Nocleg na lotnisku czy w hotelu?
Szereg przewoźników oferuje nocleg z transferem do hotelu wyłącznie na prośbę pasażera, nie informując o takiej możliwości na swoich stronach internetowych | fot.: Fotolia

Linie lotnicze opłacą twój nocleg w hotelu

Czeka cię mecząca przesiadka? Możesz uniknąć koczowania na lotnisku. Eksperci z centrum lotniczego Sky4Fly.net podpowiadają, jak wynegocjować darmowy nocleg na koszt przewoźnika.

Perspektywa dziesięciogodzinnego postoju na lotnisku w oczekiwaniu na przesiadkę to dla każdego podróżnika i turysty zapowiedź drogi przez mękę. Zanim w akcie desperacji zaczniesz studiować survivalowe wyczyny Viktora Navorskiego z filmu „Terminal”, zapoznaj się dokładnie z regulaminem swojego przewoźnika. Całkiem możliwe, że przysługuje ci STPC (Stopover Paid by Carrier) – czyli nocleg wraz transferem do hotelu, za które w całości zapłaci linia lotnicza.

Istnieją dwie okoliczności, w których podróżny może oczekiwać od linii lotniczej darmowego zakwaterowania w hotelu w czasie oczekiwania na przesiadkę. Pierwsza zachodzi wówczas, gdy przewoźnik nie wywiązał się ze swoich zobowiązań i z jakichś przyczyn doszło do nagłych zmian w planie podróży. Druga, gdy połączenie z długą przesiadką jest najkrótszym z możliwych na danej trasie.

Za dobry przykład pierwszej z wymienionych sytuacji posłużyć mogą komplikacje, których doświadczyli w listopadzie 2015 roku podróżni przesiadający się w chińskim Xingzhou na lot do Manili. Po wylądowaniu w Chinach pasażerowie dowiedzieli się, że ze względu na odbywający się w stolicy Filipin szczyt APEC ich loty zostały odwołane. Choć nie obyło się bez stresu, linie lotnicze zapewniły podróżnym wizę pobytową w Chinach oraz nocleg wraz z transferem do hotelu, a następnie lot do celu podróży przez Singapur.

W takich sytuacjach zakwaterowanie zwyczajnie się nam należy jako rekompensata za niedogodności. Druga z wymienionych okoliczności jest jednak bardziej interesująca. Pozwala nam bowiem zaplanować podróż tak, aby podczas przesiadki, korzystając z możliwości darmowego kwaterunku, zwiedzić nieco okolicę. Sprawa nie jest jednak oczywista. Nie liczmy na to, że uda nam się zorganizować sobie kilkudniowy postój na koszt przewoźnika. Nasze połączenie musi spełniać kilka warunków – przede wszystkim być najkrótszym z możliwych na danej trasie. Diabeł przy tym tkwi w szczegółach.

 – Każdy przewoźnik sam ustala własne zasady przyznawania noclegu, a dodatkowo – jeśli chcemy opuścić lotnisko – powinniśmy zwrócić uwagę na obowiązujące w danym kraju przepisy wizowe. Należy również mieć świadomość, że przewoźnicy niespecjalnie chwalą się ofertą darmowego zakwaterowania wraz z transferem do hotelu i raczej sami nie poinformują nas o istnieniu takiej możliwości. W tym celu należy przestudiować informacje opublikowane na stronie linii lotniczej, a jeśli takowych brakuje – po prostu zapytać – podpowiada Piotr z centrum lotniczego Sky4Fly.net.

Spośród linii lotniczych, które otwarcie informują o zasadach przyznawania darmowych noclegów w przypadku połączeń z długim czasem oczekiwania na przesiadkę można wymienić Air Canada, Air China, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Emirates, Ethiopian Airlines, Etihad Airways, Gulf Air, Qatar Airlines, Srilankan Airlines, TAP, Turkish Airlines, Xiamen Airlines.

Szereg przewoźników oferuje nocleg z transferem do hotelu wyłącznie na prośbę pasażera, nie informując o takiej możliwości na swoich stronach internetowych. Można tu wymienić Asiana Airlines, Biman Airlines, Egypt Air, Japan Airlines, Korean Air, Royal Brunei Airlines oraz China Airlines i Singapore Airlines.

 – W przypadku niektórych przewoźników obok zakwaterowania i transferu oferta obejmuje także wyżywienie, a podróżując na przykład z China Airlines czy Singapore Airlines możemy również liczyć na animację czasu wolnego. Pierwszy przewoźnik oferuje darmową wycieczkę po Tajpej, a drugi po Singapurze – wylicza Ewelina z Centrum Lotniczego Sky4Fly i odsyła nas z dokładnymi zasadami noclegów transferowych: https://www.sky4fly.net/news/darmowy-nocleg-transferowy.html

Oferty darmowego zakwaterowania z transferem do hotelu przysługują niekiedy już w przypadku 6-godzinnych postojów, a przy dłuższych czasach oczekiwania (24 lub 48 godzin) mogą być nie tylko formą rekompensaty za niedogodności, ale doskonałym sposobem na urozmaicenie podróży i okazją do zwiedzenia wielu ciekawych zakątków. Warto zatem przyjrzeć się uważnie informacjom na stronach przewoźników, a przede wszystkim pytać. W dobie ostrej konkurencji linie lotnicze są gotowe na wiele, aby wyróżnić się na tle rywali i zdobyć serca swoich klientów. Podróżni zainteresowani darmowym noclegiem z transferem do hotelu mogą również skorzystać z bazy danych przygotowanej przez ekspertów centrum lotniczego Sky4Fly.net. Obok ogólnych informacji dotyczących STPC znajdziemy tu również aktualizowaną na bieżąco listę linii lotniczych zawierającą szczegółowe warunki korzystania z możliwości darmowych noclegów oferowanych przez danego przewoźnika.

Połączenia lotnicze objęte ofertami STPC znaleźć można, korzystając z wyszukiwarki lotów Sky4Fly.net. Eksperci centrum lotniczego służą również radą i pomocą za pośrednictwem przyjaznej klientom infolinii oraz formularza kontaktowego.

@infoWire

Sprawdź także

apartamenty Zakopane

Apartamenty Zakopane – sprawdź, na co zwrócić uwagę

Zakopane jest destynacją urlopową nie tylko na czas zimy. Turyści odwiedzają polskie góry przez cały …