Roślina dla ambitnych, czyli kilka słów o fuksji

Fuksja jest wymagającą rośliną | fot.: Fotolia

Fuksja to oszałamiająco piękna roślina ogrodowa lub balkonowa, występująca w kolorach: białym, kremowym, różowym, pomarańczowym, łososiowym, czerwonym i fioletowym. Kwiaty odmian najczęściej uprawianych w Polsce, przypominają spódnice baletnic. Fuksja może mieć prosto rosnące pędy lub takie, które opadają w dół; jej rozmiary sięgają od 25 cm do nawet metra wysokości.  Mnogość jej odmian powoduje, że każdy kto chciałby się podjąć uprawy tego osobliwego kwiatu, z pewnością znajdzie odpowiednią dla siebie. Fuksja jest jednak rośliną dla ambitnych ogrodników.

Uprawa i pielęgnacja fuksji

Donice z fuksjami należy ustawić w lekko ocienionym miejscu. Jeśli słońca będzie zbyt dużo, rośliny przestaną wypuszczać młode odrosty, a starsze pędy zaczną drewnieć. Nadmiar światła jest też przyczyną żółknięcia liści i więdnięcia pąków kwiatowych. Fuksja nie toleruje ciężkiej, gliniastej ziemi – źle w niej rośnie i bardzo słabo kwitnie. Niezbyt dobrze czuje się także w glebie lekkiej i przepuszczalnej (np. z mieszanką kory), która szybko przesycha, gdyż jest wrażliwa na niedobór wody. Najlepsze dla fuksji podłoże, to gleba o ph 6,0-6,5. W okresie wzrostu, do końca kwitnienia (marzec -październik) fuksje należy zasilać co dwa tygodnie stosując nawozy mineralne wieloskładnikowe.

Fuksje są bardzo wrażliwe na przesuszenie podłoża. Wystarczy kilka gorętszych dni, aby zgubiły większość liści i kwiatów. Z kolei nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Toteż rośliny te, inaczej niż pozostałe kwitnące kwiaty, należy podlewać niewielką ilością wody, ale bardzo systematycznie. Kwiaty rosnące w dużym zagęszczeniu, np. w skrzynkach balkonowych, w czasie upałów wymagają nawadniania nawet dwa razy dziennie.

Zimowanie fuksji

Ze względu na niski koszt sadzonek fuksji, niewiele osób zapewnia jej odpowiednie do zimowania warunki (czy to ze względu na ich brak, czy po prostu z powodu ogrodniczego lenistwa). Fuksja mimo, że nie jest rośliną jednoroczną, w naszym klimacie rzadko przetrzymuje zimy. Potrzebuje bowiem do tego specjalnych warunków:

  • ciemnego, wilgotnego miejsca z temperaturą od 2 do 3 stopni lub ewentualnie miejsca z rozproszonym światłem i temperaturą od 4 do 8 stopni,  (wyższa temperatura pobudza roślinę do przedwczesnego wypuszczania pędów, co powoduje zaburzenie wegetacji i późniejszy słabszy rozwój rośliny),
  • przed wprowadzeniem kwiatu w stan wegetacji należy opryskać go środkiem grzybobójczym,
  • w okresie zimowania fuksji ograniczamy do minimum jej podlewanie, tak aby jedynie nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej,
  • od grudnia do marca rozpoczyna się proces powolnego wybudzania fuksji – należy ją wtedy przenieść do jasnego pomieszczenia o temperaturze 15 stopni
  • od maja można wystawić lub wysadzić roślinę  do ogrodu.

Rozmnażanie fuksji

Fuksję rozmnaża się z sadzonek, które należy pobrać w marcu lub kwietniu, kiedy roślina wykształci nowe pędy. Sadzonkę tworzy się poprzez zerwanie nowego pędu i usunięciu dolnych liści. Następnie należy umieścić je w wodzie. Kolejnym krokiem przy rozmnażaniu fuksji jest umieszczenie lub wilgotnym podłożu do czasu wykształcenia korzeni. Sadzonki przetrzymuje się w temperaturze 20-22°C, przez około 3 tygodnie. Kiedy sadzonka wykształci korzenie, może zostać przesadzona do małej doniczki z zasobnym podłożem, potem do większej, aż wreszcie w połowie maja, można ją przenieść do ogrodu lub na balkon.

MGR

Sprawdź także

zabieg probiotyczny AQUA IDEALINE

Nawadnianie skóry – dlaczego jest podstawą pielęgnacji?

Lato jest szczególnie wymagającym okresem w roku dla cery. Nie tylko musi się ona zmagać …