Dach i komin
Wykończenie komina systemowego nie pełni jedynie funkcji dekoracyjnej, ponieważ oprócz tego ma bardzo ważne zadanie – chronić komin przed zagrożeniami, na które jest codziennie narażony. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak wykończyć komin systemowy?

Wykończenie komina systemowego nie pełni jedynie funkcji dekoracyjnej, ponieważ oprócz tego ma bardzo ważne zadanie – chronić komin przed zagrożeniami, na które jest codziennie narażony. A nie jest ich wcale mało, ponieważ składają się na nie przeróżne szkodliwe zjawiska, w tym atmosferyczne. W świetle właśnie różnych czynników, wykończenie komina systemowego powinno charakteryzować się odpowiednimi cechami, które pozwolą ochronić komin i umożliwić mu pracę przez długie lata.

Podstawy wykończenia

O ile niektóre rzeczy można wybrać, są też takie, które w wykończeniu komina systemowego powinno zostać zrobione w jeden konkretny sposób. Bardzo ważne jest, by w miejscu przejścia komina przez dach założyć obróbki blacharskie – wyprofilowane kołnierze blaszane, które chronią przed przeciekaniem. Jeśli dach jest stromy (tzn. jego nachylenie wynosi ponad 45°) lub komin przechodzący przez niego jest bardzo szeroki, wymagana będzie specjalnie wyprofilowaną obróbkę w kształcie ostrosłupa (tzw. „kozubek”). Dzięki tej obróbce zapobiegniemy gromadzeniu się wody i śniegu, które mogłyby w innym wypadku bardzo zaszkodzić i kominowi, i samemu domowi. Do wykonania obróbki kominka można wykorzystać blachy:

  • stylową ocynkowaną,
  • cynkową,
  • miedzianą,
  • aluminiową.

W przypadku materiału wykorzystywanego już do wykończenia ścian komina musi on spełnić kilka obligatoryjnych wymogów. Musi być niepalny i nietopliwy ze względu na możliwość dojścia do iskrzenia z przewodów kominowych lub nagrzania komina do wysokiej temperatury. Dodatkowo musi wykazywać się także odpornością na działanie deszczu, mrozu i słońca.

Tynk

Jest to najczęstszy sposób wykończenia komina systemowego, czego najpewniej głównym powodem jest stosunkowo niska cena i prostota wykonania wykończenia z pomocą tego materiału. Przeważnie używa się tynku cementowego. Zdarzają się także wykończenia tynkiem cementowo-wapiennym, jednak występuje to o wiele rzadziej, gdyż cementowy jest jednak trwalszy i bardziej odporny na wilgoć. Jednak żaden tynk nie jest to zbyt trwały rodzaj wykończenia.

Inną możliwością może być tynk cienkowarstwowy, który jednak o ile jest dużo trwalszy od standardowego tynku, jest także droższy.

Cegły i płytki klinkierowe

Często spotyka się także kominy obmurowane cegłą klinkierową. Ważnym przy tym jest, że cegły powinny zostać pokryte impregnatem hydrofobowym, który uniemożliwi wnikanie wody w mur. Dużym ograniczeniem może być ciężar cegły klinkierowej, który pozwala na wykonanie obmurówki jedynie na wysokość 3 m.

Płytki klinkierowe są za to o wiele cieńsze i lżejsze, a przy tym bardzo dobrze się prezentują, schludnie komponując się z pokryciem dachu z dachówki ceramicznej czy cementowej, a także blachy i dachówki bitumicznej.

Więcej materiałów na temat kominów systemowych dostępne są na stronie www.systemykominowe.pl

Materiał partnera zewnętrznego