Kobieta z rękami ułożonymi w serce na brzuchu
W pierwszych dniach ultrasonograf nie jest w stanie wykryć ciąży. | fot.: materiał partnera zewnetrznego

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Zajście w ciążę zmienia życie nowych rodziców. Wówczas zaczynają się pierwsze rozterki związane z wyborem imienia, odpowiednią opieką zdrowotną czy wychowaniem dziecka. W pierwszym miesiącu kobieta może nie odczuwać żadnych objawów. Jednak wraz z rozwojem płodu, pojawią się i symptomy świadczące o jej obecnym stanie.

Lekarze twierdzą, że pierwsze objawy ciąży kobieta może odczuć już po pierwszym tygodniu od zajścia. Chociaż wykrycie zapłodnienia we wczesnych etapach jest bardzo trudne, to już samopoczucie przyszłej matki powinno dać jej znać o tym, co się dzieje w jej organizmie. Zwłaszcza, że nikt tak dobrze nie zna ciała kobiety jak ona sama.

Jakie są objawy ciąży?

W pierwszych dniach ultrasonograf nie jest w stanie wykryć ciąży. Wówczas jedynym symptomem odmiennego stanu jest samopoczucie i przeczucia przyszłej matki. Dla wielu takim objawem jest brak miesiączki. Jednak jak pokazują badania, znacznie wcześniej występują inne symptomy zapowiadające zmiany w życiu kobiety.

Pierwsze objawy ciąży występują w postaci tzw. plamienia implantacyjnego. Jest to sygnał świadczący o tym, że jajeczko zostało umiejscowione w macicy. Plamieniu mogą towarzyszyć bolesność i drażliwość piersi, huśtawka nastrojów, a nawet skurcze żołądka. Podobne objawy występują podczas miesiączki, dlatego tak często są mylone obie przypadłości.

Najbardziej wyrazistym i jednoznacznym symptomem ciąży wciąż jest brak okresu. Wówczas jest to jasny sygnał, że w organizmie kobiety doszło do poważnych zmian. Kolejnym objawem jest podniesiona temperatura ciała. Jednak tę zmianę zauważą tylko te panie, które regularnie ją mierzą.

Podczas jajeczkowania (14-16 dzień cyklu) temperatura waha się w granicach 36,4 – 36,6°C. Natomiast w okresie owulacji wzrasta ona do 37,2 – 37,4°C. Gdy dochodzi do zapłodnienia, wówczas podwyższona temperatura utrzymuje się przez cały czas przebywania kobiety w ciąży, aż do czasu rozwiązania.

Pierwszy miesiąc może okazać się szczególnie trudny dla młodej matki. Już wtedy mogą pojawić się poranne mdłości, zaparcia, nudności, omdlenia, zawroty i bóle głowy, bóle pleców, senność, zgaga, zmęczenie, zachcianki jedzeniowe, wzrost apetytu, częstomocz oraz wstręt lub niechęć do niektórych produktów spożywczych.

Kiedy nie można zajść w ciążę?

Obecnie bardzo dużo par cierpi z powodu problemów z zajście w ciążę. Wśród najczęstszych powodów są menopauza, endometrioza, niepłodność czy zaburzenia hormonalne. Odpowiednie leczenie jest w stanie wspomóc starania o dziecko, zwłaszcza jeżeli para uprawia regularnie seks (4-5 razy w tygodniu).

W ciążę nie zachodzą kobiety przechodzące okres menopauzalny. W tym okresie organizm potencjalnej matki działa inaczej, co uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej. Chodzi przede wszystkim o zanik cyklu miesiączkowego. Innym powodem problemów z zajściem w ciążę jest endometrioza. W przypadku tej choroby śluzówka jamy macicy znajduje się w różnych miejscach organizmu kobiety. Komórki śluzówki zagnieżdżone na jajnikach uniemożliwiają ich prawidłowe funkcjonowanie. Te umiejscowione na jajowodach zaburzają ich działanie, a przeniesione do macicy hamują możliwość implantacji komórki jajowej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

nowonarodzone kocięta

Ciąża u kota – ile trwa

Na rozmnażanie kotów powinni decydować się jedynie profesjonalni hodowcy, którzy dbają o dobrostan swoich zwierząt …