowych firm, co stanowi swoisty rekord w polskich realiach. Zmienione przepisy, które wprowadzają 6 miesięcy zwolnienia z płacenia składek ZUS dla nowych przedsiębiorców, dodatkowo motywują do rozpoczęcia własnej działalności. Jakie kroki należy podjąć, by z sukcesem założyć i prowadzić firmę?

Po pierwsze: pomysł na biznes

By zarabiać na własnej firmie, najpierw trzeba mieć pomysł na biznes. Określić, co będzie produkowane, sprzedawane lub jakie usługi będą świadczone przez nowo utworzone przedsiębiorstwo. Warto również przemyśleć kwestie finansowania – dobrym rozwiązaniem może być pożyczka na start. Korzystne oferty dla przyszłych właścicieli firm umieszczono na stronie www.ratkomat.pl.

Po drugie: zgłoszenie firmy w urzędach

W celu zgłoszenia przedsiębiorstwa należy wypełnić wniosek dla Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli zarejestrować firmę. Formularz można złożyć do CEiDG przez Internet lub w Urzędzie Gminy, do którego warto wybrać się osobiście, by dokonać również obowiązkowego zgłoszenia podmiotu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego. Kolejnym krokiem będzie wizyta w Urzędzie Skarbowym i dobrowolne zgłoszenie firmy, jako płatnika podatku VAT.

Po trzecie: wybór biura rachunkowego

Początkowi przedsiębiorcy powinni rozliczać swoją działalność gospodarczą, korzystając z usług zaufanego biura rachunkowego. Opłaty w przypadku jednoosobowych firm są naprawdę niewielkie, a wśród korzyści należy wymienić: bezpieczeństwo dokumentów i poprawność comiesięcznych rozliczeń dla Urzędu Skarbowego.

Po czwarte: założenie konta w banku i wyrobienie pieczątki

Warto mieć firmowe konto bankowe, by zachować porządek w prowadzonych rozliczeniach. Co więcej, podczas ubiegania się o kredyt firmowy lub pożyczkę będzie trzeba przedstawić w banku wyciągi z konta. Jakie są najlepsze pożyczki, można sprawdzić na stronie polecampozyczke.pl. Pieczątka natomiast nie jest obowiązkowa, ale w wielu sytuacjach wymagana – chociażby na umowach, drukowanych fakturach, czy wysyłanych listach.

Po piąte: kasa fiskalna, koncesje i pozwolenia

Realizacja tego punktu jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności. Ważna informacja: kasę fiskalną należy zamontować, jeśli osiągany obrót przekroczy 20000 złotych. Urządzenie należy również zgłosić – zalegalizować w Urzędzie Skarbowym.

Coraz więcej przepisów polskiego prawa jest dostosowywanych do potrzeb i oczekiwań osób, które chcą prowadzić własną działalność. To dobry moment na planowanie własnego biznesu, zwłaszcza że wystarczy zrealizować tylko kilka prostych kroków, by stać się pełnoprawnym przedsiębiorcą.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

lady chłodnicze

Do czego służy lada chłodnicza i jak ją wybrać?

Lada chłodnicza służy przede wszystkim do eksponować produktów, głównie w sklepach spożywczych. Te produkty często …