Zimowy tort bezowy | fot.: MGR

Zimowy tort bezowy

Torty bezowe kojarzą się z bitą śmietaną i świeżymi, letnimi owocami: truskawkami, malinami, jagodami, czy borówkami. Jednak ich zimowa wersja z dostępnymi o tej porze roku granatami, kiwi czy pomarańczami jest równie pyszna. I choć beza cieszy się niesławną reputacją trudnej w przygotowaniu, to z pomocą kilku dobrych rad z pewnością uda się nawet początkującym cukiernikom.

Przygotowanie bezy:

składniki

  • 6 dużych białek
  • 300 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka octu winnego
  • 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
  • ekstrakt waniliowy (opcjonalnie)
  • kilka plasterków cytryny

Do przygotowania bezy, zasadniczo, potrzebne są tylko dwa składniki: białka jajek i cukier. Aby jednak prawidłowo ubić pianę bezową, na sztywną, błyszczącą i bardzo gęstą masę trzeba pamiętać, że:

  1. Białka do bezy powinny być świeże i w temperaturze pokojowej.
  2. Należy używać drobnego cukru do wypieków.
  3. Miska, w której będzie przygotowywana masa musi być metalowa, ewentualnie szklana (nie plastikowa, ponieważ na plastiku lubi utrzymywać się tłuszcz i ubijane białka spływają ze ścianek).
  4. Wszystkie przyrządy używane w trakcie ubijania białek (miska, trzepaczka) powinny być przetarte plasterkami cytryny lub wacikiem nasączonym jej sokiem (sok z cytryny usunie ewentualne pozostałości tłuszczu), a następnie papierowym ręcznikiem.
  5. Piekarnik należy nagrzać do 170 st. C, w trybie pieczenia góra-dół.
  6. Na papierze do pieczenia trzeba odrysować dwa jednakowe, duże okręgi (spód tortownicy – 24 cm), lub 3 mniejsze.

Po dokonaniu wszystkich tych czynności  można przystąpić do wyrabiania masy bezowej. Białka należy umieścić w misie i rozpocząć ich ubijanie na najniższych obrotach miksera. Obroty miksera powinny być stopniowo zwiększane, aż do momentu, kiedy białka zostaną  ubite na prawie sztywną pianę (tzw. 'soft peaks’ czyli miękkie wierzchołki – pianka na mieszadłach miksera tworzy wierzchołek, którego górna część jest miękka i opada). Od tego momentu należy rozpocząć  dodawanie po łyżce cukru (kolejną dosypuje się dopiero, kiedy poprzednia zupełnie rozpuściła się w białkach). Etap ten może trwać nawet do 10 min. Gotowa, prawidłowo ubita piana bezowa jest sztywna, błyszcząca i bardzo gęsta. Ubijaczka pozostawia na bezie wyraźny ślad. Taka masa nie rozleje się na boki po wyłożeniu na blachę i pozostanie w nadanym jej kształcie.

Teraz pozostaje już tylko dodanie do gotowej piany octu, mąki ziemniaczanej oraz opcjonalnie ekstraktu waniliowego i delikatne wymieszanie całości łopatką.  Następnie trzeba podzielić ją na równe (2 lub 3) części, przełożyć na przygotowany wcześniej papier do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika, którego temperaturę należy natychmiast przykręcić do 80 st. C. Beza powinna wypiekać, a raczej suszyć się, ok. 3 godzin. Po tym czasie wyłącza się piekarnik, a gotowy wypiek pozostawia w nim aż do wystygnięcia.

Przygotowanie masy:

składniki

  • 300 ml śmietany kremówki (30-36 %)
  • 500 g serka mascarpone
  • 200 g białej czekolady
  • dowolne owoce

Czekoladę należy rozpuścić w kąpieli wodnej i pozostawić do wystygnięcia. Śmietankę ubijamy na sztywną pianę, następnie dodajemy do niej serek oraz stopniowo wlewamy czekoladę. Połową gotowej masy przekładamy blaty bezowe. Resztą należy posmarować wierzch tortu. Całość przybieramy owocami (ponieważ zarówno beza, jak i masa są słodkie, idealne będą te kwaśne – granat, kiwi itp.).

MGR

Sprawdź także

glazury cukiernicze

Jak udekorować tort dla dziecka?

Tort to pozycja obowiązkowa, a zarazem jedna z głównych atrakcji podczas świętowania wyjątkowych okazji, jak …