Przygotuj swój ogród do zimowego snu

Wrzesień to dobry czas na jesienne porządki w ogrodzie | fot.: Fotolia

Wrzesień to idealny moment na uporządkowanie ogrodu – jeszcze przyświeca resztka letniego słońca, ale aura już zmienia się na jesienną. Jest to także czas nowych nasadzeń, które sprawią, że ogródek obudzi się wiosną. By tak się jednak stało, nie wystarczy zgrabienie liści i przycięcie trawy – musisz poczynić kilka podstawowych kroków, aby śniegi i zimowe mrozy nie zniszczyły kwiatów, drzew czy krzewów.

Cebulki kwiatowe

Wiosną w ogrodzie wysadzane były delikatne cebulki kwiatów późnowiosennych i letnich (dalii czy mieczyków). Są to rośliny, które nie lubią mrozów, dlatego po obcięciu ich łodyg i liści, cebulki trzeba wykopać (najpóźniej do końca października), oczyścić i osuszyć, a następnie umieścić w ciemnym i chłodnym miejscu (może to być np. skrzynka kwiatowa wyniesiona do piwnicy).

Jeśli ogród ma być piękny i kolorowy już od zniknięcia śniegu, to jesień jest idealnym czasem, aby wykopane do zimowania cebulki zastąpić tymi, które potrzebują niskich temperatur do rozwoju, i zakwitną wczesną wiosną  (m.in. tulipany, krokusy, narcyzy, kamasje, kokorycze, narcyzy, obrazki, przebiśniegi, psizęby, pustynniki, puszkinie i szachownice).

Rośliny w pojemnikach

Jeśli ogród, poza rabatami, zdobiły rośliny posadzone w donicach i pojemnikach, o nie też trzeba zatroszczyć się przed nadejściem pierwszych przymrozków. Kwiaty jednosezonowe, które z pewnością już przekwitły, wykopujemy i wyrzucamy. Rośliny wieloletnie najlepiej przezimować w domu, garażu, bądź piwnicy. Jeśli to niemożliwe, trzeba je wraz z donicą umieścić w glebie i usypać wokół nich kopczyk z ziemi, bądź owinąć jutą, włożyć do dużego kartonowego pudła, a przestrzeń między jego ścianami i donicą obsypać mieszanką ziemi, kory i liści.

Róże

Posadzenie róż jesienią sprawi, że będą one miały czas na ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Można je sadzić także wiosną, o ile wybór padnie na odmiany pienne. Przed posadzeniem krzewów róż, trzeba pamiętać o tym, aby skrócić korzenie. Najlepszą długością będzie ok. 25 cm. Róże należy sadzić tak, aby miejsce okulizacji znalazło się około 5 cm poniżej ziemi. Krzewy obficie nawadniamy, a przed nastaniem mrozów obsypujemy trzydziestocentymetrowym kopczykiem ziemi.

Byliny, trawy, pnącza

Czas od września do końca listopada (o ile warunki atmosferyczne są sprzyjające) jest doskonały do przesadzania i dzielenia bylin. Wtedy też, tak jak i pnącza, należy zabezpieczyć je przed nadejściem mrozów. Trzeba to zrobić poprzez ściółkowanie korą lub liśćmi, które zapobiega wahaniom temperatury w glebie oraz sprzyja utrzymaniu jej wilgotności. Może także użyć gałązek sosnowych bądź świerkowych do okrycia bylin. Natomiast pędy pnączy trzeba zdjąć, delikatnie rozłożyć na ziemi i obsypać warstwą ziemi lub piasku.

Drzewka i krzewy

Drzew i krzewów nie wolno przygotowywać do zimy zbyt wcześnie. Trzeba czekać, aż synoptycy ostrzegą przed przymrozkami. Wtedy to pnie, a w przypadku krzewów gałązki, okrywa się agrowłókniną i agrotkaniną, które chronią przed przymrozkami, zapobiegają wysuszaniu roślin przez mroźny wiatr, są lekkie i przepuszczają powietrze, praktycznie nie nagrzewają się na słońcu. Doskonale sprawdzają się także tradycyjne okrycia: maty słomiane, wrzosowe lub wiklinowe.

We wrześniu natomiast trzeba obficie podlewać drzewa i krzewy przed zimowym spoczynkiem. Drzewa i krzewy, którym dostarczy się w tym okresie sporej ilości wody lepiej przetrwają okres zimowy.

Ostatni raz kosi się trawę na przełomie października i listopada. W tym czasie zagrabia się liście, oczyszcza trawnik z mchu, obumarłych roślin oraz gałęzi | fot.: Fotolia
Ostatni raz kosi się trawę na przełomie października i listopada | fot.: Fotolia

Trawnik

We wrześniu, rzadziej niż latem, ale nadal należy przycinać trawnik. Ostatni raz kosi się trawę na przełomie października i listopada. W tym czasie zagrabia się liście, oczyszcza trawnik z mchu, obumarłych roślin oraz gałęzi. W przypadku, gdy założenie trawnika jest dopiero planowane, to do połowy września jest idealny czas na wysiew nasion.

MGR

Sprawdź także

ogród wodny

Jak stworzyć i pielęgnować własny ogród wodny

Tworzenie własnego ogrodu wodnego może być fascynującym i wzbogacającym doświadczeniem. Ogród wodny to nie tylko …