Jak ustrzec krewnych przed spłatą długu?

Okazuje się, że długi mogą być nie tylko zmartwieniem naszym, ale również tych, którzy będą musieli je spłacać, kiedy nas zabraknie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Okazuje się, że długi mogą być nie tylko zmartwieniem naszym, ale również tych, którzy będą musieli je spłacać, kiedy nas zabraknie. Każdy, kto zaciąga zobowiązanie finansowe, powinien być świadomy odpowiedzialności, ale również ryzyka, jakie takie kroki niosą. Jak zabezpieczyć bliskich przed dziedziczeniem naszych zobowiązań finansowych? Dowiedz się już teraz.

Zobowiązanie finansowe dobrze zabezpieczone

Przede wszystkim, jeśli już decydujemy się zaciągnąć zobowiązanie finansowej, to musimy zadbać również o jego ubezpieczenie. Pamiętajmy, że „wypadki chodzą po ludziach”, a pełen okaz zdrowia może już jutro być niezdolny do pracy i generowania środków finansowych. W przypadku kredytów bankowych warto więc wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

To ogromna pomoc w długach dla bliskich, którzy odziedziczą spadek, kiedy nas zabraknie. Ubezpieczenie gwarantuje wtedy nieprzeniesienie zobowiązania kredytowego na spadkobierców. Nie możemy dopuścić przecież do sytuacji, w której nasze dzieci zamiast majątku, będą musiały trudzić się ze spłatą należności. I tak ogromnym zmartwieniem będzie dla nich odejście najbliższej osoby.

Regularna spłata długów

Zaciągaj jedynie takie zobowiązania, które jesteś w stanie spłacać. To takie, które nie zaburzają sytuacji finansowej w portfelu każdego miesiąca. Spłacaj raty regularnie, staraj się również jak najszybciej pozbyć takiego zobowiązania. Jeśli tylko masz wystarczająco dużo środków, nadpłacaj zobowiązanie, by cieszyć się tylko wolnym budżetem.

Jeśli zaciągnąłeś duże zobowiązanie, staraj się generować oszczędności, które pomogą w przyszłości na jego spłatę przez spadkobierców. Takie zabezpieczenie pozwoli im uniknąć dziedziczenia długu. Przecież nikt nie musi spłacać zaległości, jakie sam wygenerowałeś. Musisz zrobić wszystko, by pomoc w długach okazała się dla Twoich najbliższych najkorzystniejsza.

Informacja o sytuacji finansowej

Informuj swoich bliskich o sytuacji finansowej, którą wykazujesz. Niech będą świadomi nie tylko dóbr, ale ewentualnie również Twoich zadłużeń. Po Twojej stracie będą mogli rozsądnie zdecydować o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. Może okaże się, że Twoje długi są większe niż pozostawiony majątek. Niech to nie będzie żadnym zaskoczeniem. Świadomość finansowa jest najlepszym rozwiązaniem, by nie zrujnować materialnego życia swoich bliskich.

Zrzeczenie się spadku

Sposobem na to, by nie dziedziczyć długów po zmarłym, jest zrzeczenie się spadku. Może to zrobić każdy spadkobierca, dzięki czemu nie będzie zobowiązany do spłaty zaległości, które powstały w wyniku zaciąganych przez zmarłego zobowiązań.

Co ważne, opcja zrzeczenia się spadku jest korzystna tylko w sytuacji, w której zadłużenie spadkodawcy ma większą wartość, niż jego majątek. Właśnie dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, należy dobrze poznać kondycję finansową osoby, po której dziedziczymy. Takie informacje bardzo często zawarte są w pozostawionym przez zmarłego testamencie, który ma moc prawną.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …