Grzejnik w łazience
Grzejnik w formie drabinki lepiej w takich warunkach się sprawdza, a w dodatku pozwala przyspieszyć suszenie ręczników lub ubrań | fot.: Fotolia

Co będzie grzało w naszym nowym mieszkaniu? Typy grzejników i ich najważniejsze cechy

Gdy kupujemy mieszkanie lub dom na rynku wtórnym, intuicja podpowiada nam, by uważnie przyjrzeć się, co w nim drzemie. Zadajemy wówczas poprzedniemu właścicielowi mnóstwo pytań: jak spisują się instalacje? Czy były przeprowadzane ich naprawy? Czy nie wymieniano może grzejników? Ile płacić trzeba w ciągu roku na ogrzewanie? Oglądamy starannie każdy kąt, szukając potencjalnych słabych punktów, które mogłyby nam zatruć domową idyllę lub zmusić do nieprzewidzianych wydatków w bliskiej przyszłości. Jeśli natomiast po nowe lokum wybieramy się do dewelopera, wszystkich tych spraw domyśleć się musimy z papierowej dokumentacji, którą dostarczy nam firma zajmująca się budową mieszkań. Zanim ostatecznie uznamy nasze mieszkanie za gotowe i odbierzemy klucze od dewelopera, czeka nas wprawdzie jeszcze techniczny odbiór, podczas którego możemy się przekonać, na ile starannie je wykończono i czy wszystko wykonano zgodnie z umową. Decyzję o kupnie musimy jednak przecież podjąć wcześniej, zazwyczaj zanim budowa mieszkań zostanie zakończona.

Jedną z rzeczy, którą warto uważnie przestudiować, jest specyfikacja wyposażenia, które zamontowane będzie w każdym lokalu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wykończenie w tak zwanym standardzie deweloperskim, czy też pod klucz, powinna się tam znaleźć między innymi informacja o rodzaju montowanych w nim kaloryferów. To ważny punkt robienie grzejników to na tyle skomplikowane przedsięwzięcie, że nie chcielibyśmy zmieniać tu nic na własną rękę. Rodzaj montowanych grzejników zależy w dużej mierze od tego, jak zaprojektowano instalację cieplną w całym budynku. Jakie rozwiązania możemy tu spotkać?

Grzejniki płytowe ze stali

To najczęściej spotykany w nowobudowanych mieszkaniach i zarazem dość niekłopotliwy rodzaj grzejnika. Składa się z dwóch prostych lub karbowanych metalowych płyt, między którymi umieszczone są kanały przewodzące wodę, i jest od zewnątrz zamknięty dzięki temu wygląda estetycznie i dyskretnie, a do tego najłatwiej utrzymać go w czystości. To bardzo ważne, jeśli mamy w rodzinie alergika! Jego wielką zaletą jest niewielka bezwładność cieplna szybko zatem się nagrzeje, a jeśli przykręcimy zawór, gdy w mieszkaniu zrobi się zbyt ciepło również prędko wystygnie.

Grzejniki członowe

Mają tę zaletę, że najłatwiej dopasowuje się je do potrzeb mieszkania i cech instalacji żeberka można w zależności od potrzeb dokładać i odejmować (co oczywiście wymaga interwencji instalatora). Są nieco cięższe i trudniejsze w czyszczeniu, za to wyjątkowo długo trzymają i wypromieniowują ciepło, które pobiorą z instalacji szczególnie, jeśli wykonane są z żeliwa. Tego typu grzejniki wykonuje się też z aluminium są one lżejsze i szybciej się nagrzewają, zarazem jednak krócej oddają ciepło.

Grzejniki łazienkowe

Odrębny rodzaj grzejnika spotyka się najczęściej w łazienkach, gdzie wilgotność powietrza jest duża. Grzejnik w formie drabinki lepiej w takich warunkach się sprawdza, a w dodatku pozwala przyspieszyć suszenie ręczników lub ubrań.

Grzejniki konwekcyjne

To szczególny rodzaj grzejnika, w których ogrzewanie odbywa się nie przez promieniowanie, a niemal w stu procentach przez konwekcję a więc przekazywanie ciepła ku górze. Możemy dzięki temu liczyć na bardziej równomierne nagrzanie pomieszczenia, a strefa wokół grzejnika nie będzie przegrzana i nadmiernie przesuszona. Grzejnikom konwektorowym często towarzyszą wentylatory, które przyspieszają wymianę powietrza i jego nagrzewanie. Szczególną odmianą grzejników konwekcyjnych są grzejniki kanałowe, montowane w podłodze i przekazujące ciepło poprzez umieszczoną w niej kratkę. To rozwiązanie chętnie wykorzystywane przez projektantów luksusowych wnętrz w ten sposób nie tylko nie trzeba martwić się, gdzie wkomponować bryłę grzejnika, ale również zapewnia idealny komfort cieplny. Obok budowy mieszkań, tego grzejniki konwektorowe montuje się również w wielu sklepach przede wszystkim ze względu na ich kształt są niskie i najlepiej pasują do dużych przeszkleń i niskich parapetów.

Rodzaj i miejsce montażu grzejnika mocno wpłynie na to, w jaki sposób będziemy mogli urządzić nasze mieszkanie. Warto zatem wcześnie wszystkiego się o nich dowiedzieć.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kabina prysznicowa

Kabina prysznicowa. Eleganckie i praktyczne rozwiązanie dla Twojej łazienki

Kabina prysznicowa to istotny element każdej łazienki. Nie tylko pełni praktyczne funkcje, ale również, dzięki …