Zalety systemu JPK

Jedną z największych zalet wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego dla legalnie działających przedsiębiorców, ma być skrócenie czasu ewentualnych kontroli skarbowych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) większości przedsiębiorców kojarzy się z niemiłym, dodatkowym obowiązkiem deklaracyjnym, wobec odpowiednich organów skarbowych. Został wprowadzony projektem wdrażanym w latach 2016 – 2018 i obecnie obejmuje swoim działaniem praktycznie wszystkie podmioty gospodarcze. Warto jednak zastanowić się, po co został stworzony i jakie zalety przedstawia, skoro ustawodawca postanowił zobowiązać firmy do jego tworzenia i przekazywania. Czy Jednolity Plik Kontrolny ma więc plusy? A jeżeli tak, to czy tylko dla organów podatkowych, czy może także przedsiębiorcy mogą też coś uzyskać?

JPK – zalety dla organów podatkowych i państwa

Od wielu lat mówi się o tak zwanych lukach prawnych i podatkowych, w szczególności luce dotyczącej podatku VAT. Organy podatkowe, pomimo wielu prowadzonych postępowań i kontroli, nie potrafiły skutecznie egzekwować zobowiązań podatkowych od wielu przedsiębiorców. Wpływało to bezpośrednio na obniżanie wpływów budżetowych i ogromnych strat państwa. Z drugiej strony, legalnie działający przedsiębiorcy niejednokrotnie narażeni byli na długotrwałe i utrudniające pracę postepowania sprawdzające, ze strony organów podatkowych. Ich efektywność była natomiast oceniana dość nisko. Odpowiedzią na te problemy ma być właśnie JPK. Nowoczesna, elektroniczna baza danych finansowych. Dostępna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, wskazująca firmom sposób oraz formę przekazywania informacji. Dzięki niej fiskus ma otrzymywać odpowiednio uszeregowane dane, które można w szybki i łatwy sposób sprawdzić. Część kontroli ma być nawet przeprowadzana automatycznie. Dzięki temu, efektywność pracy jednego urzędnika wzrośnie, a prowadzone kontrole zostaną skrócone do minimum. Do tego, elektroniczna forma pozwoli na ich szybkie odnajdywanie i wygodne przechowywanie. Ewentualne nieprawidłowości mają być wykrywane dużo szybciej, co znów wpłynie na ograniczenie rozwoju nielegalnych procederów.

JPK – potencjalne zalety dla przedsiębiorców

Jedną z największych zalet wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego dla legalnie działających przedsiębiorców, ma być właśnie skrócenie czasu ewentualnych kontroli skarbowych, a dzięki możliwości wstępnej weryfikacji informacji, część z nich nie będzie w ogóle angażować przedsiębiorców i ich cennego czasu. Budżet państwa ma swoje wymogi oraz potrzeby. Zgodnie z zapowiedziami większej efektywności wykazywania nieprawidłowych działań, wpływy do kasy państwowej mają być zapewniane z likwidowania luk podatkowych oraz nieprawidłowych działań, nie zaś z tytułu podwyższania zobowiązań podatkowych. Dodatkowo warto zauważyć, że tworząc uszeregowany plik z informacjami finansowymi, osoby prowadzące przedsiębiorstwo mają zapewniony szybki i wygodny dostęp do tych informacji. W związku z tym, warto zastanowić się nad wykorzystaniem JPK do własnych celów weryfikacyjnych i audytowych.

Podsumowanie i rekomendacje

Jednolity Plik Kontrolny jest sformalizowanym i przemyślanym systemem, do tworzenia profesjonalnej bazy danych i informacji finansowych. Obowiązek jego wprowadzenia powstał, jako odpowiedź na największe bolączki państwowych podmiotów podatkowych, w tym konieczność uszczelnienia systemu podatkowego. Jednak jego funkcjonowanie pokazuje, że skorzystać z niego mogą również poszczególni przedsiębiorcy oraz podmioty ich nadzorujące. Skoro więc i tak wszyscy zobowiązani są do tworzenia JPK warto wykorzystać system do własnych celów i usprawnić swoją firmę.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

jednolity plik kontrolny

Dziś ostatni dzień dla mikroprzedsiębiorców na złożenie JPK

Dziś mija termin, w którym mikroprzedsiębiorcy muszą wysłać Jednolity Plik Kontrolny. Od stycznia 2018 obowiązek ten …