karma dla psa
Dobra karma sucha dla psa, powinna bazować na mięsie | fot.: Fotolia

Jak wybrać odpowiednią karmę suchą dla psa?

„Jesteś tym, co jesz” – każdy chyba słyszał co najmniej raz w życiu to hasło. Staramy się, by nasza dieta była zróżnicowana, żeby zachować dobre zdrowie oraz samopoczucie. Co jednak z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi? Spora część posiadaczy psów, kupuje najtańsze karmy w markecie, przy okazji robienia zakupów dla całej rodziny. Nie jest to najlepszy wybór, ponieważ patrząc na skład danych popularnych karm, widzimy, że pierwszym składnikiem użytym do produkcji, a więc tego, którego jest najwięcej, są zboża. Dobra karma sucha dla psa, powinna jednak bazować na mięsie.

Czy firma ma znaczenie?

Na rynku istnieje naprawdę ogrom firm, zajmujących się żywieniem zwierząt towarzyszących. Istnieją przedsiębiorstwa produkujące karmy suche dla zwierząt, przeznaczonych na różne półki cenowe. Jednakże, firma, jak się często okazuje, nie jest wyznacznikiem jakości. Sporo drogich karm niewiele różni się składem od tych najtańszych, a więc przepłacamy tu za markę, niekoniecznie poprawiając jadłospis naszego futrzaka. Tak samo firmy słynące z produkcji karm o średniej lub niskiej cenie, mogą zawierać spory procent mięsa w stosunku do innych składników, a więc być bardziej wartościowe i odżywcze dla naszego psa.

Czym różnią się karmy bytowe od weterynaryjnych?

Karmy bytowe, to pokarm, który zaspokaja potrzeby żywieniowe zdrowego psa na poziomie bytowym. Oznacza to, że jest on odpowiedni do żywienia psów w dobrej kondycji zdrowotnej, bez specjalnych wymagań żywieniowych. Powinny być na tyle zbilansowane, by umożliwić zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych zwierzęcia, a więc: termoregulację, utrzymanie odpowiedniej masy ciała, prawidłowy i harmonijny wzrost w przypadku szczeniąt, utrzymanie zdrowej kondycji całego ciała, włączając w to skórę, okrywę sierściową oraz pazury.

Karmy weterynaryjne to pokarm, który zaspokaja potrzeby żywieniowe psów o specjalnych wymaganiach żywieniowych. Powinny wspomagać działanie leków, które ma przyjmować pies oraz być dopasowywane do zwierzęcia przez weterynarza prowadzącego leczenie, by nie kolidowały z przyjmowanymi lekami. Przykładowymi schorzeniami, w których pomocne jest stosowanie karmy weterynaryjnej, są : cukrzyca, otyłość, alergie pokarmowe (najczęściej na zboża!) schorzenia nerek, pęcherza, stawów, skóry i inne.

Jak czytać skład karmy suchej?

Warto zwrócić uwagę na to, by w karmie nie było zbyt wielu zbóż w stosunku do mięsa. Jednakże firmy produkujące karmy często próbują zmanipulować klienta, umieszczając na początku składu „produkty pochodzenia zwierzęcego” (co nie oznacza, że jest to mięso – równie dobrze mogą być to odpady z ubojni, zmielone kości, padłe zwierzęta, płody, a nawet obornik!), „świeże mięso ” np. z kurczaka (świeży kurczak waży znacznie więcej dzięki zawartości wody, po wysuszeniu, a więc wstępnym przygotowaniu do produkcji karmy, waży mniej – ale podana jest jego zawartość na podstawie wagi przed obróbką), „świeży kurczak” (może oznaczać wszystko, od wartościowego mięsa, po podroby albo produkty pochodzenia zwierzęcego). Często w składach stosuje się także rozbicie jednej grupy produktów, wymienianie ich pojedynczo, co wizualnie sprawia wrażenie dużej zawartości mięsa w stosunku do wypełniaczy (zwykle zbóż, rzadziej ziemniaków). Lepiej wybrać karmę, która posiada 2 rodzaje mięs oraz 2-3 rodzaje produktów roślinnych, niż taką, która w składzie na pierwszym miejscu ma mięso, a następnie kilka linijek tekstu wskazującego na produkty pochodzenia roślinnego.

Podsumowując, wybór karmy suchej dla psa nie jest skomplikowany, jeśli zwróci się uwagę na szczegóły. Liczy się przede wszystkim skład, a nie cena lub firma – organizmu naszego psa oraz jego samego nie obchodzi, ile wydaliśmy albo jak nazywa się jego jedzenie, tylko to, czy zapewni mu odpowiednie zaspokojenie potrzeb żywieniowych.

MCI

Sprawdź także

karma dla psa

Karmienie psów – tajniki i trendy

Karmienie psów jest nieodłącznym elementem dbania o ich zdrowie i dobre samopoczucie. W dzisiejszych czasach …