Zakup zwierzęcia dla dziecka
Przed zakupem zwierzęcia trzeba zastanowić się, co zrobimy, gdy nasze dziecko nie stanie na wysokości zadania | fot.: Fotolia

Zakup czworonoga – kiedy ulec namowom dziecka

Zbliża się lato, okres wakacyjnych wyjazdów, obozów i kolonii. To także czas gdy najczęściej, może z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia, dochodzi do porzucania zwierząt przez właścicieli. Psy i koty masowo trafiają do schronisk i fundacji, a jeśli miały nieszczęście być pod opieką ludzi skrajnie nieodpowiedzialnych – lądują na ulicy. Mimo to nie ma chyba dziecka, które nie marzyłoby o szczeniaku i jest to zawsze prośba warta rozważenia – posiadanie zwierzęcia ma wiele zalet. Skąd mieć pewność, że zakup czworonoga jest decyzją, której nie będziemy żałować?

Zalet jest wiele

Posiadanie zwierzęcia uczy dziecko odpowiedzialności, zarządzania czasem i systematycznego wykonywania obowiązków. Ma też znaczny wpływ na jego rozwój emocjonalny. Dzieci wychowywane ze zwierzętami są bardziej wrażliwe na cudza krzywdę, uczą się, jakie zachowania sprawiają zwierzętom radość, a jakich należy unikać. Zwykle też przywiązują się do swoich czworonogów traktując je jak prawdziwych przyjaciół. To wystarczająca ilość powodów, by zacząć poważnie zastanawiać się nad zakupem psa lub kota, zwłaszcza, gdy nasze dziecko już od dłuższego czasu bardzo tego pragnie.

Codzienne obowiązki

Bez względu na to, jak wielkie poświęcenie i zaangażowanie deklaruje nasze dziecko, zwierzę będzie obowiązkiem również dla nas. Pies wymaga wyprowadzania na spacery także w godzinach, gdy maluch jest w szkole. W przypadku młodszym dzieci dużym problemem może być już samo pilnowanie, by malec nie krzywdził zwierzęcia. Kilkulatek chcąc bawić się z kotem czy chomikiem może nieświadomie sprawiać mu ból, straszyć lub męczyć, co jest niedopuszczalne – odpowiedzialność spada więc na rodziców również w tym wypadku. Nawet jeśli zdecydujemy się na mniej wymagające zwierzę, dziecko może po pewnym czasie stracić zapał do sprzątania klatki czy kuwety. Dopilnowanie, by wykonywało swe obowiązki, będzie uciążliwe również dla nas.

Plan B

Przed zakupem zwierzęcia trzeba zastanowić się, co zrobimy, gdy nasze dziecko nie stanie na wysokości zadania. Może zdarzyć się, że wyegzekwowanie sprzątania po czworonogu czy wyprowadzania go na spacer będzie trudne. Dzieci mają różne temperamenty i charaktery, a uroczyste obietnice mogą zostać szybko zapomniane, gdy zabawa z psem z wymarzonej nagrody zmieni się w codzienność. Co zamierzamy wówczas zrobić? Jeśli jedyną odpowiedzią nasuwającą się na myśl jest oddanie zwierzęcia – nie powinniśmy się na nie decydować.

Różne zwierzęta, różne potrzeby

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani, zdajemy sobie sprawę z czekających nas obowiązków i nie przeraża nas wizja dzielenia ich z dzieckiem – pozostaje kwestia wyboru zwierzęcia. Dzieci zwykle mają pod tym względem konkretne życzenia: proszą o psa, kota lub chomika, nie o jakiekolwiek zwierzę. Mimo wszystko należy dokładnie rozważyć czy posiadamy wystarczającą ilość czasu, przestrzeni, chęci i środków, by zająć się najbardziej wymagającymi czworonogami. Psy są znacznie bardziej kłopotliwe od kotów, a niepozorny gryzoń musi mieć regularnie sprzątaną klatkę. Dlatego przed zakupem najlepiej poczytać o potrzebach i trybie życia danego zwierzęcia.

Najlepsi przyjaciele człowieka

Kiedy więc możemy mieć pewność, że zakup zwierzęcia jest odpowiednią decyzją? Tylko wtedy, gdy będziemy w stanie przejąć obowiązki dziecka które nie sprawdzi się jako opiekun. Przy kilkulatku nasza pomoc niemal zawsze będzie potrzebna, ale również starsze dziecko może wymagać wsparcia w zajmowaniu się zwierzakiem – jeśli nie stale, to od czasu do czasu. Mimo to zakup zwierzęcia warto wziąć pod uwagę. Pies czy kot jest nie tylko inwestycją, staje się też członkiem rodziny i prawdziwym przyjacielem, a wspólne zabawy i spacery potrafią przynieść wiele radości.

KDĄ

Sprawdź także

nowonarodzone kocięta

Ciąża u kota – ile trwa

Na rozmnażanie kotów powinni decydować się jedynie profesjonalni hodowcy, którzy dbają o dobrostan swoich zwierząt …