Badania, styl życia i kalendarz owulacji, czyli jak przygotować się do ciąży

Zrozumienie procesu, jakim jest ciąża z pewności pozytywnie wpłynie na nastawienie kobiety i pozwoli uniknąć lęków takich jak, np. strach przed porodem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ciąża to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Równie istotny jest jednak okres przed poczęciem, dlatego warto wiedzieć, jak się do niego przygotować.

Odpowiednie przygotowanie do ciąży pozwoli uniknąć wielu stresowych sytuacji oraz zwiększy szansę na bezproblemowe rozwiązanie. Nie jest bowiem tajemnicą, że od kondycji przyszłej mamy zależy zdrowie i rozwój maleństwa. Zrozumienie procesu, jakim jest ciąża z pewności pozytywnie wpłynie na nastawienie kobiety i pozwoli uniknąć lęków takich jak, np. strach przed porodem. Warto o tym pamiętać, ponieważ kiepski nastrój mamy i jej niepokój także odbijają się na dziecku.

Psychologia (w) ciąży

Kobieta w ciąży ma przed sobą nie lada wyzwanie. Jest nim nie tylko donoszenie dziecka i jego urodzenie, ale również zmierzenie się z burzą hormonalną przetaczającą się przed organizm w ciągu dziewięciomiesięcznego oczekiwania na maleństwo. Właśnie dlatego większość przyszłych mam przeżywa w tym czasie kryzys natury psychologicznej. Mają na to wpływ nie tylko hormony, ale także zmiany w wyglądzie ciała oraz oczekiwania kulturowe związane z rolą matki. Wiele kobiet, również tych, które świadomie zdecydowały się na ciążę, nie dają sobie rady z presją rodziny oraz wymaganiami społeczeństwa – czuję się źle, a wciąż słyszą, że zdrowie dziecka jest najważniejsze i muszą być silne i stanąć na wysokości zadania. Warto więc przygotować się na trudne pod względem emocjonalnym chwile. Nieocenioną rolę odgrywa naturalnie wsparcie rodziny i partnera. Zauważanie potrzeb kobiety oraz pomaganie jej w niełatwych momentach jest tu na wagę złota.

Jakie badania wykonać przed poczęciem?

Kobieta przygotowująca się do ciąży powinna zadbać nie tylko o swoją duszę, ale także o ciało. Parom starającym się o dziecko zaleca się więc wizytę u ginekologa. Mimo że to na przyszłą mamę czeka lista badań do wykonania, tacie przyda się kilka rad fachowca dotyczących zmian w stylu życia oraz pomocy ciężarnej partnerce. Specjalistyczne badanie ginekologiczny pozwoli ocenić kondycję dróg rodnych i umożliwi podjęcie natychmiastowego leczenia w razie potrzeby. Ponadto lekarz zleci szereg badań, które należy wykonać przed zajściem w ciążę. Wśród znajdują się, m.in. morfologia krwi wraz z grupą krwi i czynnikiem Rh, badania biochemiczne krwi, próby wątrobowe, badanie WR (odczyn Wassermana), test na HIV, oznaczenie poziomu hormonów tarczycy, RTG klatki piersiowej, USG narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej, cytologia, badanie czystości pochwy, analiza moczu, kontrola stanu zębów, zatok i migdałków. Lista badań jest długa, dlatego dobrym pomysłem jest wizyta u lekarza na pół roku przed planowaną ciążą.

Dieta i suplementacja

Prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka. Właśnie dlatego kobieta planująca ciążę powinna szczególnie zadbać o swój jadłospis. Produkty wysoko przetworzone, używki i słodycze muszą ustąpić miejsca bogatym w błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne warzywa i owoce. W diecie nie może zabraknąć także pełnoziarnistego pieczywa oraz niezwykle cennych kasz. Równie ważna jest odpowiednia podaż wody – bez niej organizm nie pracuje prawidłowo. Dietetycy zalecają także zwrócenie szczególnej uwagi na warzywa zielone. Są bogate w minerały i witaminy, a ponadto są dobrym źródłem niezwykle pożądanego kwasu foliowego. Specjaliści podkreślają znaczenie roślin strączkowych, które obfitują w białko i stanowią doskonały zamiennik mięsa. Warto włączyć je nie tylko do diety wegetarianek, ale również pań niestroniących od wołowiny czy kurczaka. Dzięki temu jadłospis będzie bardziej zróżnicowany, a ilość hormonów z mięsa znacznie ograniczona. Lekarze zauważają, że płodności sprzyjają też jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym czy miękkich margarynach do smarowania pieczywa.

Do prawidłowego rozwoju płodu niezbędne są witaminy. Jedną z najważniejszych jest witamina B9. Jej suplementację należy rozpocząć kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Kwas foliowy powinien być przyjmowany w dawce 400 µg na dobę. Uzupełnianie diety o kwas foliowy należy kontynuować do końca drugiego trymestru ciąży. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju układu nerwowego dziecka. Ponadto wśród witamin pożądanych w diecie przyszłych mam warto wyróżnić witaminę D. Jej suplementacja powinna rozpocząć się w okresie starań o dziecko. Wówczas należy przyjmować 800-2000 j.m. na dobę. Warto kontynuować suplementację przez całą ciążę. Lekarze zalecają też zwiększenie podaży jodu. Początkowo, w okresie przed poczęciem, należy suplementować ten pierwiastek w dawce 50 µg na dobę. Następnie konieczne jest zwiększenie porcji do 150 µg.

Aktywność fizyczna przyszłej mamy

W zdrowym ciele, zdrowy duch mówi przysłowie, dlatego każda kobieta planująca macierzyństwo powinna o zadbać o aktywność fizyczną. Ruch pozwoli zachować doskonałe samopoczucie i ureguluje masę ciała, co ma znaczenie dla płodności. Ponadto dzięki odpowiednim ćwiczeniom wzmocnią się mięśnie brzucha i mięśnie pleców tak istotne w okresie ciąży. Z tego powodu konieczne są treningi minimum trzy razy w tygodniu. Nie zaszkodzą też codzienne spacery i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dzięki aktywności fizycznej neurony zostaną pobudzone, co przyczyni się do lepszego nastroju, a tym samym do zwiększenia libido – szansę na szybkie zajście w ciążę zwiększą się więc gwałtownie.

Planowanie dziecka powinno uwzględniać wizytę u lekarza, wykonanie najważniejszych badań oraz uregulowanie trybu życia. Takie podejście znacznie zwiększa szansę na bezpieczną ciążę oraz szczęśliwe rozwiązanie. W staraniu o dziecko może pomóc także kalkulator dni płodnych i owulacji (wyliczysz je na https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/kalendarz-owulacyjny-kalkulator-dni-plodnych-i-owulacji), dzięki któremu określenie największych szans na poczęcie będzie łatwiejsze. Współczesne techniki prowadzenia kalendarzu owulacji są różnorodne i niezwykle skuteczne, dlatego warto się nimi zainteresować, planując ciążę – wówczas czas oczekiwania na potomka będzie krótszy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

suplementacja w ciąży

Odporność w czasie ciąży – jak ją poprawić?

Jako przyszła mama jesteś narażona na częste infekcje, które mogą mieć wpływ na prawidłowy rozwój maluszka. …