Trendy ekologiczne w budownictwie
Warto dodać, że ekologiczne budownictwo polega także na harmonii z otoczeniem. Domy prawdziwie ekologiczne otulone są płaszczem lokalnej zieleni i nie zaburzają istniejącego krajobrazu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trendy ekologiczne coraz popularniejsze w budownictwie

Marzenia o własnym domu lub mieszkaniu towarzyszą każdemu pokoleniu wchodzącemu w dorosłe życie. Dziś jednak młodzi ludzie mają nieco wyższe wymagania niż ich rodzice lub dziadkowie, którym do życia wystarczało „ciasne, ale własne” M-2 na jednym z blokowisk wielkich miast. Wiadomo też, że decyzja o nabyciu mieszkania, a tym bardziej domu, wiąże się w większości przypadków z zaciągnięciem długoletniego kredytu. Nic więc dziwnego, że dzisiejsi dwudziesto- i trzydziestolatkowie chcą być pewni swoich inwestycji i długo przebierają w ofertach, a także dokładnie badają wszystkie szczegóły dotyczące zarówno technologii, w jakiej powstały budynki jak i przyszłych kosztów ich eksploatacji. Często zagadnienia ekologii i energooszczędności stają się priorytetami ważniejszymi niż sam design czy wykończenie mieszkania. Sprawdźmy jak firmy budowlane odpowiadają na takie trendy na rynku.

Budownictwo ekologiczne na trzy sposoby

Firmy budowlane, tak zresztą jak i te działające w innych branżach, podporządkowują się obecnie wymogom ekologicznym nie tylko z wyższych pobudek, ale również dlatego, że widzą w tym własny interes. Przedsiębiorcy są świadomi, że oddając na rynek produkt ekologiczny liczyć mogą na większe zainteresowanie klientów. Budownictwo ekologiczne staje się zatem coraz bardziej popularne i może być realizowane na trzy różne sposoby.

Po pierwsze do budowy ekologicznych domów wykorzystuje się materiały naturalne, najlepiej występujące lokalnie, takie jak drewno na więźby dachowe czy kotwy oraz kamień i glina do konstrukcji ścian. Trzeba jednak przyznać, że domy ze słomy, piasku czy konopi należą raczej do ekologicznego ekstremum i wzbudzą zainteresowanie tylko zagorzałych fanów bliskości z naturą, a nie szerszego grona odbiorców.

Po drugie w nowoczesnym budownictwie korzysta się zarówno z materiałów łatwo poddających się recyklingowi, tych o niskim stopniu przetworzenia, takich jak biały beton komórkowy czy silikaty oraz z materiałów pochodzących z recyklingu, na przykład odzyskanych z rozbiórek innych obiektów lub wytworzonych z odpadów budowlanych. W ten sposób nie tylko służy się środowisku zmniejszając objętość wysypisk, ale też znacznie obniża się koszty budowy.

W końcu budownictwo ekologiczne opiera się na materiałach posiadających certyfikaty środowiskowe, takie jak Ecolabel, ISO 14001 lub LCA. Uzyskanie takich certyfikatów nie jest proste. Producenci wszelkiego rodzaju materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych muszą poddać się serii testów, które wykluczą negatywne oddziaływanie na środowisko całego procesu produkcji jak i samego produktu. Przyszły inwestor sprawdzając czy mieszkanie lub dom, w którym ma zamieszkać został zbudowany z pustaków ceramicznych lub bloczków z betonu komórkowego posiadających certyfikat ekologiczny uzyskuje nie tylko pewność, że nie przyczynił się do degradacji przyrody, ale również, że nie będzie osobiście narażony na wydzielanie przez te materiały substancji szkodliwych czy stwarzających zagrożenie.

Warto dodać, że ekologiczne budownictwo polega także na harmonii z otoczeniem. Domy prawdziwie ekologiczne otulone są płaszczem lokalnej zieleni i nie zaburzają istniejącego krajobrazu.

Domy energooszczędne, a może pasywne

Dla współczesnych inwestorów ważne jest także, by ich domy były energooszczędne, czyli nie wymagały nadmiernego zużycia energii, a co za tym idzie nie generowały zbyt wysokich kosztów utrzymania. Architekci starają się podążać za tymi wymogami i projektują nowoczesne budynki w postaci prostych, zwartych brył, wiedząc że zbyt duża liczba elementów dekoracyjnych może prowadzić do ucieczki ciepła. Jednak prostota nie oznacza braku atrakcyjnego wyglądu energooszczędnych domów. Nadal dzięki zdolnościom projektowym ich strona wizualna przyciąga wzrok i budzi pozytywne emocje.

Oczywiście same ściany zewnętrzne i dobra izolacja nie zapewnią jeszcze optymalnego zużycia energii. Jest ono możliwe także dzięki nowoczesnym i inteligentnym instalacjom grzewczym, takim jak te z użyciem kotłów kondensacyjnych lub łączącym alternatywne źródła energii za pomocą paneli słonecznych i pomp ciepła z tradycyjnymi mediami. Istotnym elementem przemawiającym za rozwojem budownictwa ekologicznego jest system dopłat do kredytów oferowanych przez Państwo inwestorom, którzy się na nie zdecydują.

W nurt technologii energooszczędnych doskonale wpisuje się także budownictwo pasywne. Idealne domy pasywne nie potrzebują tradycyjnego systemu grzewczego, bo całą energię potrzebną do ogrzania wnętrza czerpią z promieniowania słonecznego. Ciepło płynące z paneli solarnych zostaje optymalnie wykorzystane dzięki podniesieniu parametrów całego budynku w tym jego izolacji. Do tego następuje odzysk ciepła z wentylacji oraz zyski cieplne z urządzeń elektrycznych w jego wnętrzu, a nawet umiejętne wykorzystanie ciepła wydzielanego przez … samych mieszkańców. Niestety wybudowanie domu pasywnego niesie ze sobą wyższe koszty od kilku do kilku nastu procent w porównaniu z technologiami tradycyjnymi, choć tu też można liczyć na dopłaty z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Choć na chwilę obecną domy pasywne wydają się jeszcze kwestią przyszłości, to warto zainteresować się nimi już dzisiaj.

Artykuł powstał we współpracy Polnord S.A. – deweloperem oferującym nowe mieszkania w Olsztynie, Gdańsku, Szczecinie i Gdyni, budowane z wykorzystaniem nowoczesnych i ekologicznych technologii.

Sprawdź także

chwilówki

Pożyczki online 24/7 w Polsce: jak uzyskać natychmiastowy dostęp do środków w dowolnym momencie

Zainteresowanie pożyczkami online w Polsce z dnia na dzień rośnie, dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom i …