Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt

Jedną z przyczyn alergii pokarmowych u dzieci i niemowląt jest spożywanie mleka krowiego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wszelkie alergie określane są mianem choroby cywilizacyjnej ludzi XX i XXI wieku. Szczególnie dotkliwe bywają dla maluszków i starszych dzieci. Jak wyglądają alergie pokarmowe, jak im zapobiec – przeczytasz poniżej.

W ostatnich dziesięcioleciach notuje się niezwykle wysoki i szybki wzrost występowania chorób na tle alergicznym. Polska plasuje się w czołówce społeczeństw, u których występują alergie. Zwłaszcza dotkliwy proces ten jest dla dzieci  i niemowląt, u których w grupie wiekowej 5-7 lat alergie dotykają 45% dzieci, w wieku nastoletnim 13-14 lat jest to nawet 47%. Dominowanie alergii w naszym społeczeństwie jest odbiciem współczesnego stylu życia: wysoki poziom higieny, wręcz sterylizacja naszego życia i przesadne dbanie o czystość, prowadzi do wyjałowienia organizmu, częste stosowane antybiotykoterapii również ma wpływ na pojawienie się wielu alergii pokarmowych, coraz niższa liczba porodów naturalnych, mało liczne rodziny, stosowanie diet opartych na produktach mocno przetworzonych czy niska zachorowalność na choroby zakaźne wieku dziecięcego – to wszystko prowadzi do nadwrażliwości wywołanej wszelkimi alergenami.

Alergie pokarmowe są także chorobami o podłożu genetycznym, więc dziedziczone z pokolenia na pokolenie geny również maja wpływ na pojawienie się i rozwój alergii u naszych dzieci.

Czy można zapobiec alergiom u dzieci?

W pewnym stopniu zapobieganie alergiom pokarmowym jest możliwe, jednak należy sobie to uświadomić będąc jeszcze w ciąży; badania wskazują, że karmienie naturalne niemowlęcia do 6 miesiąca życia wpływa na  zapobieganie późniejszym alergiom – mleko matki jest niezwykłym bogactwem i pokarmem zdrowia dla dziecka.

Jakie produkty silnie uczulają?

Jedną z przyczyn alergii pokarmowych u dzieci i niemowląt jest spożywanie mleka krowiego, zawiera ono bardzo dużo białek , które silnie uczulają i nawet pod wpływem temperatury czy pasteryzacji nie ulegają rozkładowi. Innymi produktami spożywczymi silnie uczulającymi są owoce, zwłaszcza cytrusy i inne owoce tropikalne, truskawki, jaja, czerwone mięso, ryby, miód czy gluten zawarty w wielu zbożach.

Objawy

Objawy alergii pokarmowych mogą być bardzo różne, od uporczywego świądu skóry, pojawiającej się wysypki, zwłaszcza na twarzy, w okolicach zgięć łokci i kolan, pachwin, przez biegunkę, nudności, wymioty, obrzęki języka, nosa (wraz z wodnistym katarem), aż do występujących zaburzeń oddychania.

Więcej informacji na temat wszelkich alergii u dzieci znajdziesz na stronie www.latopic.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kiedy mleko uczula

Alergia na białko mleka krowiego dotyka od 6 do 8 proc. niemowląt. Diagnozuje się ją …