Kwiaty na balkonie
Absolutnie nie należy bać się przesady w ilości roślin jakie znajdą się na balkonie | fot.: Fotolia

Jak zaaranżować balkon?

Kiedyś służył głównie jako miejsce do przechowywania roweru, sanek czy też suszenia prania. Teraz, coraz częściej,  aranżowany jest na letni kącik jadalny bądź przydomowy zielnik lub mini-ogródek.

Zioła? Kwiaty? A może jedno i drugie?

Zioła są niezwykle proste w uprawie, w związku z czym bez najmniejszych problemów można je uprawiać w doniczkach, na balkonie czy tarasie. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych – poza regularnym podlewaniem. Najłatwiej kupić już gotowe zioła w najbliższym centrum ogrodniczym (nie w supermarkecie, bo te nie przetrwają zbyt długo) i stworzyć z nich, w większych donicach, skrzyniach czy podwieszanych koszykach, ciekawą kompozycję. Należy przy tym pamiętać, by silnych roślin (mięta, oregano, szałwia) nie łączyć z tymi delikatniejszymi (bazylia, majeranek, rozmaryn). Wysadzamy je na balkonie po 15 maja, aby uniknąć ryzyka wiosennych przymrozków, które mogłyby uszkodzić niezahartowane sadzonki.

Wśród gatunków i odmian kwiatów balkonowych można przebierać i wybierać. Jeśli balkon jest od strony wschodniej, będą się na nim dobrze czuły właściwie wszystkie odmiany roślin dedykowane na balkony. Gdy natomiast usytuowany jest  bardziej od południa, w sklepach ogrodniczych trzeba znaleźć kwiaty, które lubią słońce i poradą sobie z suszą. Doskonale sprawdzą się wtedy: osteospermum oraz gazania, aksamitki (mnogość odmian), bakopa, sanwitalie, petunia ogrodowa i wywodząca się od niej surfinia, werbena, lobelie, nasturcje, szałwie, nemezje, uczepy (silnie krzewiące) czy lawenda. Odmiany te lubią słonce, ale trzeba je regularnie podlewać. Natomiast kocanki włochate (omszone), pasiasta zielistka (chociaż może być też odmiana zielona), kostrzewa sina, kocanki ogrodowe i dalie doskonale zniosą nie tylko słońce, ale dłuższe okresy suszy. Interesującą rośliną jest również krewniaczka petunii – million bells (milion dzwonków).

kwiaty na tarasie
Nawet na małym balkonie znajdzie się odrobina miejsca, którą można zmienić w urokliwy kącik ze stolikiem oraz krzesłami | fot.: Fotolia

Im więcej roślin, tym lepiej

Absolutnie nie należy bać się przesady w ilości roślin jakie znajdą się na balkonie. W jednym roku można posadzić zioła, w drugim kwiaty. Warto zastanowić się nad zakupem wiszących koszy czy donic, które można przymocować do barierek. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie regału z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne. Wtedy dzięki półkom można wykorzystać pionowe powierzchnie, tworząc efektowny wystrój i zaoszczędzając tym samym miejsce na podłodze.

Meble i inne dodatki

Nawet na małym balkonie znajdzie się odrobina miejsca, którą można zmienić w urokliwy kącik ze stolikiem oraz krzesłami.

Bardzo popularne są tzw. meble recyklingowe, ze skrzynek, palet, czy szpulek po kablach. Ostatnio bardzo modne stały się też podwieszane stoliki.  Klimat stworzą także świece wstawione w ciekawie (własnoręcznie) udekorowane słoik lub lampy ogrodowe, czy kolorowe poduszki rozłożone na krzesłach. Ozdobą może także być parasol ogrodowy, do którego przyszyć można np. okrągłe lampki.

Czysta biel, jeden ton czy szał kolorów?

Balkon to przedłużenie mieszkania. Jednocześnie jest jednak jego zupełnie odrębną częścią. Aranżując taras można więc zachować styl i kolorystykę w jakiej utrzymane jest mieszkanie, albo totalnie poszaleć. Ci którzy chcą stworzyć sobie oazę spokoju i wyciszenia, powinni skupić się na posadzeniu zielonych roślin, wstawieniu białych mebli i dodatków, zachowaniu jednego tonu przy wyborze kwiatów. Bardziej nieposkromieni mogą kupować kolorowe rośliny i tworzyć z nich kompozycje, niczym w tajemniczym ogrodzie. Bo najważniejsze jest, żeby stylizacja balkonu odpowiadała jego właścicielowi.

MGR

Sprawdź także

zioła olejki eteryczne

Czym są olejki eteryczne i jak ich używać?

Olejki eteryczne to naturalne, silnie skoncentrowane oleje, które są wytwarzane z różnych części roślin, takich …