Kot kartuski
Kot kartuski posiada przykuwające uwagę, bardzo wyraziste, duże, okrągłe oczy koloru złocistego lub miedzianego | fot.: Fotolia

Kot kartuski (Chartreux), czyli koci sztukmistrz

Kot kartuski jest średniej wielkości kotem, wyróżniającym się ponadprzeciętną inteligencją i niezwykłą, piękną sierścią. Dzięki wrodzonym talentom, z łatwością można go nauczyć przeróżnych sztuczek. Wszystko to czyni z niego nie tylko świetnego towarzysza, ale i atrakcję dla potencjalnych obserwatorów jego kocich umiejętności.

Wygląd

Kot kartuski jest średniej wielkości kotem, którego waga waha się od 3 do 8 kg. Ogólnie charakteryzuje go masywna, muskularna budowa, znacznie wykraczająca poza przeciętną. Jego sierść jest średniokrótka, gruba, gęsta, a jej kolor przyjmuje wszystkie odcienie niebieskiego i szarego. Ma ogon średniej długości, proporcjonalny do tułowia. Ponadto wyróżnia go średniej wielkości, płaską głowa ze stojącymi uszami. Posiada przykuwające uwagę, bardzo wyraziste, duże, okrągłe oczy koloru złocistego lub miedzianego. Dodatkowo wargi kota wyglądają, jakby stale się uśmiechał, przez co sprawia wrażenie bardzo przyjacielskiego i zadowolonego.

Charakter

Kota kartuskiego wyróżnia przede wszystkim jego charakter. Posiada on ponadprzeciętną inteligencję, bez problemu więc można nauczyć go różnych sztuczek, nawet takich, jakich uczy się psa. Są to koty, które same potrafią nauczyć się włączania radia, jeśli przycisk jest wystarczająco duży, albo otwierania drzwi.

Koty kartuskie bardzo przywiązują się do właściciela. Są ogólnie przyjazne w stosunku do wszystkich ludzi, jednak zawsze wybierają sobie jedną osobę, której zawsze towarzyszą i się jej słuchają. Zwierzę to jest w stanie przez cały dzień chodzić za ukochanym właścicielem, aby tylko przebywać w jego towarzystwie. Uwielbia się bawić, lubi też kiedy zwraca się na niego uwagę. W stosunku do innych zwierząt jest raczej neutralny. Miauczy bardzo rzadko, chyba że naprawdę coś go zaniepokoi, charakterystyczne w jego przypadku jest jednak głośne mruczenie. Nie ma problemu z podróżowaniem.

Choroby

Kot kartuski choruje niezwykle rzadko. Jego organizm jest zwykle odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Nie jest on zazwyczaj też nosicielem żadnych wad genetycznych charakterystycznych dla rasy. Jedyną chorobą, która może występować stosunkowo często u tego typu kota jest cukrzyca, dlatego tak ważna w jego przypadku jest właściwa dieta i regularne wizyty u weterynarza.

Kot kartuski swoim charakterem przypomina w pewnym stopniu psa. Jest wierny swojemu właścicielowi, lubi ruch i uczenie się coraz to nowych sztuczek. Uwielbia się bawić i jest bardzo aktywnym kotem, dlatego ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia. Nie powinien on więc nieustannie siedzieć w domu, ponieważ będzie się męczył. W stosunku do innych zwierząt jest raczek łagodny. Jego spokojny charakter przejawia się również w kontaktach z ludźmi. Dobrze reaguje na dzieci i wymyślane przez nich zabawy. Jest on odporny na wszelkie choroby i bardzo silny. Nie ma również problemu z podróżowaniem, dzięki czemu jest dobrym kotem dla osób, które lubią często zmieniać miejsce zamieszkania. Z pewnością będzie oddanym towarzyszem.

WST

Sprawdź także

kot ze swoim człowiekiem

Jakie zachowania kota sygnalizują problemy ze zdrowiem?

Jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych są koty. Nie wymagają one wyprowadzania na zewnątrz ani zbyt zaawansowanej pielęgnacji, ale …