Tunel foliowy ogrodniczy z wzmocnioną folią
Tunel foliowy ogrodniczy z wzmocnioną folią | fot.: Meblobranie.pl

Kiedy kupować tunele foliowe?

Warzywa i owoce wyhodowane w przydomowym ogródku nie tylko świetnie smakują. Przede wszystkim uprawiając je samodzielnie, mamy pewność, że są zdrowe i wolne od środków chemicznych. Pomidory, sałata, cukinie, bakłażany i ogórki, co prawda są uprawiane w naszym klimacie, jednak nie zawsze dają tak obfite plony, jak w rejonach o łagodniejszym klimacie. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest tunel foliowy. Dzięki tunelom foliowym możemy stworzyć roślinom najlepsze warunki wzrostu, z podwyższoną temperaturą i wilgotnością, dzięki odpowiedniej izolacji, jaką stwarza folia. Bardziej delikatne rośliny są chronione przed silnymi wiatrami, mrozem i znacznym wahaniom temperatury, która w dzień może przekraczać 10 stopni, a nocą spaść do ok. 0. Poranne przymrozki, silny wiatr, duże opady deszczu – wszystkie czynniki atmosferyczne które, towarzyszą wczesnej wiośnie, nie stanowią problemu, kiedy warzywa są chronione foliowym tunelem.

Kiedy rozpocząć uprawę w tunelu foliowym

Jak słusznie zauważa Natalia ze sklepu Meblobranie.pl przygotowania do uprawy pod folią, najlepiej rozpocząć już na początku marca. Najlepsze warunki stworzymy roślinom w okresie wczesno-wiosennym. Temperatura na przełomie marca i kwietnia jest o ok. 8 stopni wyższa pod folią niż na zewnątrz. Dzięki temu sadzenie w tunelu rozpoczynamy o minimum miesiąc wcześniej, niż w przypadku uprawy na powietrzu.

Kilka zbiorów tego samego roku?

Dodatkową korzyścią jest fakt, że w przypadku uprawy pod tunelami, możemy mieć nawet kilka zbiorów tego samego roku. Wiąże się to z przyśpieszeniem zbiorów o co najmniej miesiąc oraz rozpoczęciem okresu wegetacyjnego już na początku lutego. Tunel foliowy umożliwia także uprawę roślin ozdobnych w bezpiecznych warunkach, aż do osiągnięcia wymiarów, kiedy możemy przesadzać je w docelowe miejsce. Możemy uprawiać rośliny normalnie nieprzystosowane do naszego klimatu, a także znacząco przyśpieszyć wzrost np. krzewów wieloletnich, które w warunkach naturalnych potrzebują wielu lat, aby rozwinąć się do takiego poziomu.

Tunel foliowy do uprawy amatorskiej
Gotowy, metalowy tunel foliowy | fot.: Meblobranie.pl

Tunele dostępne na rynku

Na rynku dostępne jest dość szeroka oferta tuneli foliowych. Te wybiera się ze względu na rozmiar. Ten aspekt jest dość istotny i jeśli ma być to tunel do celów hobbystycznych nie musi być duży. Należy jednak zwrócić uwagę na elementy, z których namiot jest wykonany. Do wyboru jest folia lita i folia perforowana, która przepuszcza powietrze. Warto wiedzieć jakie rośliny będą lepiej się czuły w folii litej czy tej przepuszczającej powietrze. Kolejną ważną rzeczą jest stelaż. Na rynku dostępne są stelaże PCV. Te polskiej produkcji będą bardzo dobrym wyborem. Alternatywą dla rurek PCV są stelaże metalowe.

Marzec to idealny moment na zakupy i rozpoczęcie upraw

Od dobrego przygotowania przed sezonem zależy jakość późniejszych upraw. Przydomowy ogród wymaga odświeżenia po zimie. Z porządkami nie należy zwlekać zbyt długo, dlatego też marzec to idealny czas na gruntowne porządki i zakup tunelów foliowych. Jeśli chcemy cieszyć się dorodnymi zbiorami, nie możemy zmarnować pierwszych dni wiosny. Początek marca to idealny czas na porządki i niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

tunele mini

Domowa uprawa warzyw: jak poprawić plony?

Nic nie smakuje lepiej niż samodzielnie wyhodowane warzywa. Dlatego jeśli liczysz na obfite plony, powinieneś …