Strona główna / Styl życia / Dziecko / Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak sobie z nim poradzić?
Dziecko z AZS
W przypadku zauważenia zmian skórnych należy udać się z dzieckiem do dermatologa, który zbada malucha i postawi diagnozę. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak sobie z nim poradzić?

Jeśli zauważysz, że Twoje maleńkie dziecko jest cały czas niespokojne i rozdrażnione, a na jego skórze pojawią się dziwne rumienie – nie czekaj, udaj się z nim do lekarza! To może być atopowe zapalenie skóry!

Atopowe zapalenie skóry – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) jest jedną z zapalnych alergicznych chorób skórnych, która najczęściej dotyka dzieci już w pierwszych miesiącach życia, często przed ukończeniem pierwszego roku życia.

AZS rozpoznamy po pojawieniu się bardzo mocnego świądu, który może powodować rozdrażnienie malucha. W czasie choroby skóra staje się bardzo sucha i wrażliwa, mogą pojawić się też różne zmiany skórne: od ognisk rumieniowo-wysiękowych, poprzez ogniska lichenizacji (pogrubiała skóra, wzmożony rysunek linii skórnych), aż po erytrodermię (zmiany występujące na całym ciele).

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Jak wcześniej już zostało wspomniane, AZS jest chorobą alergiczną – występowanie objawów spowodowane jest uczuleniem na różnorodne alergeny w otoczeniu dziecka. Reakcję alergiczną mogą wywoływać zarówno alergeny znajdujące się w jedzeniu (mąka, mleko, białko jajka), jak i w powietrzu (pyłki, kurz, sierść, pleśń).

Dziś lekarze twierdzą, że atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, a właściwie z źle funkcjonującym układem odpornościowym oraz niewłaściwą budową naskórka. Choroba może być dziedziczona; jeśli i mama, i tata są alergikami, wzrasta ryzyko wystąpienia AZS u dziecka.

Co robić, gdy zauważymy objawy AZS u dziecka?

W przypadku zauważenia zmian skórnych należy udać się z dzieckiem do dermatologa, który zbada malucha i postawi diagnozę. Leczenie choroby może być różne, w zależności od wieku pacjenta, rodzaju i intensywności objawów.

Lekarz przepisze również preparaty przeciwzapalne i leki przeciwhistaminowe. Skóra osób chorych na AZS nie toleruje wełny, dlatego należy jej unikać. Jeśli określone zostaną czynniki uczulające, od nich także powinno się stronić.

W przypadku atopowego zapalenia skóry podstawą są jednak nawyki dotyczące higieny: skóra powinna być odpowiednio nawilżana i natłuszczana za pomocą przeznaczonych do tego emulsji, kremów i maści.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Stres widać na skórze

Jak stres wpływa na skórę?

Pośpiech, zanieczyszczenia środowiska, niewłaściwe odżywianie, używki, wolne rodniki… Przyczyny, dla których nasza skóra zdradza objawy …

  • Justyna86

    u mnie sie sprawdzil dla malutkiej eloderm. Stosuje emulsje do kapieli i szampon, bo sie boje o wysuszenia na glowce. Kupilam w aptece, jak na emolienty przyzwoita cena..

  • majap

    moj synek ostatnio ma dolegliwosci wlasnie zwiazane z atopowym zapaleniem skory.. swedzenie skory i wysypke na ciele. czy to azs czy moze jakas alergia? bardzo narzeka na swedzenie 🙁

  • Grolka

    Idź do lekarza bo to moze byc zarowno azs jak i alergia jak i np swierzb… jak wyglada wysypka? i ile lat ma synek?