Rama drewniana – jak wykorzystać jej potencjał?

Nowa rama drewniana nie powinna wymagać żmudnych czynności, które mogą okazać się konieczne w przypadku ramy starszej. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Drewniane obramowanie obrazu wydaje się jednym z najbardziej uniwersalnych, tradycyjnych i jednocześnie – mało inwazyjnych dla ogólnej estetyki dzieła. Ramy drewniane łatwo jest także wkomponować w różnorodne style aranżacyjne, dlatego są często wybieranym rozwiązaniem. Jednak surowe drewno może wydawać się bezbarwne, istnieje ryzyko, że z czasem straci swój urok i – zwyczajnie – znudzi się. Wtedy pojawiają się rozmaite możliwości na wykreowanie nowego wyglądu starej ramy drewnianej. Jak zatem można odmienić jej estetykę?

Rama drewniana surowa – idealna baza dla nieograniczonej kreatywności

Surowe drewno stanowi doskonałą podstawę do tworzenia oryginalnych efektów wizualnych – można ozdobić je różnymi metodami, od najprostszego lakierowania, które pozwoli zachować naturalną barwę drewna, poprzez wymalowanie farbą do drewna w wybranym kolorze, po oklejanie i decoupage. Tak bogate możliwości zapewnią każdemu szansę na stworzenie idealnej ramy drewnianej, dostosowanej do potrzeb – zarówno doskonałej dla eksponowanego dzieła, jak i dla pomieszczenia, w którym ma ono zawisnąć.

Co ważne – wymienione sposoby dekorowania drewnianej ramy do obrazów są proste i dostępne dla każdego! Nie potrzeba żadnych wyjątkowych umiejętności, a tym bardziej skomplikowanych narzędzi, żeby ze swojej drewnianej ramy stworzyć prawdziwe dzieło sztuki.

Od czego zacząć? Stwórz własną ramę do obrazu w kilka chwil!

Rama drewniana z surowego drewna to jeden z najczęściej pojawiających się modeli w sklepach z podobnymi artykułami. Można zatem zakupić nową ramę lub wykorzystać starą, która już nie pasuje do stylizacji wnętrza. W każdym przypadku pierwszym etapem przygotowawczym jest jej oczyszczenie. Nowa rama drewniana nie powinna wymagać żmudnych czynności, które mogą okazać się konieczne w przypadku ramy starszej. Należy oczyścić ją z kurzu i większych zanieczyszczeń, a także – jeśli istnieje taka potrzeba – wyrównać jej powierzchnię, pozbywając się ewentualnych drzazg. W trudniejszych przypadkach doskonale sprawdzi się papier ścierny.

Tak przygotowane podłoże można wykorzystać w dowolny sposób. Przed przystąpieniem do pracy, warto przemyśleć kilka kwestii:

  • styl dzieła, które będzie umieszczone w ramie – należy uważać, żeby kolorystyka i wzornictwo ramy po zdobieniu nie przytłaczały malunku oraz żeby idealnie z nim współgrały,
  • design, wiodący w danym wnętrzu – rama stanie się bowiem jednym z elementów dekoracyjnych, powinna tworzyć z ogólną aranżacją harmonijną całość.

Kiedy już zapadnie decyzja o kolorach i wzorach, a także technice zdobienia, można działać. Najprostszą metodą odnawiania ramy drewnianej surowej jest jej malowanie – wystarczy pokryć ramę warstwą wybranej farby i pozostawić do wyschnięcia. Oklejanie także nie powinno sprawić trudności – obecnie dostępne są rozmaite folie i papiery, których wzornictwo jest tak bogate, że każdy może wybrać idealny styl dla swojej ramy. Nieco więcej pracy i czasu zajmie zdobienie ramy techniką decoupage, jednak wydaje się, że ta metoda kreuje najwięcej możliwości w zakresie wzornictwa i pozwala uzyskać maksymalnie oryginalny efekt.

Niezależnie od wybranego sposobu zdobienia ramy drewnianej, warto rozważyć wspomniane inspiracje, dzięki którym każdy ma szansę obudzić w sobie artystę i stworzyć idealnie obramowanie dla swoich obrazów.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Płytki łazienkowe

Malowanie płytek łazienkowych – szybki sposób na metamorfozę łazienki

Malowanie płytek ceramicznych to sposób na uniknięcie kosztownej i pracochłonnej wymiany glazury łazienkowej. Staranne przygotowanie …