Ogrodowi pomocnicy
Kilka praktycznych ogrodowych technologii, które ułatwiają życie | fot.: Fotolia

Ogrodowi pomocnicy, czyli jak ułatwić sobie pracę na posesji

Ogród to niewątpliwie wizytówka naszego domu, a także miejsce odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu. Aby jednak stanowił powód do dumy, wymaga pewnych nakładów pracy i zastosowania sprytnych technologii, które oszczędzą nasz czas i energię. Współczesnym ogrodnikom zdecydowanie nie wystarcza już sama kosiarka. Podpowiadamy więc, w jakie sprzęty ogrodowe warto się zaopatrzyć i czym kierować się przy ich wyborze.

Wiosna: porządkujemy i przycinamy

Po zimie niezmiennie przychodzi wiosennych porządków. Zabrudzona kostka brukowa, elewacja, basen albo kamienne ogrodzenie możemy wyczyścić przy użyciu myjki ciśnieniowej, która wyraźnie skraca czas pracy i pozwala na osiągnięcie zadowalającego efektu końcowego. Co powinno zwrócić naszą uwagę przy wyborze takiego urządzenia? Przede wszystkim ciśnienie maksymalne – im większe, tym intensywniejsza będzie praca. Dodatkową zaletą będzie w tym przypadku możliwość regulacji strumienia zarówno pod względem jego siły, jak i szerokości. Jeśli potrzebujemy urządzenia, które będzie musiało się sprawdzić na dużych powierzchniach i od którego wymagamy długiej nieprzerwanej pracy, wybierzmy takie o jak największej wydajności pompy i ciśnieniu co najmniej 150 bar. Do krótkich, wykonywanych okazjonalnie prac możemy zakupić niewielką i poręczną myjkę. Obecnie na rynku są także dostępne urządzenia z funkcją eko, które oszczędzają zużycie wody i energii oraz umożliwiające łatwe wykorzystanie zebranej wcześniej deszczówki.

Tradycyjnie niemal do połowy roku trwa także przycinanie drzew i krzewów ozdobnych. Niezależnie od tego, czy jest to zabieg sanitarny, czy formujący, należy wykonywać go specjalnie do tego przystosowanymi narzędziami, najczęściej sekatorem. Pamiętajmy, że do młodych i cienkich pędów wystarczy sekator przypominający nożyczki, do grubszych – sekator, który trzeba trzymać oburącz, albo teleskopowy (jeśli przycinamy trudno dostępne miejsca). Sekator będzie jednak bezużyteczny w przypadku żywopłotów (odpowiedniejsze będą nożyce) i grubych gałęzi (tu z kolei warto zainwestować w piłę z silnikiem elektrycznym albo spalinowym). Co zrobić z pozostałymi pędami, gałęziami i konarami? Dobrym pomysłem jest zakup rozdrabniacza z napędem elektrycznym – tego typu sprzęt pozwoli nam na przetworzenie odpadów na kompost, którym potem możemy zasilić nasz ogród. Wybierajmy modele z dostępnym trybem wstecznym – niezwykle przydatnym przy zablokowaniu urządzenia zbyt dużymi gałęziami.

Lato: nawadniamy

Palące letnie słońce wyraźnie osłabia nasze rośliny: krzewy, trawniki, drzewa. W okresie wakacyjnym dla zapewnienia odpowiedniej dawki wody często nie wystarcza już konewka ani wąż ogrodowy. Dlatego w domowym ogrodzie przydają się pistolety i spryskiwacze, najlepiej z możliwością regulacji strumienia, dzięki czemu rośliny nie zostaną uszkodzone, a ziemia – wypłukana. Jeśli z kolei obawiamy się o kondycję trawnika latem, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zraszacza. Pamiętajmy, żeby dostosować urządzenie do wielkości i ukształtowania terenu.

Jesień: sprzątamy liście

Zmorą każdego ogrodnika i działkowca są jesienne liście. Doskonałą alternatywą dla grabi ogrodowych będą więc różnego rodzaju dmuchawy i odkurzacze, które przy niewielkim nakładzie czasu i energii pozwolą na usunięcie liści z problematycznych miejsc. Jeśli potrzebujemy natomiast urządzenia, które sprawnie uprzątnie alejkę, podjazd albo patio z liści, pyłu i niewielkich śmieci, zainwestujmy w zamiatarkę. Przy jej wyborze pamiętajmy, że nie powinna zajmować zbyt wiele miejsca w garażu i postawmy na kompaktową budowę.

Zima: odśnieżamy

W niemal każdym sezonie zimowym zdarzają się długotrwałe i uciążliwe opady śniegu, które zalegają w ogrodach i na podwórkach. Przy niewielkiej skali problemu wystarczy solidna łopata, jeśli jednak odśnieżamy duże powierzchnie z pokaźnych zasp, warto zainwestować w odśnieżarkę. Tego typu sprzęt powinien być intuicyjny w obsłudze, mieć kilka biegów do przodu i do tyłu oraz mocny silnik (najlepiej czterosuwowy), który zagwarantuje wydajność przy jednoczesnej oszczędności paliwa. Na zaśnieżonych chodnikach wystarczy odśnieżarka elektryczna, która będzie miała jednak ograniczony zasięg. Większe posesje i ogrody wymagają bardziej zaawansowanego rozwiązania, jakim jest odśnieżarka spalinowa. Niewątpliwą zaletą przy podejmowaniu decyzji o jej zakupie będzie dwustopniowy system odśnieżania działający na zasadzie osobnego odrzucania i zgarniania śniegu. Zwróćmy także uwagę na odległość odrzucania śniegu – im większa, tym mniej czeka nas pracy.

Kluczową kwestią przy zakupach nowoczesnych sprzętów ogrodowych jest określenie najważniejszych potrzeb. Nie warto inwestować w rozwiązania, których potem nie wykorzystamy, a które będą zajmowały miejsce w garażu. Jeśli jednak mamy możliwość ułatwienia sobie szczególnie uciążliwych prac, korzystajmy z niej bez wyrzutów sumienia.

Octarine

Sprawdź także

krzak i owoce dzikiej róży zimą

Ogród w okresie zimowym i wczesnowiosennym – jak dbać o trawnik, kwiaty i drzewka?

Gdy przychodzi zima, rośliny w naszych ogrodach zdecydowanie nie mają łatwo. Trawniki, krzewy, drzewka owocowe …