Nærøyfjord, czyli ten, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO | fot.: Fotolia

Norwegia i jej fiordy

Lubisz zestawienie gór oraz mórz wraz z pięknem surowej natury? Jeśli tak, zarezerwuj sobie najbliższy lot w stronę skandynawskich krajów. Norwegia nieodmiennie zaskakuje pięknem i zupełnie niesłychanymi zupełnie widokami słynnych w całym świecie fiordów.

Lysefjord, czyli ten wysunięty najbardziej na południe

Lysefjord to fiord zbudowany z granitowych skał o jasnym, beżowym odcieniu. Tak jak zostało wspomniane w śródtytule to fiord najbardziej wysunięty na południe Norwegii, około trzydziestu pięciu kilometrów od miejscowości Stavanger. Co w tym fiordzie jest tak niezwykłego? A no może to, że z wodnych pasm Lysefjordu na powierzchnię, bo na około sześćset cztery metry wznosi się niemal pionowa skała, która wygląda dość spektakularnie na tle całego, skandynawskiego krajobrazu. Również ten klif, inaczej zwany Amboną najbardziej przyciąga turystów. Dzięki temu, że na samym wzgórzu owej Ambony rozciąga się płaska powierzchnia turyści mają możliwość podziwiania majestatu natury. Można by rzec, że jest to po prostu niesamowity naturalny taras widokowy. Kolejną, ważną informacją jest to, że w okolicach wspomnianego fiordu znajduje się tzw. wisząca skała. Atrakcja jest zaklinowana między dwoma pionowymi, skalnymi ścianami góry Kjerag. Wejście na Kjeragbolten wymaga sporej odwagi, gdyż skała jest umiejscowiona na wysokości dziewięciuset osiemdziesięciu czterech metrów ponad wodnymi tonami.

Taras widokowy na Preikestolen
Taras widokowy na Preikestolen | fot.: Fotolia

Nærøyfjord, czyli ten, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Nærøyfjord to przykład piękna natury, które pozostało nienaruszone i niezależne od działalności człowieka. Fiord prawie na całej swej długości jest otoczony z każdej strony strzelistymi szczytami gór. Znajduje się tam jedynie kilka farm, w których to usytuowane są niewielkie oraz skromne białe domy, które bardzo dobrze wpasowują się w całokształt krajobrazu wraz z skalnymi ścianami fiordu. Co warto wiedzieć to to, iż dostęp do tych kilku farm jest możliwy tylko poprzez morze. Na samym końcu Nærøyfjord  znajduje się osada Gudvangen, w której to kiedyś zamieszkiwali Wikingowie. Stamtąd również wyruszali oni na podboje wysp brytyjskich. Warto wspomnieć, że przez wiele stuleci można było tam dotrzeć wyłącznie przez morze bądź wąską oraz stromą drogę ze Stalheim.

Sognefjord, czyli najdłuższy fiord na świecie

Sognejord liczy aż dwieście cztery kilometry długości. Stanowi on zarówno najdłuższy fiord Norwegii jak i najdłuższy fiord świata. Warto wspomnieć również, iż w najgłębszym miejscu mierzy tysiąc trzysta osiem metrów. Usytuowany jest na północ od miejscowości Bergen, w tym dzieląc Norwegię na dwie połowy. Niedaleko Sognefjordu znajduje się największy lodowiec na kontynencie europejskim, a także najwyższy szczyt norweskiego państwa Galdhøpiggen (dwa tysiące czterysta sześćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza).

Skandynawia, a dokładniej Norwegia to istny raj dla zapalonych fanatyków surowej natury oraz jej majestatyczności. Jeżeli nie masz pomysłu na to w jaki sposób wykorzystać swój urlop, a twoimi ulubionymi krajobrazami są góry oraz morza i oceany wybierz się na wycieczkę do państwa fiordów, czyli Norwegii.

sognefjord
Sognefjord, czyli najdłuższy fiord na świecie | fot.: Fotolia

IWI

Sprawdź także

Park Tayrona

Nie tylko Pablo, czyli krajobrazowe i turystyczne ciekawostki o Kolumbii

Narkotyki, mafia i piękne krajobrazy. Kolumbia to kraj wielu kontrastów, który z pewnością nie zasługuje …