Przy bankomacie
Bank to nie mąż czy żona, nie musisz mu przysięgać wierności do grobowej deski. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czas na zmiany! W jakim banku założyć konto osobiste?

Bank to nie mąż czy żona, nie musisz mu przysięgać wierności do grobowej deski. Wręcz przeciwnie, może się okazać, że zmiana wyjdzie ci na dobre! Dlatego bez względu na to, w jakim banku masz konto i od jak dawna, sprawdź oferty konkurencji. Może znajdziesz coś dla siebie?

Zanim zaczniesz poszukiwania najlepszej oferty, przeanalizuj dokładnie swoje potrzeby. Policz przede wszystkim, jak często robisz przelewy, ile razy w miesiącu wypłacasz pieniądze z bankomatu i jak dużo transakcji kartą robisz. W zależności od tego, z jakich usług korzystasz najczęściej i jakie są twoje wpływy na konto, będzie ci łatwiej dobrać odpowiednią ofertę. Niestety, coraz trudniej znaleźć konta osobiste, które są całkowicie darmowe.

Porównaj oferty

Nie trzeba iść do banku, żeby sprawdzić, co ma do zaproponowania swoim klientom. Dziś każdy bank ofertę dla nowych osób eksponuje i promuje na swojej stronie internetowej. Wystarczy zajrzeć, sprawdzić, nie zaszkodzi zrobić sobie własnej tabelki w arkuszu kalkulacyjnym, żeby porównać oferty. Wszelkie podsumowania na blogach i portalach mają tę wadę, że szybko się dezaktualizują, banki często zmieniają promocje, a nieaktualne dane w artykułach zostają. Na co zwrócić uwagę? Na wysokość opłat za prowadzenie konta, za kartę płatniczą, za wypłaty z bankomatów i przelewy. Rzadko wszystkie te usługi są darmo, dlatego jeśli tylko czasami wypłacasz pieniądze, a o wiele częściej robisz transakcje kartą i przez internet, to szukaj banku, który te usługi ma darmowe. Sprawdź np. ofertę Santander Bank Polska i Konto Godne Polecenia. Za prowadzenie konta zapłacisz 0 zł, do wyboru będziesz mieć kartę debetową Mastercard płatną 7 zł miesięcznie, ale bez prowizji za wypłaty albo kartę Visa, która jest całkowicie darmowa, jeśli w poprzednim miesiącu rozliczone nią zostało co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych.

Konto wybrane? Działaj!

Koniecznie w porównaniu ofert uwzględnij także swój aktualny bank. Jeśli się okaże, że na zmianie banku możesz zaoszczędzić sporą kwotę w skali roku, to nie ma się nad czym zastanawiać. Założenie konta nie zajmuje dużo czasu, a w dobie bankowości internetowej w ogóle często w ogóle nie ma potrzeby, żeby wychodzić z domu. Wystarczy wypełnić wniosek i poczekać na wizytę kuriera lub wybrać przelew internetowy z konta w innym banku jako metodę weryfikacji. Do wypełnienia wniosku potrzebne będą takie dane jak seria i numer dowodu osobistego, numer pesel, adres i inne dane kontaktowe. Jeśli w ciągu dnia dużo czasu spędzasz w pracy i nie zamierzasz zbyt często zaglądać do siedziby banku, to powinien być swoisty test dla banku. Gdyby się okazało, że na tym etapie twoja obecność w banku jest konieczna, to być może ten bank nie jest najlepszym wyborem dla ciebie.

Transfer konta osobistego

Jeśli nie masz wielu zobowiązań i zleceń stałych, przeniesienie konta nie będzie dla ciebie dużym problemem. Po prostu po otwarciu nowego konta zlikwiduj stare lub przynajmniej zrezygnuj z karty, która zwykle generuje najwyższe koszty. Może być do tego konieczna wizyta w banku. Jeśli bezkosztowo możesz wstrzymać się z zamknięciem konta, skorzystaj – przez dodatkowy miesiąc zweryfikujesz, czy nie zapomniałeś powiadomić kogoś o zmianie numeru rachunku bankowego. Jeśli jednak twój numer konta znają wszystkie urzędy, ZUS itd., skorzystaj z pomocy banku przy przeniesieniu konta. 1 stycznia 2010 r. została opublikowana rekomendacja Związku Banków Polskich, na mocy, której większość banków wprowadziło odpowiednie procedury. Po podpisaniu pełnomocnictwa i złożeniu wniosku o przeniesienie rachunku, bank poinformuje o zmianie konta pracodawcę, ZUS, US i inne urzędy, przeniesie nie tylko saldo, ale też stałe zlecenia i polecenia zapłaty. Wszystko oczywiście w uzgodnionym z tobą zakresie.

Poznaj konta osobiste z Santander Bank Polska – https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

oprocentowanie lokat bankowych

Niski poziom stóp procentowych wpływa na oprocentowanie lokat bankowych. Czy są szanse na szybką podwyżkę stóp?

Wysokość stóp procentowych w ogromnej mierze wpływa na wysokość oprocentowania lokat bankowych, ale też np. …