Co-sleeping, czyli o spaniu razem z dzieckiem

Spanie dziecka w jednym łóżku z rodzicami to łatwiejsza opieka nad dzieckiem w nocy, a także duże poczucie bezpieczeństwa zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dla własnej wygody, z powodu chęci bycia blisko dziecka i z wielu innych przyczyn młodzi rodzice decydują się na spanie z dzieckiem w jednym pomieszczeniu, a nawet łóżku. Ma to oczywiście swoje zalety, jak i wady. Trzeba pamiętać jednak, że ani łóżka ani materace dla dorosłych nie są przystosowane dla dziecka. I dlatego materace nie zapewnią wygody, a łóżka bezpieczeństwa jakie jest dzieciom potrzebne. Na szczęście można iść na kompromis.

Wspólne łóżko

Spanie dziecka w jednym łóżku z rodzicami to łatwiejsza opieka nad dzieckiem w nocy, a także duże poczucie bezpieczeństwa zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Jednak spanie z dzieckiem to ryzyko podduszenia, przegrzania dziecka, spadnięcia z łóżka. Niektórzy rodzice odczuwają też gorszą jakość snu. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na spanie w jednym łóżku, to warto pamiętać, że dziecko nigdy nie powinno spać pomiędzy rodzicami. Do wspólnego spania w żaden sposób nie nadają się wersalki, wodne łóżka czy bardzo miękkie materace. Dziecko musi mieć też osobną, lekką kołderkę, która nie zakryje go w całości.

Dostawka

Świetną alternatywą jest dostawka. Jest to bardzo popularna propozycja. Materace łóżek i dostawek są na jednej wysokości i dziecko śpi z rodzicami ale ma odrębną przestrzeń. Można więc zastosować wszystkie niezbędne dla dziecka zasady bezpiecznego snu. Dziecko będzie wygodnie spało na plecach, na jednolitej, gładkiej powierzchni jaką zapewniają materace dla dzieci, można na bieżąco sprawdzać temperaturę dziecka i regulować ją, można dziecko nakarmić bez wstawania z łóżka, można sprawdzać czy dziecko jest przykryte i leży we właściwej pozycji. Najważniejsze przy korzystaniu z dostawki jest upewnienie się, że przylega ona do ramy łóżka, a oddalone od siebie materace nie powodują szczeliny, w którą dziecko mogłoby wpaść. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że w ten sposób dziecko czuje obecność rodziców i słyszy ich oddech, co je uspokaja.

Kołyska lub wiklinowy kosz

Kosze lub kołyski to rozwiązanie dla malutkich dzieci na pierwsze miesiące życia. Kosze są wygodne, lekkie i mają piękny wygląd. Nie zajmują też dużo miejsca. Kosze i kołyski zapewniają dziecku bezpieczną przestrzeń do snu, ale po mniej więcej czterech miesiącach trzeba je wymienić na większe łóżeczko z bardziej komfortowym materacem.

Osobne łóżeczka i materace

Dziecko śpiące w osobnym łóżeczku ale w jednej sypialni to również forma współspania. Naszym zdaniem to najlepsza opcja. Dziecko ma własną bezpieczną przestrzeń, a jego rodzice mogą bez ryzyka zrobienia krzywdy dziecku również się wyspać. Przy tym dziecko jest na tyle blisko rodziców by czuwać nad nim i móc zawsze wstać do niego w razie potrzeby. Jak dowiedzieliśmy się od konsultantów ze sklepu z materacami Sleeptime.pl – Materace dla dzieci powinny być średnio twarde, a najlepiej by miały dodatkowo właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antyalergiczne. Na szczęście materace są dostępne w tak wielu wymiarach i rodzajach, że bez trudu można wybrać odpowiedni materac do łóżeczka.

Bezpieczny sen

Niezależnie od wybranego rozwiązania należy pamiętać o jeszcze kilku ważnych zasadach. Przestrzeń do snu dla małego dziecka powinna być pozbawiona poduszeczek, kocyków, maskotek, zabawek. Wystarczy materac i kołderka. Konieczne jest też utrzymanie czystego powietrza i odpowiedniej temperatury. Bardzo niebezpieczne jest przegrzanie, dym tytoniowy czy wychłodzenie dziecka. Stosując najważniejsze zasady zapewnimy zarówno dziecku jak i sobie właściwy nocny wypoczynek.

Materiał partnera zewnętrznego