Kremowa zupa kalafiorowa
. Smakuje pysznie nie tylko latem i przywołuje niezapomniane aromaty oraz smaki dzieciństwa. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zupa kalafiorowa – sekret tradycyjnego smaku

Tradycyjna zupa kalafiorowa to danie znane i lubiane we wszystkich polskich domach. Smakuje pysznie nie tylko latem i przywołuje niezapomniane aromaty oraz smaki dzieciństwa. Dodatkowy atut to wyjątkowa łatwość przygotowania, którą od pokoleń doceniają miłośnicy prawdziwej domowej kuchni. Życzymy smacznego!

Zupa kalafiorowa – składniki na 4 porcje

– 1 mały kalafior (lub pół większego)
– udko z kurczaka
– kilka ziemniaków (od 2 do 5)
– włoszczyzna (1 lub 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, por lub cebula, kawałek kapusty włoskiej)
– świeże zioła (natka pietruszki, gałązka lubczyku oraz selera korzeniowego)
– sól morska
– świeżo mielony czarny pieprz
– 2 łyżki świeżo posiekanej natki pietruszki
– 1 łyżka klarowanego masła
– 200 g gęstej śmietany (18%) do zabielenia

Zupa kalafiorowa – przygotowanie

Udko kurczaka należy umyć, zalać około 1 – 1,5 l wody, doprowadzić do wrzenia, a po usunięciu szumowin gotować przez pół godziny. Włoszczyznę po umyciu i obraniu należy zetrzeć na tarce, a por lub cebulę pokroić na półtalarki lub w kostkę. Następnie warzywa poddusić do miękkości na maśle. Ziemniaki i kalafior podzielony na różyczki wrzucić do wywaru wraz z ziołami, doprawić solą i gotować przez 10 minut. Dodać podduszone na maśle warzywa i gotować kolejne 5 minut. Oddzieloną chochelkę zupy zmiksować na krem i zagęścić nim całość, a następnie doprawić pieprzem. Przed podaniem zupa kalafiorowa może zostać zabielona śmietaną i posypana natką pietruszki.

Kalafiory i brokuły
Ziemniaki i kalafior podzielony na różyczki należy wrzucić do wywaru wraz z ziołami, doprawić solą i gotować przez 10 minut. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Modyfikacje przepisu

Nawet w tradycyjnych przepisach jest miejsce na kreatywność. W tym przypadku zamiast udka z kurczaka można użyć bulionu (ostatecznie można wrzucić drobiową kostkę rosołową), a fani wyrazistych smaków i eksperymentowania w kuchni mogą je zastąpić żeberkami. Jarosze rezygnują z dodawania tych mięsnych składników całkowicie. Zimą, kiedy brakuje świeżych warzyw, można wykorzystać kalafior mrożony, który bez problemu zachowa swój doskonały smak oraz wartości odżywcze, jeśli zostanie zamrożony tuż po zbiorach.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Ramen, miso czy zupa pho? Orientalne zupy, których jeszcze nie próbowałeś

Coraz więcej podróżujemy po świecie i podczas wycieczek próbujemy lokalnych przysmaków. Po powrocie, chętnie powracamy …