Komoda wszędzie będzie pasować i wyglądać równie dobrze | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak wybrać komodę do domu?

Coraz częściej odchodzi się od sposobu meblowania, do którego przyzwyczailiśmy się kilka dekad temu. Meblościanki zajmujące wiele przestrzeni w pokoju są pod wieloma względami niepraktyczne i często nie wykorzystujemy całej powierzchni, którą oferują. Zamiast tego, stawiamy na wiszące, mniejsze szafki, proste stoliki pod sprzęt RTV, a do przechowywania wykorzystujemy… komody.

Komody – same zalety

Wyglądają one znacznie ciekawiej, zajmują mało miejsca, łatwo je przestawić podczas przemeblowania. To jednak nie koniec ich zalet. Warto wspomnieć też o względach praktycznych – dużo łatwiej wyczyścić komodę, niż całą meblościankę, a zamykane szuflady nie dopuszczają kurzu do środka. W ostatnim czasie modne stało się także przerabianie komód – malowanie ich frontów lub całości, tak by dopasować je do nowych aranżacji. Czyni to komodę meblem bardzo uniwersalnym, niemal na lata, tym bardziej, że w razie potrzeby możemy bez problemu przenieść ją z salonu do sypialni czy nawet pokoju dziecięcego. Wszędzie będzie pasować i wyglądać równie dobrze. Niektórzy ustawiają komody nawet w łazienkach lub w przedpokojach.

Dostępne na rynku rodzaje komód

Obecnie w sklepach z meblami znajdziemy całe zatrzęsienie komód, które różnią się przede wszystkim wielkością, kolorem, wnętrzem i wykończeniem. Od niewielkich, kilkudziesięciocentymetrowych komód na podręczne drobiazgi, po potężne komody wielkości dziecka, które mają wiele szuflad i schowków.  Wybór będzie zależał przede wszystkim od tego, co chcemy przechowywać w komodzie i gdzie zamierzamy ją ustawić.

Komoda do salonu
Obecnie w sklepach z meblami znajdziemy komody, które różnią się przede wszystkim wielkością, kolorem, wnętrzem i wykończeniem | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Większość komód ma kształt prostokąta, choć znajdziemy i kwadratowe, i takie o bardziej zaokrąglonych krawędziach. Komody przeznaczone do przedpokoi są albo wąskie i wysokie, albo szerokie, ale niezbyt głębokie. Te do łazienek, idealne do przechowywania ręczników i kosmetyków pokryte są dodatkowo  warstwą preparatu zabezpieczającego przed wilgocią. Komody do pokoju dziecięcego mają zwykle wygładzone krawędzie i ciekawe uchwyty przy szufladach oraz bajeczne kolory. Przekrój dostępnych na rynku komód można sprawdzić np. na stronie: http://meble-bik.pl/pol_m_meble_komody-100.html.

Jeszcze jednym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze komody jest to, czy posiada ona nóżki, czy stoi płasko na dnie. Niektóre z komód mają nawet kółka, zwiększające ich mobilność. Jeśli mamy tendencję do częstych przemeblowań, może być to bardzo przydatny drobiazg.

Styl komody a wnętrze

Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią, którą bierzemy uwagę przy zakupie, jest styl, w jakim utrzymana jest dana komoda. Niektórzy wybierają bardzo klasyczne i proste komody z drewna w naturalnej, surowej barwie albo bieli. Świetnie uzupełniają one modne teraz wnętrza w stylu skandynawskim. Inni decydują się na bardziej fantazyjne komody w jakimś żywym kolorze, albo łączące kilka kolorów. Pasują one do wnętrz w nowoczesnym klimacie, albo zainspirowanych pop artem. Taka komoda spełni też swoją rolę w gabinecie osoby pracującej w zawodzie kreatywnym, dla której otaczanie się kolorami czy ciekawymi wzorami jest wręcz wskazane. Osoby, które preferują styl glamour, lubią luksusowe dodatki albo urządziły swoje wnętrze pod inspiracją stylu barokowego, mogą z kolei wybierać spomiędzy komód o pięknie rzeźbionych frontach i powyginanych nóżkach. Obecnie nie powinno być problemu ze znalezieniem tego, na czym najbardziej nam zależy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meble modułowe

Meble modułowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

W ostatnich latach wśród trendów wnętrzarskich wyraźnie widoczne jest nastawienie na to, aby nasze wnętrza …