Ściółka w lasach sucha jak pieprz

W wielu polskich lasach obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego | fot.: Fotolia

W wielu polskich lasach obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jest bardzo sucho, dlatego leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności – wystarczy iskra, by doprowadzić do pożaru.

Polskie lasy – ze względu na skład gatunkowy – są wyjątkowo łatwopalne. Zagrożone jest aż 85% ich powierzchni.

Sezon pożarowy trwa od marca do końca października, czyli bardzo długo – mówi serwisowi infoWire.pl rzecznik prasowy Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Jeśli przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki na danym obszarze wynosi poniżej 10%, zostaje wprowadzony zakaz wstępu do lasu.

Najczęstszą przyczyną pojawienia się ognia w lesie jest działalność człowieka. Niefrasobliwie rzucony niedopałek papierosa, niedogaszone ognisko, grill rozpalony poza wyznaczonym miejscem – to wszystko może być poważnym zagrożeniem.

A wystarczy mieć na uwadze kilka prostych zasad: sprawdzajmy, czy teren naszej wycieczki nie jest objęty zakazem wstępu; ogniska oraz grille rozpalajmy tylko we wskazanych punktach; nie używajmy poza nimi otwartego ognia – zapałek, zapalniczek, sztucznych ogni.

O zauważonym pożarze powinniśmy niezwłocznie poinformować straż pożarną i szybko oddalić się tam, gdzie jest bezpiecznie. Sami pod żadnym pozorem nie próbujmy go gasić.

Człowiek w czasie pożaru w lesie jest bez szans – informuje rozmówczyni.

@infoWire

Sprawdź także

Owczarek na spacerze w lesie

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na psy w lesie?

Jesień to idealny czas na dłuższe spacery po lesie z psiakami. Wiosną przeszkadzała w tym …