Jesienne kwiaty w ogrodzie i w domu
Aby chronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi kwiaty i krzewy, które pozostają w ogrodzie, potrzebne będą nam odpowiednie materiały | fot.: Fotolia

Jesienne kwiaty do ogrodu i nie tylko: jak o nie dbać?

Zarówno jesienne kwiaty do ogrodu, jak i te rośliny, które w doniczkach rosną w naszych domach – wszystkie z nich potrzebują w okresie jesiennym odpowiedniej troski. Jak dbać o rośliny jesienią i jak przygotować je do zimy?

Obfite deszcze, pierwsze przymrozki albo ogrzewanie w mieszkaniu – okres jesienno-zimowy potrafi być bardzo wymagający dla kwiatów, zarówno ogrodowych i balkonowych, jak i tych hodowanych we wnętrzach. Odpowiednie przygotowanie roślin do takich trudniejszych warunków jest zatem koniecznością – przynajmniej dla tych z nas, którym zależy na jak najdłuższym utrzymaniu naszych zielonych ozdób w dobrej formie. Dziś piszemy o tym, jak dbać o kwiaty jesienią, a także podpowiadamy, jak przygotować rośliny do zimy.

Jesienne kwiaty do ogrodu – jak dbać o rośliny ogrodowe?

Choć wielu z nas sezon jesieni i zimy kojarzy się raczej z wegetacją roślin, warto pamiętać, że niektóre gatunki kwiatów kwitną właśnie w okresie powakacyjnym. Jesienne kwiaty do ogrodu to np. dalie i astry. Aby zadbać o ich piękną prezencję, ale przede wszystkim zapewnić im też długie życie, musimy regularnie usuwać z nich suche liście oraz już przekwitłe kwiaty. Pielęgnować należy także ziemię, w której hodujemy roślinę – mamy tu na myśli usuwanie chwastów oraz delikatne przekopywanie podłoża w celu spulchnienia go.

Okres jesieni to również dobry moment do przygotowania sadzonek kwiatów cebulowych. Cebulki takich kwiatów jak tulipany i krokusy umieszczamy w spulchnionej, posypanej mieszanką nawozów ziemi na głębokości mniej więcej 10 lub 15 centymetrów. Z kolei cebulki takich roślin jak mieczyki, które nie przetrwają zimy w ogrodzie, należy wykopać i przechować w cieplejszym miejscu.

Aby chronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi kwiaty i krzewy, które pozostają w ogrodzie, potrzebne będą nam odpowiednie materiały. Do zabezpieczenia przed mrozem naziemnej części roślin stosujemy np. tkaninę jutową, słomę, maty słomiane lub kartony. Ochrona części podziemnej polega z kolei na ułożeniu wokół rośliny trocin, gałązek świerkowych lub torfu albo usypaniu w tym miejscu niedużych kopczyków z ziemi.

Sposobem na opady jest z kolei tymczasowe zadaszenie (w przypadku deszczu) lub podwiązanie pędów roślin i regularne otrzepywanie gałęzi (śnieg).

Jak dbać o kwiaty na balkonie i w mieszkaniu?

Jesienią opieka nad roślinami balkonowymi w dużej mierze polega po prostu na regularnym podlewaniu i spulchnianiu ziemi w doniczkach. Trzeba jednak pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów, a nawet całych roślin. Potrzebna będzie także wymiana ziemi w donicy – zwłaszcza jeśli nie wymienialiśmy jej w ciągu ostatnich dwóch lat – lub przekopanie jej i pozostawienie w ten sposób na cały okres zimowy. Pamiętajmy, aby rośliny, które pozostawimy w zimie na balkonie, zakryć jednym z ciepłych materiałów, o których pisaliśmy wyżej.

Kwiaty przechowywane w domach powinniśmy za to podlewać mniej obficie – aczkolwiek regularnie (wyjątek – rośliny kwitnące jesienią potrzebują więcej wody). Jednocześnie kontynuujmy pielęgnację z cieplejszych miesięcy (oprócz nawożenia – na czas zimy należy się z nim wstrzymać). Starajmy się zapewnić roślinom jak najlepszy dostęp do światła słonecznego, a także zadbajmy o to, aby nie stały one zbyt blisko rozgrzanych kaloryferów. Pamiętajmy także, aby powietrze w domu było odpowiednio nawilżone, dzięki czemu domowe ogrzewanie będzie mniej szkodliwe dla roślin.

Materiał partnera zewnetrznego

Sprawdź także

szeflera widziana z góry rysunek

Szeflera – łatwa w uprawie, piękna i zdobna

Szeflera to bardzo efektowna roślina wywodząca się z gorących terenów Azji oraz Australii. W Polsce …