Strona główna / Polska / Krew, towar pierwszej potrzeby
krwiodawca
Pobraną krew można przechowywać tylko do 42 dni | fot.: Fotolia

Krew, towar pierwszej potrzeby

Pobraną krew można przechowywać tylko do 42 dni. Niestety, jej rezerwy nie są duże, a potrzebujących, szczególnie w okresie letnim, nie brakuje. Co się robi, gdy pacjenci czekają, a banki krwi świecą pustkami?

W sytuacjach awaryjnych prosi się o pomoc stałych krwiodawców – telefonicznie lub SMS-em. Również bliscy osób, które otrzymały krew, są zachęcani do powiększenia zasobów.

Ośrodki ratują się też pożyczkami z innych centrów krwiodawstwa. Zdarza się jednak, że i gdzie indziej krwi brakuje – mówi serwisowi infoWire.pl lek. med. Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Najbardziej potrzeba krwi grup A Rh+, A Rh-, 0 Rh+ i 0 Rh-. Krew tej ostatniej grupy jest szczególnie wartościowa, ponieważ nadaje się do przetoczenia każdemu pacjentowi.

Krwiodawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 65 lat.

Na pobranie należy pójść po lekkostrawnym posiłku. Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

@infoWire

Sprawdź także

Układ chłodzenia w samochodzie

Jak upał działa na układ chłodzenia?

Upalne lato to dla układu chłodzenia nie lada wyzwanie. Mimo że system z reguły ma …

  • krewetka

    I to jest słuszna koncepcja! sama oddaję krew tak często jak tylko mogę…może uratowałam komuś życie i nawet o tym nie wiem??