Styl rustykalny w kuchni – jak wyczarować swojskie wnętrze?

Kuchnia w stylu rustykalnym może być niezwykle malownicza i stylowa. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Marzy ci się kuchnia przypominająca wnętrze dawnych, wiejskich chat, pachnących ziołami i wyposażonych w piękne, stare meble? To jak najbardziej możliwe, i to w naszym własnym domu. Wystarczy poznać podstawowe zasady stylu rustykalnego i przenieść je do swojego mieszkania.

Styl rustykalny: wygodne odejście od minimalizmu

Styl rustykalny wraca do łask. Być może jest to związane z coraz większym kryzysem minimalizmu i nowoczesności; ludzie są zmęczeni małą ilością detali i dużymi, niezbyt przytulnymi pomieszczeniami, które wprawdzie są idealne do pracy, ale już nieco gorzej się w nich odpoczywa. Kuchnia wprawdzie nie jest miejscem do odpoczynku, lecz akurat tutaj duża liczba detali bardzo się przydaje. Zioła, przyprawy, garnki, sztućce – kiedy to wszystko jest w zasięgu ręki, gotowanie i codzienne obowiązki stają się dużo wygodniejsze i przyjemniejsze. Tak jest właśnie w przypadku kuchni urządzonej w stylu rustykalnym; blaty i półki powinny być wręcz zapełnione różnego rodzaju deskami, pojemnikami czy garnkami. Sztućce mogą być zawieszone na ścianie – dotyczy to szczególnie noży. Proste, wiejskie piękno spotyka się tu z funkcjonalnością (więcej o stylu rustykalnym powie Ci poradnik Castoramy).

Niech żyje drewno!

Istnieje pewien zestaw zasad, których powinno się przestrzegać, jeśli chcemy urządzić wnętrze tak, by faktycznie było „swojskie”. Do jednej z podstawowych zasad należy zaliczyć „kult” drewna – większość przedmiotów, a już na pewno mebli, powinna być drewniana. Drewno jest naturalne, można je łatwo pomalować, a we wcześniejszych czasach było najwygodniejszym materiałem. Drewniane były zresztą nie tylko meble – często także podłoga, drzwi, a także belki stropowe. Obecnie łatwo wprowadzić każdy z tych elementów (jeśli w kuchni nie ma belek, można je po prostu podwiesić). W stylu rustykalnym królują także wszelkie drewniane dekoracje: skrzynie, małe pojemniki czy figurki na stół.

Podstawowe zasady aranżacji

Jeśli chodzi o inne zasady aranżacji kuchni w stylu rustykalnym, warto pamiętać jeszcze o kilku rzeczach. Po pierwsze, powierzchnia ścian powinna być maksymalnie naturalna – nie należy na siłę wygładzać tynku, możliwe jest co najwyżej pokrycie ściany drewnem, lub też zostawienie naturalnej cegły. Podłoga, jeśli nie drewniana, to najlepiej kamienna lub z płytek ceramicznych; z kolei w przypadku zasłonek również najlepiej postawić na naturalne materiały, takie jak len czy bawełna. Dodatkami, które można umieścić w kuchni, są wszelkiego rodzaju przedmioty z wikliny, blachy, miedzy, a także naczynia czy figurki ceramiczne. Przydadzą się też kwiaty i zioła. Ważna jest również kolorystyka – wskazane są wszelkie barwy, które kojarzą się z przyrodą, czyli biele, błękity, barwy kamieni i traw, a także wszelkiego rodzaju szarości, brązy i rudości czy żółcie.

Kuchnia w stylu rustykalnym może być niezwykle malownicza i stylowa. Ważne jednak, by tak jak w przypadku każdej kuchni, była jednocześnie po prostu funkcjonalna, a dzięki specyficznemu rozkładowi różnych przedmiotów nie musimy się o to martwić.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

projekt łazienki

Gotowe projekty łazienek. Czemu warto z nich skorzystać?

Urządzanie łazienki to niełatwe zadanie, wymagające doświadczenia, wyczucia i specjalistycznej wiedzy. Jeśli chcemy, by pomieszczenie …