Pieniądze
Sprytne i kreatywne pomnażanie oszczędności wymaga pewnego wysiłku, ale także uważności i skrupulatnego kontrolowania usług | fot.: Fotolia

Kreatywne pomysły na zarabianie pieniędzy

Oszczędności, które nie pracują oznaczają w praktyce straty. Zamiast odkładać środki na nieoprocentowanych kontach bankowych, albo – co gorsza – w przysłowiowej skarpecie, warto pomyśleć o tym, jak je skutecznie pomnażać.

Po pierwsze: konta oszczędnościowe

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem pozwalającym na stopniowe zwiększanie środków jest zwykłe konto oszczędnościowe. Wprawdzie oprocentowanie rzędu 1,5 do 3% w skali roku nie oszałamia, ale za to pozwala na stopniowy przyrost pieniędzy widoczny zwłaszcza przy większych kwotach. Na rynku bankowych usług znaleźć można banki oferujące konto oszczędnościowe bez zakładania ROR. Możemy wówczas zdecydować o otwarciu takiego rachunku, ponieważ będzie na przykład lepiej oprocentowany niż w banku, w którym prowadzimy rachunek bieżący. A ponadto pieniądze przyrastają bez zagrożenia wykorzystania ich na codzienne potrzeby. Korzystając z takiego rozwiązania warto zwrócić uwagę na dodatkowe „wabiki” ze strony banku, na przykład korzystne oprocentowanie dla tzw. nowych środków. Należy wówczas dokładnie pilnować czasu trwania promocji, aby po okresie promocyjnym pieniądze nie pracowały już jedynie zgodnie ze standardową, znacznie niższą ofertą.

Po drugie: lokaty

Z założenia lokaty są opcją pozwalającą na zarabianie większych pieniędzy niż w przypadku kont oszczędnościowych. Tutaj także warto poszukać sprytnej i korzystnej oferty, najlepiej nie wymagającej zakładania zwykłego konta, dzięki czemu nie przywiązujemy się do określonego banku i po zakończeniu promocji możemy szybko alokować środki. Ponieważ lokaty wiążą się z zamrożeniem oszczędności, najkorzystniej jest zakładać takie, które  zapewniają duży zysk w krótkim czasie (najczęściej 2-3 miesiące, maksymalnie pół roku). Jeśli dysponujemy większą kwotą, warto na przykład założyć kilka lokat o różnej długości obowiązywania.

Jak znaleźć lokatę, która będzie najkorzystniejsza? Koniecznie trzeba porównać jak największą ilość ofert, a do takiego monitoringu warto zatrudnić odpowiednie narzędzie. Możemy na przykład zlecić sprawdzenie lokaty w porównywarce Rankomat finanse, co szybko daje pełen obraz sytuacji na rynku tych produktów finansowych. Oczywiście najatrakcyjniejsze z nich są kierowane do oszczędzających na lokacie kwoty poniżej 10 000 zł, będących nowymi klientami. Ci, którzy w ten sposób chcą ulokować na przykład 1000 000 też znajdą coś dla siebie, aczkolwiek wybór ofert będzie już mniejszy. Pożyteczną praktyką jest rozejrzenie się za okazjami pod koniec miesiąca czy kwartału. Niektóre banki starają się przyciągnąć klienta oferując wówczas nieco wyższe oprocentowanie lokat.

W przypadku takiej usługi bankowej należy przede wszystkim dokładnie sprawdzić całość zapisów, regulamin, możliwe dodatkowe koszty, niejasne warunki  oraz dokładnie śledzić czas zakończenia oferty – automatyczne przedłużanie lokaty zazwyczaj będzie dużo mniej korzystne niż w przypadku, gdy klient zamknie lokatę i przeniesie pieniądze gdzie indziej.

Po trzecie: promocje

Aby zmaksymalizować swoje zyski osoby uważnie obserwujące oferty bankowe mogą także wyłuskać szczególnie wartościowe promocje bankowe. Niektóre banki premiują bowiem nowych klientów oferując dodatkową gotówkę, bonami zakupowymi albo nagrodami rzeczowymi. Jeśli użytkownik zainwestuje trochę czasu i energii na śledzenie tego typu ofert, może zyskać nawet kilka tysięcy rocznie. Oczywiście podobnych osiągnięć nie sposób zrealizować w ramach jednego konta czy lokaty. Decyzja o zarabianiu w ten sposób wiąże się z otwarciem kilku z nich równocześnie, znajomości regulaminów, warunków uczestnictwa i szczegółowych zasad odebrania premii.

Oferty tego typu kierowane są do nowych klientów, często wymagają także na przykład zarejestrowania się na stronie promocji, wyrażenie zgody marketingowej, wykonania szczegółowo określonych transakcji albo skorzystania z dodatkowego produktu bankowego. Często regulują także minimalny wpływ na konto miesięcznie, minimalną długość zatrudnienia w obecnym zakładzie pracy, a nawet obywatelstwo klienta. Występują także zapisy ograniczające wiek osoby korzystającej z promocji, karencje uniemożliwiające sięgnięcie po dodatkowe bonusy, zapisy blokujące na przykład wykorzystanie kilku bonów zakupowych jednocześnie. Promocje bankowe jako sposób na wysokie zarobki jest więc sposobem efektywnym, ale też zarezerwowanym dla zdyscyplinowanych graczy.

Sprytne i kreatywne pomnażanie oszczędności wymaga pewnego wysiłku, ale także uważności i skrupulatnego kontrolowania usług oraz własnych finansów. Warto poszukać takich ofert, które nie angażują zanadto użytkownika, nie wymagają skomplikowanych działań, korzystania z dodatkowych usług, wiązania się deklaracjami dotyczącymi wpływającej co miesiąc pensji, itp. Krótko mówiąc najwartościowsze oferty to te, które w krótkim czasie wypracowują maksymalne zyski stosunkowo niewielkim nakładem pracy.

OLI

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …