copywriting
Pisanie wysokiej jakości perswazyjnych tekstów, które skłaniają klienta do wykonania określonej czynności to domena najlepszych z branży | Fot.: Depositphotos

Copywriting – droga do sukcesu w biznesie e-commerce

Pisanie chwytliwych tekstów, przyciągających uwagę klienta to dzień powszedni dobrego copywritera. I choć wiele osób poda w wątpliwość, czy rzeczywiście ułożenie kilku zdań na podany temat to zadanie wymagające jakichś specjalnych umiejętności, to związani z branżą e-commerce wiedzą, że największą wartość mają tylko te treści, które są poprawne pod względem merytorycznym oraz językowym i dodatkowo mają tę cechę, że angażują czytelnika.

Pisanie wysokiej jakości perswazyjnych tekstów, które skłaniają klienta do wykonania określonej czynności (subskrypcja newslettera, wypełnienie ankiety, przejście na stronę produktową) to domena najlepszych z branży. Umiejętności te nierzadko wymagają od autora tekstów posiadania dodatkowej wiedzy z zakresu: marketingu, reklamy, SEO oraz psychologii. Co jeszcze powinien potrafić skuteczny copywriter? Co wiedzieć i jak pracować? Najważniejsze cechy, umiejętności i sposób działania przybliżamy poniżej.

  • Wiedza – w pracy copywritera nie ma mowy o nudzie. Każdy dzień to dla niego kolejne wyzwanie i konieczność stworzenia nowego, niekiedy diametralnie różnego od poprzedniego, tekstu. Różnorodna tematyka i wielość stosowanych stylów sprawiają, że choć copywriter co dzień zajmuje się pisaniem, to tak naprawdę za każdym razem robi coś zupełnie innego. W tym fachu bez ciągłego pogłębiania wiedzy i odpowiedniego przygotowania merytorycznego do pracy, nie można egzystować.
  • Bogate słownictwo – bez niego nie sposób napisać przyjemnego dla ucha i przystępnego dla czytelnika tekstu. Ciągłe powtarzanie tych samych słów sprawia, że artykuły są ciężkie do czytania. Tu przydaje się umiejętność synonimizowania tekstu.
  • „Lekkie pióro” – to umiejętność, którą wymienia się na pierwszym miejscu niemal w każdym ogłoszeniu dla copywriterów. Umiejętność zaciekawienia czytelnika, pisanie z łatwością na rozmaite tematy, a na dodatek wykonywanie tego wszystkiego z przyjemnością to cechy niezwykle przydatne w copywritingu.
  • Dobra organizacja pracy – podstawa, bez której trudno będzie sprostać pracy copywritera. Konieczność ogarnięcia wielu zleceń jednocześnie, odpowiedniego przygotowania się do każdego z nich, a na koniec dotrzymania ustalonych terminów tak, by żaden deadline nie został przekroczony, na początku mogą wydawać się trudne. Jednak są to umiejętności, które można nabyć. Jak mówią „praktyka czyni mistrza”. Wystarczy zatem dobre rozplanowanie zadań, systematyczne podejście do ich wykonywania oraz determinacja w działaniu, a sukces będzie w zasięgu ręki.
  • Storytelling – w rzeczywistości, w której rynek nasycony jest produktami i usługami wszelkiego typu, prowadząc działalność, niezwykle trudno jest zaoferować klientowi coś wyjątkowego, co będzie wyróżniało się na tle towarów konkurencyjnych. Szansą pozostaje storytelling. Umiejętność opowiadania angażujących czytelnika opowieści pozwala zwrócić uwagę klienta i zaangażować go.
  • Research – przygotowanie wartościowego pod względem merytorycznym artykułu wymaga od copywritera dogłębnej wiedzy na każdy zadany temat. Począwszy od akcesoriów dla niemowląt, a skończywszy na klasie betonu odpowiedniego do budowy fundamentów. Jednak nie sposób wiedzieć wszystko, w końcu nikt nie jest alfą i omegą. Wystarczy, jeśli copywriter będzie miał umiejętność wyszukiwania niezbędnych informacji i szybkiego ich przyswajania.
  • Target – przed napisaniem tekstu autor powinien dobrze poznać odbiorcę, do którego będzie kierował swoje słowa. W zależności od tematyki artykułu oraz rodzaju opisywanego produktu lub usługi może to być wybrana grupa wiekowa, zawodowa lub społeczna.

Materiał partnera zewnętrznego

 

Sprawdź także

pozycjonowanie strony internetowej

Jak samemu pozycjonować stronę internetową w wyszukiwarce

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej firm przenosi swoją działalność do internetu, a rynek e-commerce …