Strona główna / Styl życia / Zwierzęta / Domowe SOS dla małych kociąt – jak znaleźć pomoc w sieci?

Domowe SOS dla małych kociąt – jak znaleźć pomoc w sieci?

Ileż to razy mały kociak potrafił sprawić trudności, które pozornie wymagały wizyty u weterynarza: skaleczona łapka, dziwna plamka na nosie lub podejrzane zachowanie kocura? | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ileż to razy mały kociak potrafił sprawić trudności, które pozornie wymagały wizyty u weterynarza: skaleczona łapka, dziwna plamka na nosie lub podejrzane zachowanie kocura? A może kłopotaliście się z problemem wyboru wysokiej jakości karmy dla zwierzaka, kupna transportera lub próbujecie rozpoznać koci język? Nie każda sytuacja wymaga (często kosztowej) wizyty u weterynarza. Nie każdy ma też czas i możliwości, aby w razie wystąpienia jakichś problemów móc od razu skontaktować się ze specjalistą. Naprzeciw temu wychodzą portale i artykuły tematyczne, które często oferują szybkie i skuteczne rozwiązanie lub wyjaśnienie danej sprawy, niemniej ich lwia część powiela błędy i stereotypy, przed którymi przestrzegają lekarze. Czym kierować się przy przeglądaniu tematycznych portali?

Tego się wystrzegaj!

W sieci można znaleźć mnóstwo artykułów pozornie pomagających w rozwiązywaniu danej sytuacji, niemniej należy brać pod uwagę, iż wiele porad ma charakter amatorski i mimo dobrej woli, ich stosowanie może zaszkodzić zwierzakowi. Dla przykładu – wielu autorów próbuje przekonać właścicieli, iż podawanie mleka małego kociakowi nie szkodzi dla pracy ich żołądka lub – wręcz odwrotnie – namawia wyłącznie do kupowania drogich produktów mlecznych i serwowaniu ich kociakowi. Od razu uprzedźmy fakty, iż często fachowa wiedza teoretyczna bardzo często rozmija się z doświadczeniami kociarzy. Cóż z tego, że weterynarz zaleca podawanie karmy danego producenta, skoro kociak w żaden sposób nie jest do niej przekonany? Podobna sytuacja dotyczy porad związanych z zachowaniem kota – autorzy wielu wpisów i artykułów doradzają, aby w przypadku nadzwyczaj energicznego i żywego małego zwierzaka przeprowadzić zabieg kastracji, który pozornie rozwiąże wszelkie problemy.

Kryteria wyboru dobrego forum

Jeśli poszukujesz skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia zwierzaka porad dotyczących chowania pupila, to zwróć uwagę na to, czy:

  • autor artykułu posiada jakieś doświadczenie związane z chowaniem kotka lub jest zawodowo związany z branżą – na przykład na forum Purina, producenta karm dla psów i kotów posiadającego ponad 80-letnie doświadczenie w karmieniu zwierząt, możesz znaleźć wiele fachowych porad i wskazówek;
  • przytaczane dane mają swoje potwierdzenie w źródłach, tzn. nie posługują się stereotypami (np. „Ponad 80% właścicieli kotów nie potrafi zatroszczyć się o ich zdrowy rozwój”) i uprzedzeniami („Karmisz swego pupila domowym jedzeniem? To źle!”)’
  • są przedstawiane wyniki międzynarodowych badań;
  • artykuł/wpis zawiera wskazówki dotyczące kwestii pobocznych nie tylko dla właścicieli kotów, jak na przykład ile wynosi miesięczny koszt utrzymania zwierzaka i jak pomagać żyjącym na wolności osiedlowym kotom.

Jednakże najcenniejsze są porady innych kociarzy, bowiem każdy kot, podobnie zresztą jak człowiek, ma innych charakter i tryb życia. Nie wiesz, jak zabezpieczyć mieszkanie przed urlopem, w którym pozostaje kociak? Weterynarz nie odpowie Ci szczegółowo na to zagadnienie, a wpis na blogu nie zawsze rozwiąże wszelkie wątpliwości, dlatego warto zaglądać na fora i stamtąd czerpać wskazówki i pomysły od innych właścicieli. Podobne kwestie dotyczą nadmiernego apetytu, drapania mebli, dbania o kocie pazurki, pielęgnacji kotki po porodzie lub sposobu na pozbycie się sierści z mebli i kanapy – takie małe, domowe sos dla właścicieli kociąt jest częstokroć bardzo przydatne i nie wymaga dodatkowej wizyty u weterynarza. Warto zaglądać na strony i fora producentów pokarmu dla zwierząt, bowiem można natrafić na liczne konkursy oraz badania testowe nowych produktów dla kociaków. Wybierając dobre forum lub portal należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek, bowiem o wysokim poziomie merytorycznym świadczą nie tylko wpisy aktywnych użytkowników, ale przede wszystkim liczne fachowe artykuły autorstwa lekarzy-weterynarzy oraz poradniki dotyczące szerokiej tematyki posiadania kociaka (od kosztów adopcji, poprzez leczenie i żywienie, skończywszy na wskazówkach przy wyborze akcesoriów do zabawy).

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Zwierzę ze schroniska

Dlaczego warto adoptować zwierzaka ze schroniska?

Nawet najbardziej przyjazne schronisko nie zastąpi zwierzęciu domu. Małe i duże, młodsze i starsze, gładkie …