Drzewa w małym ogrodzie - feeria barw i kształtów | fot.: Fotolia

Oryginalne małe drzewa do niewielkiego ogrodu

Drzewa w ogrodzie nadają mu niepowtarzalnego uroku, a dodatkowo są źródłem cienia, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju niektórych roślin i naszego dobrego samopoczucia w szczególnie upalne dni. Właściciele małych ogrodów, czy wręcz ogródków często rezygnują z nich zakładając, że wymagają one dużej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Jeśli dobierzemy odpowiedni gatunek. zarówno pod względem warunków środowiskowych, naszych upodobań, jak i przestrzeni, jaką dysponujemy, nasz ogród może się zamienić w prawdziwy mini zagajnik.

Mały ogród = małe drzewo

Podczas wyboru odpowiedniego drzewa do ogrodu należy przede wszystkim kierować się rozmiarem, w tym rozpiętością korony. Na szczęście ograniczenie to nie będzie odczuwalne, ze względu na mnogość możliwości. Spora część gatunków drzew dorastających do dużych rozmiarów ma mniejsze, czasem karłowate odmiany. Inne z kolei dobrze znoszą cięcia, dzięki czemu można formować je w preferowany sposób i ograniczać wzrost. Możemy wybierać spośród wielu form i pokrojów. Pora więc zapoznać się z najciekawszymi gatunkami.

Drzewa liściaste

Świdośliwa – to drzewo, a w zasadzie krzew owocowy dorastający do wysokości około 4 m i szerokości 3 m. Charakteryzuje się swobodnym pokrojem korony i zjawiskowymi jasnym kwiatami, którymi drzewo to obsypane jest każdej wiosny. Wprowadzi do ogrodu trochę świeżości i barw.

Klon zwyczajny, odmiana Globusum – jedno z częściej sadzonych drzewek w miejskim krajobrazie. Charakteryzuje się kulistą koroną i dorasta do wysokości maksymalnie 4-6 m. Odporne i bardzo proste w uprawie.

Klon zwyczajny, odmiana Globusum to jedno z częściej sadzonych drzewek w miejskim krajobrazie | fot.: Fotolia

Brzoza brodawkowata, odmiana Youngii – to nastrojowa propozycja ze względu na piękny płaczący pokrój. Brzoza ta, podobnie jak klon 'Globusom’, nie jest wymagająca pod względem warunków środowiskowych. Dorasta do wysokości 6 m. Jej zwisające gałęzie tworzą malownicze kaskady idealnie prezentujące się przy oczku wodnym. Dodatkowym atutem jest dekoracyjna kora w białe plamy. Również inne odmiany brzozy brodawkowatej są świetnym pomysłem na drzewo w małym ogrodzie.

Brzoza brodawkowata, odmiana Youngii – to nastrojowa propozycja ze względu na piękny płaczący pokrój | fot.: Fotolia

Jarząb pospolity (jarzębina) – tego gatunku nie trzeba nikomu przedstawiać. Najbardziej efektowny jest jesienią, kiedy jego gałęzie obsypane są całymi kiściami soczyście czerwonych owoców, pozostających na roślinie przez całą zimę. Wiosną z kolei kwitnie na biało. Jest to mało wymagające drzewo, dorastające do wysokości 10 m i szerokości 4 m.

Judaszowiec – to już bardziej wymagająca propozycja. Drzewo to preferuje tereny osłonięte od wiatru, ciepłe i słoneczne. Dodatkowo jest wrażliwe na mrozy, dlatego wymaga zabezpieczania na zimę. Jednak, jeśli uda się sprostać tym wymaganiom, zachwyci obserwatora swym niesamowitym wyglądem. Wczesną wiosną roślina ta wydaje różowo-fioletowe kwiaty zebrane w pęczki i wyrastające bezpośrednio z pnia, konarów i starych gałęzi. Dorasta do 10 m wysokości.

Drzewa iglaste

Cyprysik nutkajski, odmiana Pendula – proste w uprawie drzewo dorastające do 3 m wysokości. Zachwyca pięknym, delikatnym, płaczącym pokrojem.

Świerk serbski, odmiana Nana – dorastające do około 3 m wysokości drzewo iglaste o bardzo foremnym kształcie przywodzącym na myśl choinki z bożonarodzeniowych bajek. Jego krótkie igły mają srebrzysty odcień, a gałęzie gęsto okalające pień zwisają swobodnie na boki.

Jodła koreańska – również bardzo regularne w przekroju drzewo iglaste o soczyście zielonych igłach i dekoracyjnych niebieskich szyszkach. Rośnie bardzo wolno i dorasta do wysokości 10 m. Łatwa w uprawie, bez większych wymagań.

Jodła koreańska
Jodła koreańska rośnie bardzo wolno i dorasta do wysokości 10 m | fot.: Fotolia

Sosny – tutaj wymienić można wiele ciekawych odmian dorastających do maksymalnie 4 m wysokości. Wśród nich jednymi z najbardziej efektownych są: sosna drobnokwiatowa odmiany Japanese White Pine o pięknych długich igłach i ciekawym pokroju, sosna pospolita Klius Pyramid, charakteryzująca się bardzo powolnym wzrostem (zaledwie 1 metr w ciągu dekady!) czy sosna bośniacka Schmidtii – najbardziej karłowata z nich.

 Schmidtii
Karłowata sosna Schmidtii | fot.: Fotolia

Jak widać, możliwości jest wiele, a to tylko ciekawsza część całej listy gatunków niewielkich drzew idealnych do małych ogrodów. Podczas planowania takiego ogrodu najważniejsze jest wzięcie pod uwagę ostatecznego wzrostu każdego z gatunków. Dobrze przemyślany projekt zagospodarowania naszego przydomowego terenu zielonego pozwoli przez wiele lat cieszyć się niesamowitym efektem, jaki dają zróżnicowane pod wieloma względami drzewa niewielkich rozmiarów.

AJA