10 ciekawostek o pięknej Bratysławie

Ciekawostki na temat słowackiej stolicy powinny przekonać wielu potencjalnych turystów, że warto obrać Bratysławę jako cel wycieczki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Bratysława to stolica Słowacji, jednego z naszych południowych sąsiadów. W trwającym właśnie okresie letnim, warto rozważyć odwiedzenie interesujących miejsc we wschodniej Europie. Ciekawostki na temat słowackiej stolicy powinny przekonać wielu potencjalnych turystów, że warto obrać Bratysławę jako cel wycieczki w swoich wakacyjnych planach.

1. Bratysława to jedyna stolica na świecie która graniczy z dwoma państwami

Stolica Słowacji jest miastem wyjątkowym pod względem położenia geograficznego. Położenie to sprawia, że Bratysława na południu graniczy z Węgrami, na zachodzie zaś z Austrią.

2. Bratysława jest największym miastem na Słowacji

Stolica słowackiego państwa liczy sobie niespełna 370 km kwadratowych. Pod względem mieszkańców także zajmuje pozycję lidera z liczbą ponad 432 tysięcy osób.

3. Bratysława uzyskała prawa miejskie w roku 1291, a od 1536 roku stała się głównym miastem koronacyjnym władców węgierskich

Bratysława jest niezwykłym miejscem, w którym zbiegają się elementy wielu kultur. Ciekawostką jest, że przez wiele stuleci Bratysława była miastem węgierskim.

4. Bratysława została uznana za stolicę Słowacji po zakończeniu I wojny światowej

W tamtym okresie Słowacja wchodziła w skład Czechosłowacji. Interesującym jest, że na tamten moment dominowała w Bratysławie ludność pochodzenia węgierskiego oraz niemieckiego.

5. Bratysława przez wiele stuleci nosiła rozliczne nazwy

Wśród historycznych nazw Bratysławy wskazać można między innymi: Wratislaburgum, Breslava CivitasBrezezburg, Breisburg, Bosonium, Poson, Istropolis, Posonium, Pressburg, Pozsony czy Prešporok. Do dzisiaj oficjalnie niemiecką alternatywą dla Bratysławy jest Pressburg, węgierską zaś Pozsony. Nazwa Bratislava użyta została po raz pierwszy w połowie XIX wieku, urzędowo natomiast przyjęto ją dopiero w roku 1919.

6. Bratysława może pochwalić się niezwykłym zamkiem, położonym na szczycie wzgórza w sercu miasta

Zamek powstał w X wieku, w XV w. natomiast, został przebudowany na fortece obronną. Później przechodził przebudowy, m.in. w stylu renesansowym i barokowym. W XVIII wieku funkcjonował jako szkoła katolicka, później przekształcony został na koszary. Zamek uległ zniszczeniu w 1811 roku, wskutek pożaru. Został odbudowany w drugiej połowie XX wieku i dzisiaj pełni rolę muzeum.

7. Hlavné námestie to główny plac Bratysławy, stanowiący jedyną w swoim rodzaju atrakcję turystyczną

Pełni on funkcję rynku, a jego najważniejszym obiektem jest stary ratusz. Historia ratusza sięga XV wieku, jest to jedna z najstarszych budowli na Słowacji oraz najstarszy ratusz w tym kraju.

8. W Bratysławie założony został najstarszy uniwersytet na Słowacji – Universitas Istropolitana

Został założony na życzenie króla Węgier Macieja Korwina, w 1467 roku. Zajęcia prowadzone były na czterech fakultetach: teologicznym, prawniczym, medycznym i filozoficznym. Funkcjonował do roku 1491, po czym zakończył swoją działalność w związku ze śmiercią finansującego go króla. Dzisiaj budynki po uniwersytecie zajmuje Wyższa Szkoła Sztuk Scenicznych w Bratysławie.

9. Bratysława to miasto pełne kulturalnych atrakcji

W mieście funkcjonuje wiele muzeów, m.in. Muzeum Gazownictwa, Muzeum Handlu, Muzeum Kultury Fizycznej w Republice Słowackiej, Muzeum Transportu, Słowackie Muzeum Narodowe ze swoimi 9 oddziałami oraz Muzeum Miasta Bratysławy, które również posiada 9 oddziałów. Obok muzeów w Bratysławie znajduje się także, założona w 1949 roku filharmonia.

10. Bratysława posiada bardzo rozbudowaną ofertę szkolnictwa wyższego

Fakt ten przyciąga zarówno studentów słowackich, jak i zagranicznych, dla których studia na Słowacji wydają się niezwykle atrakcyjne. W Bratysławie funkcjonuje 10 szkół wyższych (m. in. państwowe uczelnie: Akademia Korpusu Policyjnego oraz Słowacki Uniwersytet Medyczny) posiadających szeroką ofertę edukacyjną. Warto zaznaczyć, że znajdują się w niej tak interesujące kierunki jak stomatologia czy medycyna. Bratysława jest bardzo dobrym ośrodkiem dla zagranicznych studentów, którzy chcieliby rozpocząć płatne studia medyczne, studia stomatologiczne, czy też na innych pożądanych kierunkach, np. technicznych. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie studia medyczne na Słowacji cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony studentów z Europy, jak i pozostałych kontynentów. Ponadto na rynku istnieje wiele firm rekrutujących, które opiekują się studentem przez cały okres trwania studiów, pomagając mu m.in. z zakwaterowaniem czy założeniem konta w banku, dzięki czemu kandydat nie musi się o nic martwić. Taką firmą jest np. International Medicine Studies (http://www.ims-medstudy.pl).

Podsumowanie

Powyższe informacje pokazują, że Bratysława to wspaniałe miejsce zarówno dla turystów jak i studentów zainteresowanych zagranicznymi studiami medycznymi, stomatologicznymi czy też technicznymi, dającymi szansę odnalezienia się na europejskim rynku pracy. Kulturowe dziedzictwo miasta oraz wieloletnie współistnienie mieszkańców różnych narodowości w Bratysławie, jest z pewnością argumentem przemawiającym za wybraniem tego miasta, jako miejsca dla zdobycia dyplomu o międzynarodowej renomie.

Materiał partnera zewnętrznego