Mała łazienka
W małej łazience warto pomalować ściany na jasne, jednolite kolory – sprawdzą się odcienie bieli, beżu i szarości. | fot.: Fotolia

Małe jest piękne, czyli jak urządzić niewielką łazienkę

Zaaranżowanie małej powierzchniowo łazienki to nie lada wyzwanie. Pomieszczenie to bowiem powinno łączyć w sobie kilka elementów: funkcjonalność, ergonomię i uniwersalną estetykę. Na szczęście urządzanie takiej łazienki rządzi się określonymi, stałymi prawami. Podpowiemy zatem, na co zwrócić uwagę przy planowaniu remontu.

Wanna czy prysznic, czyli walka o przestrzeń

Jednym z podstawowych pytań, jakie należy sobie zadać stojąc naprzeciw łazienkowego wyzwania jest decyzja o wyborze pomiędzy instalacją wanny a prysznicem. Optymalnym rozwiązaniem jest niewielka wanna z panelem prysznicowym. Jeśli jednak nie mamy na tyle miejsca, wybierzmy kabinę prysznicową i zastanówmy się nad zainstalowaniem odpływu w podłodze zamiast klasycznego brodzika. To  nie tylko ultranowoczesny, ale i praktyczny sposób na uzyskanie kilku dodatkowych centymetrów przestrzeni. W przypadku szczególnie małych łazienek korzystny będzie także zakup kabiny prysznicowej z drzwiami otwieranymi do środka lub rozsuwanymi.

Praktycznym rozwiązaniem przy szczególnie małych łazienkach jest zastosowanie podwieszanych szafek (na przykład pod umywalką) albo takich, które są umieszczone nad pralką albo na ścianie, przy której stoi wanna. Miejsce na dodatkowe schowki znajdziemy także za lustrem. Możemy tam umieścić nie tylko kosmetyki czy leki, ale także środki czystości czy ręczniki bez utraty miejsca na podłodze.

Planując rozmieszczenie poszczególnych sprzętów pamiętajmy, że pralka jest urządzeniem opcjonalnym w łazience. Jeśli więc każdy metr kwadratowy jest tu na wagę złota mamy dwie możliwości: albo wybrać model o zmniejszonych gabarytach, albo umieścić pralkę w innym pomieszczeniu (na przykład kuchni). Dzięki temu nie będziemy się o nią potykać.

Kolor i światło, czyli przydatne triki

Jeśli jesteśmy właścicielami niewielkiej łazienki, możemy zastosować kilka trików, które z powodzeniem optycznie powiększą dostępną przestrzeń. Przede wszystkim warto pomalować ściany na jasne, jednolite kolory – sprawdzą się odcienie bieli, beżu i szarości. Jeśli zaś do jasnych ścian dobierzemy płytki podłogowe w tym samym bądź zbliżonym kolorze, uzyskamy efekt otwartego pomieszczenia.

Geometryczne wzory i ciemne barwy dadzą natomiast odwrotny efekt: nie tylko spotęgują wrażenie braku przestrzeni, ale także będą przytłaczały.

Jeśli zależy nam na zdobieniach, możemy umieścić w łazience fototapetę (najlepiej z odległym widokiem) albo niewielką mozaikę. W tym drugim przypadku należy jednak uważać, żeby nie przesadzić i ograniczyć się do niewielkiej powierzchni na ścianie.

Innym przydatnym sposobem na optyczne zwiększenie przestrzeni jest umieszczenie w łazience luster, najlepiej bez ram. Dla spotęgowania efektu możemy je dodatkowo oświetlić, ale przy doborze lampek i żarówek także powinniśmy zastosować ważną regułę.

Ponieważ światło w łazience odgrywa niezwykle ważną rolę, wybierzmy oświetlenie jasne, chłodne i rozproszone. W ten sposób otrzymamy wrażenie przestronnej oraz, co ważne, higienicznie czystej przestrzeni.

Detale i dodatki, czyli dbajmy o szczegóły

Niewielka przestrzeń w łazience wymaga szczególnej dbałości o detale w wystroju. Takie pomieszczenie szczególnie łatwo zagracić. Dlatego ograniczajmy do minimum luźno wyłożone kosmetyki i drobne sprzęty (suszarka, depilator czy szczoteczka elektryczna), które dadzą wrażenie bałaganu. Najlepiej umieścić je w szafkach. Zamiast tego postawmy na klimatyczne dodatki: kilka świec albo patyczki zapachowe. Unikajmy zbyt dużych dodatków, które odbiorą miejsce albo zaburzą proporcje w pomieszczeniu. Zrezygnujmy także z okazałych, kryształowych żyrandoli – takie wyglądają dobrze jedynie w przestronnych łazienkach.

Jeśli w pomieszczeniu jest okno, możemy pozwolić sobie także na kwiaty. Doskonałą rośliną będzie tu storczyk, który wręcz idealnie czuje się miejscach, w których operuje para wodna.

Urządzanie małej łazienki wymaga od nas dokładnego zaplanowania każdego centymetra. Dlatego zastanówmy się nad tym, jakie sprzęty są nam niezbędne, a z których możemy zrezygnować. Postawmy na minimalizm i jasne, otwierające przestrzeń barwy, gładkie lustra i właściwe oświetlenie. Unikajmy zaś ekstrawagancji i sezonowo modnych dodatków. Dzięki temu łazienka nie tylko będzie należycie spełniała swoją rolę, ale także stanie się przyjaznym miejscem dla domowników.

RED

Sprawdź także

grzejniki łazienkowe

Rozwiązania grzewcze w łazience: Dlaczego warto wybrać grzejniki łazienkowe Emultimax?

Inwestycja w grzejnik łazienkowy powinna być przemyślana. Jedynie wtedy jesteś w stanie cieszyć się nie …