papugi w domach
Decydując się na zakup papugi, zyskujemy sympatycznego, skorego do zabawy, spragnionego kontaktu towarzysza | fot.: Fotolia

Papugi w naszych domach – nie tylko nimfy i faliste

Badania dowodzą, że towarzystwo zwierząt domowych pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Do najpopularniejszych pupili należą niewątpliwie psy i koty, dzieciom zaś często udaje się uprosić rodziców także o świnkę morską lub królika. Papugi natomiast cieszą się opinią zwierząt raczej kłopotliwych. Zupełnie niesłusznie, bo chociaż, podobnie jak wszystkie inne gatunki, wymagają specjalnej opieki, to potrafią dostarczyć swoim właścicielom mnóstwo frajdy.

Zanim do naszego domu zawita papuga, warto zdać sobie sprawę, że pierzasty przyjaciel to odpowiedzialność na lata. Najmniejsze papugi mogą żyć nawet kilkanaście lat, zaś te większe niejednokrotnie dożywają sędziwego wieku 50-60 lat. Wszystkie bardzo przywiązują się do opiekunów, dlatego zanim przygarniemy pod swój dach kolorowego ptaszka, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu opiekę przez tak długi czas.

Małe, większe i największe

Choć wizja posiadania gadającej ary, żako czy kakadu wydaje się bardzo kusząca, przed podjęciem decyzji dobrze jest zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki tak dużemu zwierzęciu. Minimalne wymiary klatki dla jednej kakadu lub małej ary to 90×60 cm u podstawy i 95 cm wysokości – a i to tylko pod warunkiem, że ptak będzie spędzał większość czasu na wolności. Papugi to stworzenia piekielnie inteligentne i głęboko społeczne, co oznacza, że stale potrzebują nowych bodźców oraz ludzkiego lub ptasiego towarzystwa. Dlatego zaleca się trzymanie przynajmniej dwóch osobników, które pod nieobecność właściciela będą mogły zająć się sobą.

kakadu
Kakadu | fot.: Fotolia

Te mniej znane – nie mniej kochane

Niewielkie mieszkanie wcale nie oznacza, że musimy zrezygnować z posiadania papugi. Wiele średnich gatunków świetnie odnajduje się w takich warunkach – szczególnie wdzięcznymi domowymi pupilami są różne odmiany krótkoogonowych barwinek, senegalek czy pion. Sporą grupę wielbicieli posiadają także pięknie ubarwione aleksandretty oraz sympatyczne mnichy nizinne. Pamiętajmy jednak, że papugi, jako zwierzęta egzotyczne, podlegają rejestracji w urzędzie miasta. Wyjątek stanowią papużki faliste, nimfy, nierozłączki czerwonoczelne i aleksandretty obrożne.

Aleksandretta
Aleksandretta | fot.: Fotolia

Rozgadana papuga?

Teoretycznie każdą papugę można nauczyć mówić. W praktyce wszystko zależy od indywidualnych talentów zwierzęcia. Większości z nich łatwiej, niż przyswajanie ludzkiej mowy, wychodzi powtarzanie dźwięków – melodyjek zasłyszanych w TV, dzwonka do drzwi czy szczekania psa. Warto jednak pracować z papugą, zachęcając do wydawania z siebie przyjemniejszych odgłosów niż naturalne skrzeczenie, które szybko może stać się uciążliwe zarówno dla domowników, jak i dla sąsiadów.

Blaski i cienie

Decydując się na zakup papugi, zyskujemy sympatycznego, skorego do zabawy, spragnionego kontaktu towarzysza. Jednak zdarza się, że ptaszki źle prowadzone zaczynają sprawiać problemy behawioralne. Do najczęstszych z nich należy skubanie się oraz agresja skierowana w stronę domowników. Im większa papuga, tym większy dziób, który może stanowić realne zagrożenie dla małego dziecka czy królika. Poza tym papuga nigdy nie nauczy się załatwiać potrzeb fizjologicznych w jednym miejscu. Dodatkowy problem stanowi wydzielany przez papugi puder, który często uczula.

Jeżeli po dłuższym namyśle wciąż jesteśmy zdecydowani, pamiętajmy, że w sklepach zoologicznych zdarzają się osobniki chore lub psychicznie zwichrowane przebywaniem w nieodpowiednich warunkach. Z kolei pseudohodowcy często oferują ptaki w okazyjnych cenach, zatajając fakt, że zwierzę jest chore. Tylko zakup od sprawdzonego hodowcy daje nam gwarancję, że wymarzona papuga spędzi z nami długie lata w zdrowiu i spokoju.

KST

Sprawdź także

szczepienie psa

Ile kosztuje szczepienie psa?

Większość właścicieli psów decyduje się zaszczepić swoje zwierzaki. Oczywiście szczepionki mają swoich przeciwników i zwolenników, …