Pożyczki przez internet – na co warto uważać, aby później nie żałować?

. Rozważając zaciągnięcie pożyczki, sprawdź Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W życiu każdego z nas zdarzają się takie momenty, kiedy pilnie potrzebujemy pożyczyć gotówkę. Czasem jednak zadłużanie się powodują nasze zachcianki, z których moglibyśmy zrezygnować. Niezależnie od tego, na jaki cel pożyczamy pieniądze, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przedstawiamy je poniżej.

Pamiętaj, że za komfort przyjdzie Ci więcej zapłacić

Pożyczki przez internet, oferowane przez podmioty pozabankowe, choć niezwykle komfortowe i szybkie, potrafią być bardzo kosztowne. Pożyczki w 15 minut pożyczki bez zaświadczeń potrafią uratować nas w kryzysowej sytuacji, choć często są bardzo wysoko oprocentowane.
Dlatego też dwa razy zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz w danym momencie gotówki i nie możesz jej pozyskać niższym kosztem, na przykład pożyczając pieniądze od znajomych czy dalszych członków rodziny. Pamiętaj, że również z nimi możesz podpisać stosowną umowę, aby obie strony czuły się pewnie i bezpiecznie.

Bądź ostrożny, zawierając umowę z parabankiem

Pamiętaj, że parabank nie jest placówką finansową, lecz firmą o statusie prawnym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Firmy nie są objęte Funduszem Gwarancyjnym. Działają na innych zasadach niż banki, dlatego mogą też oferować wysoko oprocentowane pożyczki. Ewentualne problemy mogą zakończyć się postępowaniem sądowym ciągnącym się przez wiele lat. Jak ognia unikaj instytucji, w której firmy oferują pożyczki na lichwiarski procent.

Sprawdź Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania

To najważniejszy wskaźnik, który ułatwia oszacowanie, czy dana oferta pozyczki online rzeczywiście jest tak atrakcyjna jak sugeruje to reklama telewizyjna. Rozważając zaciągnięcie pożyczki, sprawdź Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, na które składa się udzielana kwota, koszty obsługi zadłużenia oraz koszty dodatkowe, uwzględnione w tabeli opłat dołączonej do regulaminu pożyczki i do umowy.

Oszacuj, czy będziesz w stanie spłacić pożyczkę w wyznaczonym czasie

Każda zaległa rata spłaty pożyczki wiąże się z określonym terminem wpłaty raty. Spóźnienie, nawet kilkudniowe, może wiązać się z bardzo wysokimi odsetkami, które drastycznie powiększają całkowity koszt pożyczki. Zanim się zadłużysz sprawdź, czy będziesz mieć realną możliwość spłaty pożyczki w terminie określonym przez pożyczkodawcę. Po to, aby uniknąć windykacji terenowej i licytacji komorniczej oraz utraty majątku znacznie cenniejszego aniżeli pożyczona kwota pieniędzy, mierz siły na zamiary i bierz od firmy pożyczkowej zawsze tylko tyle pieniędzy, ile będziesz w stanie oddać.

Dbaj o swoje prawa i nie daj się zwodzić obietnicom bez pokrycia na piśmie

Firma pożyczkowa ma obowiązek przedstawić Ci formularz informacyjny w formie tabeli, w której przedstawiona jest stopa oprocentowania pożyczki, a także wszelkie opłaty z nią związane. Nie podpisuj żadnej umowy, jeśli nie do końca rozumiesz jej treść ani nie jesteś pewien całkowitej kwoty, którą później przyjdzie Ci zapłacić. Nie wierz w zapewnienia konsultantów ani pracowników w punktach obsługi klienta. Bierz pod uwagę jedynie to, co widnieje na umowie i w tabeli opłat. Każdy dokument czytaj na spokojnie przed podpisaniem. Jeśli masz wątpliwości związane z daną umową, nie podpisuj jej lub zabierz ze sobą egzemplarz do prawnika i zasięgnij porady profesjonalisty.
W mediach i na komisariatach policji znane są sprawy osób, które podpisały umowę bez uprzedniego przeczytania jej. Takie sprawy kończą się często tragicznie – zamiast umowy pożyczki zdarza się, że nieświadomi czy starsi klienci podpisują umowę sprzedaży domu za symboliczną kwotę.

Nigdy nie wpłacaj zadatku pożyczkodawcy!

Niektóre firmy pożyczkowe mogą usiłować wywrzeć na nas presję, że wpłata kwoty przygotowawczej czy tzw. zadatku jest krokiem koniecznym do otrzymania pożyczki i musi być wpłacona jeszcze przed podpisaniem umowy. Wiele tego typu spraw trafia co roku do Rzecznika Praw Konsumenta. Zazwyczaj tego typu pieniędzy już nigdy nie zobaczysz na oczy.

Masz 14 dni na odstąpienie od umowy

Pamiętaj, że nawet jeśli podpiszesz niekorzystną dla siebie umowę, możesz odstąpić od niej w terminie 14 dni, bez konieczności podania powodu zmiany zdania. Nie musisz nikomu tłumaczyć się ze swojej decyzji, wystarczy, że w wyznaczonym terminie prześlesz e-mailowo lub na adres pożyczkodawcy pismo, w którym informujesz o odstąpieniu od umowy. Musisz jednak liczyć się wtedy z koniecznością zwrócenia kwoty, jeśli już została Ci wypłacona. Czasem to jeden z najlepszych kroków, aby uchronić się przed kosztowną pożyczką.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

prawnik od długów

Dobry prawnik od długów

Nie ma nic gorszego od znalezienia się w spirali długów. Często jest to wynik niefortunnych …