Po angielsku i na temat

Opanowanie słownictwa to jedna z podstawowych metod nauki języka obcego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trzymanie się tematu rozmowy w języku obcym wymaga odpowiedniego zasobu słownictwa. Trudno jest wypowiadać swobodnie opinie, gdy co chwila brakuje nam słówek, albo nie rozumiemy o czym mówił nasz przedmówca, bo w jego wypowiedziach pojawiły się nieznane nam terminy i zwroty. W końcu nawet, żeby porozmawiać z Brytyjczykiem o pogodzie potrzebna jest znajomość przynajmniej części słownictwa angielskiego z zakresu meteorologii i przyrody. Dlatego tak istotne jest opanowanie angielskich słówek tematycznych, które używane zgodnie z regułami gramatyki będą świadczyły o naszym poziomie językowym. Jak zatem zapamiętać jak największą ilość słówek?

Memotechniki zdecydowanie pomagają

Opanowanie słownictwa to jedna z podstawowych metod nauki języka obcego. Niestety większość z nas ma z nimi niemiłe doświadczenia, pamiętając na przykład listy angielskiego słownictwa tematycznego do wkucia z lektoratów i lekcji w szkole. Na szczęście nowoczesne metody nauczania języków obcych podsuwają inne sposoby na utrwalenie angielskich słówek tematycznych. Dzięki nim zapamiętywanie dużej ilości obcobrzmiących wyrazów może okazać się ciekawym zajęciem, a kto wie, może nawet niezłą zabawą. Wszystkim tym, którzy obecnie mają mętlik w głowie, a angielskie słówka tematyczne mieszają im się bez ładu bez składu, tak, że w efekcie zamiast „better” mówią „butter” albo zamiast słowa „delete” używają słowa „delayed” warto zaproponować uporządkowanie swojej wiedzy. Wyobrażenie sobie własnego umysłu jako wielkiej szafy z mnóstwem szuflad to dobry pomysł. Każda taka szuflada mogłaby pomieścić angielskie słownictwo tematyczne z danej branży, a odzwierciedleniem zaszufladkowania wiedzy w rzeczywistości byłoby spisanie słówek na oddzielnych kartkach papieru. Nieocenione są też notatki ze spotkań biznesowych, obejrzanych prezentacji po angielsku oraz z przeczytanych tekstów posegregowane według tematów i przechowywane na oddzielnych półkach lub w szufladach. Potem wystarczy tylko otworzyć odpowiednią szufladkę, wyjąć z niej odpowiednie słówko i używać go do woli w rozmowie lub pisanym tekście.

Tworzenie mapy myśli

Innym sposobem na uporządkowanie poznanego angielskiego słownictwa jest tworzenie tak zwanych mapy myśli. W miejscu centralnym kartki umieszczamy słowo klucz, wokół którego zaczynamy budować sieć skojarzeń. W ten sposób można na przykład uporządkować wszystkie angielskie słówka tematyczne związane ze zdrowiem. Umieszczając na środku czystej kartki słowo „health” przejdziemy przez znane nam nazwy części ciała i dotyczące ich dolegliwości, np.: „headache”,”toothache”, „earache”, potem wymienimy nazwy leków, np.: ” pill” „caugh sirup”„ First Aid Kit” oraz podstawowych zabiegów lekarskich, np.: „ to treat someone” „to relief pain” „to have regular checkup”, kończąc na nazwach specjalności lekarskich takich jak „generalist” i „paediatrician” oraz oddziałów w szpitalach i przychodniach zdrowia. Dodatkowo na naszej mapie myśli pojawić się mogą dalsze słownictwo angielskie, które kojarzy nam się ze zdrowiem, na przykład te te dotyczące zdrowego odżywiania i ogólnie bycia „fit”.

Gra w konteksty

Warto sobie uświadomić, że naturalnym środowiskiem poszczególnych słów są tak zwane związki frazeologiczne, czyli zlepki wyrazów, które razem tworzą nowy odcień znaczeniowy lub utarty zwrot, który jest w powszechnym użyciu. Chcąc zatem zapamiętać angielskie słówka tematyczne warto zobaczyć je w szerszym kontekście, sprawdzić jak funkcjonują w zdaniu i ucząc się ich zapamiętać od razu całe wyrażenia. Mamy tu do czynienia z tak zwanymi idiomami, których w języku angielskim nie brakuje. Często natknąć się można na zestawienia zbierające ciekawe powiedzenia dotyczące danego tematu, na przykład idiomy związane z pogoda lub ze zdrowiem albo takie, w których występuje konkretny wyraz, tak jak idiomy ze słowem „happy”.

Słówka z przyjemnością

Zbyt duża dawka stresu podczas nauki angielskiego słownictwa tematycznego niczego nie ułatwia, a wprost przeciwnie przyniesie marne efekty. Aby zwiększyć efektywność podczas zapamiętywania słówek, warto zadbać o własny komfort . Z im większą przyjemnością podejdziemy do zadania, tym lepiej nam ono wyjdzie. Być może pomocne okażą się teksty piosenek ulubionych wykonawców. Cytaty z piosenek klasyków takich jak Depeche Mode czy Queen albo z najnowszych gwiazd, takich jak Justin Bieber czy Tylor Swift łatwiej pozostają w głowie, bo niesie je melodia i nasze odczucia. Kinomani mogą korzystać z cytatów z ciekawych filmów, jak choćby ten wyciągnięty z jednego z odcinków „Gry o tron” : „ A lord must learn that sometimes words can accomplish what swords cannot.”. Także książki i inne publikacje to prawdziwa kopalnia ciekawych powiedzeń. Tutaj wymienić można dziesiątki zabawnych powiedzonek Sherlocka Holmesa lub enigmatycznych stwierdzeń Alicji z Krainy Czarów. W końcu każdemu przyda się dawka dobrego humoru za sprawą żartów w języku angielskim. Nawet jeśli niektórzy ocenią je jako suchary, czyli „cheesy joke” zawsze warto spróbować kogoś rozśmieszyć po angielsku: „ Why is Peter pan always flying? – Because He neverlands.”

Wszystkim, którym zależy na opanowaniu angielskiego słownictwa tematycznego polecam odwiedziny na stronie: http://www.strefaangielskiego.pl/slowka-angielskie/

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

nauka języków obcych

Jak uczyć się języków obcych?

Umiejętność porozumienia się w języku obcym jest bardzo istotna. Szczególnie w większych miastach można spotkać …