Gry karciane to świetna rozrywka, która jednocześnie gimnastykuje mózg | fot.:pexabay

Najbardziej znane gry karciane na świecie!

Gry karciane to rozrywka znana już od wieków, w czasach kiedy jeszcze nikt nie śnił o istnieniu komputerów. Świetnie sprawdza się także obecnie, zwłaszcza na wyjazdach wakacyjnych. Z pewnością uratowała niejeden deszczowy wieczór bądź samotne popołudnie, istnieją bowiem gry, umożliwiające rozgrywkę w pojedynkę. Które z nich są najbardziej znane?

1. Brydż

Jego początki sięgają już XVI wieku, z początku grano w niego wyłącznie w Anglii. Współcześnie znany przede wszystkim jako gra towarzyska. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje Związek Brydża Sportowego. Co więcej, najlepsze drużyny mają szansę wziąć udział w ogólnokrajowych, a nawet europejskich zawodach. Ta gra karciana stanowi zatem dyscyplinę sportową. Na czym ona polega? Do rozgrywki brydża potrzeba czterech osób, a ściślej mówiąc- dwóch par. Zwycięstwo jest po stronie tej pary, która będzie w stanie uzbierać większą ilość lew, czyli punktów. W innych krajach brydż może być nazywany wistem, gdyż jest to jego pierwotna nazwa.

2. Pasjans

Stał się na tyle popularny, że obecnie można grać w niego także przy użyciu komputera bądź urządzeń mobilnych. Wystarczy skorzystać, ze strony http://www.pasjans.pl/gry/freecell Już w 1990 system Windows stworzył jego komputerową wersją, która nie wymaga połączenia internetowego. Cofnijmy się jednak do jego początków. Jak się okazuje, pasjans swoje korzenie wywodzi z Francji, gdzie zyskał popularność w XVII wieku. Uważany był głównie za rozrywkę arystokracji. Jego dużą zaletę stanowił fakt, że nie wymaga towarzystwa. Jest to bowiem gra przeznaczona dla jednej osoby. Wymaga przy tym cierpliwości, kreatywności i logicznego myślenia.

3. Kanasta

W kanastę gra się w parach, dlatego wymaga zazwyczaj 4 graczy. Za oficjalną datę jej powstania uznaje się rok 1939, jest to zatem stosunkowo późno w porównaniu do pasjansa i brydża. Zaskakiwać może także samo miejsce, z którego ta gra się wywodzi, gdyż jest nim Urugwaj. Dopiero w latach 50-tych kanasta zyskała rozgłos na całym świecie. Co ciekawe, partie rozgrywane są przy użyciu dwóch talii kart, a każdy gracz otrzymuje 15 kart. Ich zadaniem jest wykładanie na stół kart o takiej samej wartości, w ten sposób tworzy się tzw. ogony. „Ogon” składający się przynajmniej z 7 kart to kanasta.

Gier karcianych jest oczywiście o wiele więcej, a większość z nich posiada swoje liczne odmiany, jak m.in. pasjans, którego znaną wersję stanowi pasjans Pająk. Wystarczy zatem talia kart, aby zaplanować rozrywkę na długie wieczory.

Materiał partnera zewnętrznego