wesak
Dla wyznawców buddyzmu szczególnie ważnym świętem jest Wesak, czyli dzień, w którym świętują Narodziny, Oświecenie i Odejście Buddy Siakjamuni | fot.: Fotolia

Jak świętuje świat? Odkryj najważniejsze święta obchodzone w różnych kulturach

Przygotowujesz się do świąt Bożego Narodzenia? W tym szczególnym czasie zazwyczaj rzadko rozmyślamy o ważnych świętach w innych tradycjach i kulturach. A warto, bo są one niezwykle interesujące. Proponujemy dziś więc podróż po najważniejszych świętach obchodzonych przez mieszkańców różnych zakątków świata.

Centrum lotnicze Sky4Fly.net prezentuje 5 świąt obchodzonych w różnych kulturach.

Prawosławne Boże Narodzenie

Prawosławni obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni później niż katolicy. Wyjątek stanowią regiony, w których zwyczajowo stosuje się kalendarz gregoriański – tam Boże Narodzenie świętowane jest 25 grudnia. W religii grekokatolickiej święto to jest jednym z dwunastu „wielkich świąt” i poprzedzone jest postem, który trwa 40 dni. Ma on przygotować wyznawców na lepsze przygotowanie się do spotkania z Bogiem. W dzień wigilijny prawosławni spożywają tylko jeden posiłek, wieczerzę, która poprzedzona jest wspólną modlitwą i dzieleniem się prosforą – przaśnym chlebem, który używany jest w kościele wschodnim do konsekracji i komunii. Wśród potraw na wigilijnym stole odnajdziemy podobne do tych, które zwyczajowo spożywa się podczas polskiej wigilii katolickiej, jak chociażby karpia w galarecie czy pierogi z kapustą i grzybami. W nocy z 6 na 7 grudnia wierni gromadzą się w świątyni na kilkugodzinnej liturgii, po której rozpoczynają trzydniowe świętowanie. Pierwszego dnia grupy młodzieży prawosławnej rozpoczynają kolędowanie, wędrując od domu do domu z tradycyjnym atrybutem kolędników – gwiazdą.

Chanuka

Jednym z najważniejszych świąt judaizmu jest chanuka. Upamiętnia ono cudowne wydarzenia, do których doszło w 164 r. p.n.e. po tym jak żydowscy powstańcy pod wodzą Judy Machabeusza odbili Jerozolimę z rąk hellenistycznej dynastii Seleucydów. Nazwa święta jest akronimem słów „chanu kaf he”, co oznacza „odpoczywali dwudziestego piątego”. Obchody uroczystości rozpoczynają się 25 dnia miesiąca kislew. Przez osiem dni rozpala się kolejne świece dziewięcioramiennego świecznika zwanego chanukiją. Dziewiąte ramię, zwane szamasz, pełni rolę pomocniczą – od niego rozpala się pozostałe świece. Tradycja zapalania świec upamiętnia niezwykłe wydarzenie, które miało miejsce po poświęceniu odzyskanej przez powstańców świątyni jerozolimskiej, kiedy to rozpalona w miejscu czci niewielka ilość oliwy cudownie płonęła przez osiem dni.

– To kilkudniowe święto jest dla wiernych czasem wolnym od pracy, a dla wielu Żydów stanowi doskonałą okazję do wręczania sobie rozmaitych prezentów i słodyczy. W tym roku świętowanie chanuki rozpocznie się 25 grudnia, jednak należy pamiętać, że jest to święto ruchome – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.

chanuka
Jednym z najważniejszych świąt judaizmu jest chanuka. Upamiętnia ono cudowne wydarzenia, do których doszło w 164 r. p.n.e. po tym jak żydowscy powstańcy pod wodzą Judy Machabeusza odbili Jerozolimę z rąk hellenistycznej dynastii Seleucydów | fot.: Fotolia

Maulid czyli Urodziny Proroka

W islamie również obchodzi się święto, którego ważnym elementem jest symbol światła – dzień uczczenia narodzin proroka Mahometa. Według tradycji tego dnia ziemię rozjaśniło niezwykłe światło, któremu towarzyszyły nadejście aniołów i głosy z niebios. Tradycja hucznego obchodzenia tego dnia rozpoczęła się dopiero między X a XI wiekiem w Egipcie. Święto to nie jest jednak akceptowane przez całą wspólnotę islamską – przedstawiciele tzw. ruchów reformatorskich w łonie islamu uznają tę praktykę za niezgodną z literą Koranu, który nakazuje czcić jedynie Allaha. Tradycyjnie upamiętnia się ten dzień licznymi paradami, festiwalami oraz wspólnym czytaniem Koranu. Tylko w niektórych miejscach, takich jak Emiraty Arabskie czy Pakistan, jest to dzień wolny od pracy. Podobnie jak w przypadku chanuki, jest to święto ruchome. Obchodzone jest przez wyznawców islamu w różnych terminach trzeciego miesiąca roku księżycowego. Pod nazwą Miełlud święto to obchodzą również polscy Tatarzy.

Diwali i Dipawali

Wyznawcy hinduizmu mają własne święto światła – kilkudniowy festiwal religijny hucznie obchodzony w niemal całych Indiach. W tym roku jego obchody rozpoczęły się 30 października. Jego nazwa pochodzi od słów „dipa” i „awali”, co oznacza rząd lamp, dlatego tego dnia wierni zapalają przed swym domem lampę oliwną z wypalanej gliny, aby powitać Lakszmi – boginię szczęścia i dobrobytu. Bardzo powszechnym sposobem uczczenia tego dnia jest ozdobienie domostwa kwiatami, puszczanie sztucznych ogni oraz udział w bogatym repertuarze imprez kulturalnych. Dla wielu wyznawców hinduizmu ten dzień jest ponadto okazją do spędzania czasu z bliskimi i obdarowywania ich słodyczami.

diwali
Wyznawcy hinduizmu mają własne święto światła – kilkudniowy festiwal religijny hucznie obchodzony w niemal całych Indiach | fot.: Fotolia

Wesak czyli obchody rocznicy oświecenia Buddy

Dla wyznawców buddyzmu szczególnie ważnym świętem jest Wesak, czyli dzień, w którym świętują Narodziny, Oświecenie i Odejście Buddy Siakjamuni. Według tradycji obchody tego szczególnego dnia przypadają podczas majowej pełni księżyca. To właśnie wtedy buddyści spotykają się, aby wspólnie odczytywać fragmenty biografii i dzieł wszystkich uczniów Buddy, którym udało się osiągnąć Oświecenie.

– Symbolem tego dnia są światła, więc każdy z wyznawców buddyzmu zapala świecę lub lampę oliwną. Wszystko po to, aby pokazać, że to Budda jako pierwszy pokazał ludziom, jak osiągnąć Oświecenie – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.

@infoWire

Sprawdź także

porządki świąteczne

Sprawdzony sposób na szybkie i ekologiczne porządki świąteczne

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Podpowiadamy jak w szybki i prosty sposób zadbać …