Taniec – świetne lekarstwo na każdy dzień

Taniec to wspaniały antydepresant. Endorfiny wydzielone podczas treningu gwarantują uśmiech na twarzy na długie godziny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dzięki programom telewizyjnym z tańcem w roli głównej, wszyscy Polacy ruszyli na parkiety. To bardzo pozytywne zjawisko. Taniec to nie tylko jedna z przyjemniejszych aktywności fizycznych, ale również sposób na wysmuklenie sylwetki, wzmocnienie mięśni, udoskonalenie koordynacji ruchowej i uelastycznienie ciała. Co więcej, zapamiętywanie i odtwarzanie poszczególnych sekwencji w układach choreograficznych skutecznie ćwiczy pamięć i ulepsza współpracę między półkulami mózgowymi. Taniec to wspaniały antydepresant. Endorfiny wydzielone podczas treningu gwarantują uśmiech na twarzy na długie godziny.

Czy trzeba bać się kontuzji?

Kontuzja może się oczywiście przydarzyć, jak w każdym sporcie. Aby jej zapobiegać, warto zaopatrzyć się w dopasowane obuwie dobrej jakości. Niezwykle ważne jest, aby na początku każdego treningu zrobić porządną, uczciwą rozgrzewkę. Pobudzenie mięśni, poprawa ich ukrwienia oraz przyspieszenie przemian metabolicznych zapewni lepszą wydolność w trakcie zasadniczej aktywności. Nie można zapominać o stawach, które podczas tańca narażane są często na duże przeciążenia. W zależności od gatunku tańca rozgrzewka wygląda nieco inaczej, nie mniej jednak zawsze powinna obejmować wszystkie stawy, od tych łączących czaszkę z kręgosłupem, aż po te łączące paliczki stóp. Choreografowie zalecają ’’klasyczne” ćwiczenia przy drążku. W ramach takiej rozgrzewki, wykonuje się coraz bardziej skomplikowane ruchy o coraz większym zakresie. Można również zastosować ćwiczenia oddechowe, rozluźniające, wyciszające i rozciągające.

Co jeżeli zdarzy się kontuzja?

Jeżeli mimo dobrej rozgrzewki nabawisz się kontuzji, odpuść sobie taniec i inne sporty na jakiś czas. Po pierwsze, jest mniejsza szansa, że pogłębisz uraz. Po drugie, umożliwisz sobie szybszy powrót do zdrowia. Aby zwalczyć obrzęk zastosuj miejscowy okład chłodzący. Możesz go przygotować z lodu i ręcznika. Pamiętaj, że lodu nie można nakładać bezpośrednio na skórę, gdyż grozi to odmrożeniem tkanki. Dobrym rozwiązaniem są maści lub żele przeciwzapalne. Jeżeli ból jest uciążliwy, możesz przyjąć przeciwbólowe leki doustne. Gdy dolegliwości Cię niepokoją, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. W domowych warunkach i bez wiedzy specjalistycznej ciężko ocenić, jak poważny jest uraz.

Jestem tancerką, czy mogę ćwiczyć w ’’te dni”?

Jeżeli tylko czujesz się na siłach, zdecydowanie tak. Ba, łagodny wysiłek fizyczny działa kojącą na bóle menstruacyjne i pomaga się rozluźnić. Na próby w trakcie okresu wybieraj luźne stroje z naturalnych tkanin. Lepiej niż podpaski, sprawdzą się tampony lub kubeczek menstruacyjny. Po treningu koniecznie weź prysznic i zmień środki higieniczne. Jeżeli doskwierają Ci umiarkowane dolegliwości bólowe zastosuj leki bez recepty (mogą to być np. leki zawierające deksketoprofen, który zaczyna szybko działać). Nie musisz obawiać się żadnych figur tanecznych czy też ćwiczeń rozciągających. Dopóki czujesz się komfortowo, nie ma przeciwskazań medycznych do tańca w trakcie miesiączki.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

masaż ból barku

Ból barku spowodowany stanem zapalnym – diagnostyka i leczenie

Ból barku to powszechnie występująca dolegliwość, która powoduje ograniczenie ruchomości i problemy z wykonywaniem podstawowych …