Jakie niebezpieczeństwa czyhają na psy w lesie?

Dużym zagrożeniem dla spacerujących psiaków mogą być pułapki zastawiane przez kłusowników. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jesień to idealny czas na dłuższe spacery po lesie z psiakami. Wiosną przeszkadzała w tym plaga kleszczy, która zaatakowała ze wzmożoną siłą. Z kolei latem problemem były wysokie temperatury i suche powietrze. We wrześniu i październiku nieco niższa temperatura i orzeźwiający wiatr nie są uciążliwe dla czworonogów i ich opiekunów. Nie oznacza to jednak, że wyprawy do lasu nie powinny odbywać się pod specjalnym nadzorem.

Na grzyby nie z psem

Złota polska jesień sprzyja nie tylko spacerom, ale także grzybobraniu. To właśnie wtedy w lasach pojawia się wysyp grzybów. Wybierając się w takie miejsca z pupilem należy zachować szczególną ostrożność, bo grzyby znajdują się na liście produktów, które są niebezpieczne dla psów. Według weterynarzy zjedzenie nawet jednego grzyba (chociażby tego który uchodzi za jadalnego dla ludzi) ma działanie toksyczne, negatywnie wpływające zwłaszcza na układ nerwowy i serce. Aby temu zapobiec najlepiej unikać poruszania się po lesie bez smyczy.

Uwaga na pasożyty

Zawsze wydawało Ci się, że obecność pasożytów to domena cieplejszych pór roku? Niekoniecznie. Najpopularniejsze z nich, czyli kleszcze, żyją nawet gdy temperatura oscyluje ok. 0°C. Idąc do lasu psiak powinien być wyposażony w obrożę przeciwkleszczową, którą można dostać w sklepach zoologicznych, np. https://www.naszezoo.pl. Sprawdzą się też krople oraz spraye. Oprócz kleszczy dużym zagrożeniem jest świerzbowiec, którym psiak może zarazić się np. kopiąc w lisiej norce. Warto zwracać też uwagę na to co pies je lub liże. Przykładowo, mocz lisów może zawierać bąblowca, wywołującego groźną dla zdrowia bąblowicę. Z kolei kał tych zwierząt często ma larwy tasiemca.

Kłusownicy i mieszkańcy lasu

Dużym zagrożeniem dla spacerujących psiaków mogą być pułapki zastawiane przez kłusowników. Największym niebezpieczeństwem są wnyki, które potrafią ciężko zranić zwierzę. Równie groźne dla zdrowia czworonogów są spotkania z dzikimi mieszkańcami lasu. Dla wielu zwierząt, np. wilków czy lisów atak jest naturalną obroną, dlatego kupno dobrej smyczy na takie spacery to konieczność. Przed wyjściem do lasu warto się dwa razy zastanowić, czy aby na pewno będzie to dobre rozwiązanie. Najlepiej wybierać sprawdzone miejsca, nieoddalone od obszarów zabudowanych. Spotkanie z dzikimi zwierzętami niesie ze sobą jeszcze jedno ryzyko, np. zarażenia wścieklizną.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

legowisko dla psa

Wybór legowiska dla czworonoga

Psy trzymane w domu bardzo chętnie wskakują na kanapę, ale powinny mieć wyznaczone własne legowisko, …