podróż z psem
W sklepach z akcesoriami dla zwierząt dostępne są m.in. specjalne szelki, którymi można przypiąć psa, aby nie przemieszczał się po aucie i był bezpieczny podczas ostrego hamowania | fot.: Fotolia

Jak bezpiecznie podróżować z psem?

Czasami przychodzi moment, kiedy jesteśmy zmuszeni zabrać naszego czworonożnego pupila w podróż. W grę mogą wchodzić różne środki transportu, od samochodu po samolot. O czym należy pamiętać w czasie podróży z psem i do jakich zasad się zastosować, aby naszemu zwierzakowi nie zadziała się krzywda?

Podróż z psem samochodem

Bez wątpienia z psem najczęściej podróżuje się samochodem – zarówno do weterynarza, ale i na wakacje. W samochodzie przede wszystkim pies nie może stanowić zagrożenia dla kierowcy czy pasażerów, w tym nie może kierowcy dekoncentrować. Jeśli posiadamy duży samochód (np. kombi), pies może przebywać w bagażniku. Warto wtedy zastosować na podłodze auta antypoślizgową matę, aby zwierzak uzyskał nieco stabilności. Pies może także znajdować się na tylnej kanapie samochodu – nie poleca się trzymanie zwierzaka na fotelu pasażera z przodu auta. W sklepach z akcesoriami dla zwierząt dostępne są m.in. specjalne szelki, którymi można przypiąć psa, aby nie przemieszczał się po aucie i był bezpieczny podczas ostrego hamowania.

Podróż z psem pociągiem

W pociągu małe psy warto trzymać w specjalnym transporterze – jeśli ustawimy go na kolanach czy na ziemi pod nogami zajmie mało miejsca i dodatkowo nasz zwierzak nie będzie przeszkadzał innym podróżującym. Jeśli jesteśmy właścicielami większego czworonoga – konieczna będzie smycz i kaganiec. Niezbędne będzie także wykupienie dla psa biletu. Ponadto pies nie może zajmować siedzeń ani przebywać np. w wagonie restauracyjnym. W niektórych pociągach konduktor może nawet wyprosić nas z konkretnego przedziału, jeśli pozostałym pasażerom nie odpowiada towarzystwo naszego zwierzaka – powinniśmy wówczas opuścić przedział i poszukać nowego miejsca do podróżowania.

Podróż z psem samolotem

Podczas podróży samolotem także ma znaczenie wielkość psa. Nie można także zapominać o wytycznych danego przewoźnika – zawsze przed podróżą należy dokładnie zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują pasażerów podróżujących z psami. Najczęściej jednak małe psy mogą być przewożone w transporterkach i są zabierane na pokład. Duże psy będą musiały podróżować w luku bagażowym. Konieczne jest zapewnienie im odpowiedniego transportera – dostatecznie dużego, aby pies mógł w miarę swobodnie się w nim poruszać, mieć jedzenie oraz wodę. Oczywiście podróżowanie z psem wiąże się z dodatkowymi opłatami. Będziemy też musieli mieć ze sobą książeczkę zdrowia czworonoga z aktualnymi szczepieniami oraz niejednokrotnie także paszport dla psa.

Podróżowanie z psem nie należy do łatwych – zarówno dla samego zwierzaka, jak i dla właścicieli. Nie jest to jednak zadanie niewykonalne. Należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie naszego pupila i innych współpasażerów. Zastosowanie się do odpowiednich reguł pozwoli nie tylko na wygodną podróż, ale i pozbawioną problemów. W samochodzie dobrze jest zastosować specjalne szelki bezpieczeństwa, w pociągu czy innych środkach transportu miejskiego pamiętajmy o smyczy i kagańcu, natomiast w samolocie zapewnijmy naszemu pupilowi wygodny transporter, w którym będzie się czuł dobrze, nawet podczas podróży w luku bagażowym.

NPA

Sprawdź także

Wycieczka samochodem

Wynajem samochodu na wakacje – świetna alternatywa dla turystów

Zazwyczaj ciekawe plany wakacyjne wymagają odpowiedniej organizacji w kilku kluczowych aspektach – takich jak zakwaterowanie …