Archwium dla tagu: autobiografia

Wiara. Autobiografia Michała Witkowskiego [recenzja]

Wiara. Autobiografia Michał Witkowski

Michał Witkowski, jedna z najjaśniejszych gwiazd na literackim firmamencie, powraca z kolejnym dziełem, na które fani ostrzyli sobie zęby już od dawna. „Wiara. Autobiografia” to nie tylko spojrzenie na życie autora, ale przede wszystkim napisana charakterystycznym, ironicznym stylem pisarza, barwna opowieść o smakach, zapachach i dźwiękach dzieciństwa. Takich, które na …

Czytaj więcej »

Poza ciałem: Unorthodox, Deborah Feldman

Deborah Feldman, Unortxodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów Przełożyła Kamila Slawinski, Wydawnictwo Poradnia K, 2020

Podczas gdy Unorthodox nadal święci tryumfy na Netflixie, my wracamy do fascynującego pierwowzoru tej historii, a więc wspomnień młodej kobiety, która powiedziała: dość. Fenomen „chasydzkiego uniwersum” Ostatnimi czasy, dość niespodziewanie, da się zauważyć pewien fenomen. Ani twórcy serialu Unorthodox, ani sam emitujący go Netflix, nie spodziewali się chyba tak ogromnego sukcesu swojej …

Czytaj więcej »

Sukcesy, wyrzeczenia i skandale – głośne biografie sportowców ostatnich lat

szatnia sportowa

Biografie są jednymi z najczęściej wybieranych przez czytelników książek. Szczególnie te sportowe – one zawsze przekazują ogromną dawkę emocji, a przelewając myśli na papier, sportowiec otwiera się przed światem bardziej, niż kiedykolwiek. Zdarzają się książki, które są po prostu zwykłym opisem życiorysu sportowca, bez żadnych ciekawostek i głębszych tematów. Te …

Czytaj więcej »

Taniec demonów – premiera drugiej książki żydowskiej pisarki Ester Singer Kreitman wydanej w Polsce

Taniec demonów żydowskiej pisarki Ester SInger Kreitman

Taniec demonów żydowskiej pisarki Ester SInger Kreitman, starszej siostry Noblisty Isaaka Bashevisa Singera i Izraela Joszuy Singera to druga, po Rodowodzie, książka pisarki wydana w Polsce. Jest to historia żydowskiej dziewczynki, której wielkim marzeniem, wbrew ortodoksyjnym zasadom, było uczyć się i zostać pisarką. Powieść w przekładzie prof. Andrzeja Pawelca ukazuje …

Czytaj więcej »

Erhard Zwycięzca [Erhard Loretan, Ryczące ośmiotysięczniki]

Erhard Loretan: Ryczące ośmiotysięczniki

Podobno wspinał się, jak nikt inny. A ponadto był osobowością barwną i magnetyczną. Potrafił mówić zarówno o pasji zdobywania gór, jak i grozie obcowania ze śmiercią. Z tych opowieści utkana jest jego niesamowita autobiografia. Jean Ammann, Erhard Loretan: Ryczące ośmiotysięczniki Przełożyła Maria Zawadzka-Strączek Wydawnictwo Agora, Warszawa, 2019 Loretan stał się …

Czytaj więcej »

O stawaniu się: Michelle Obama, Becoming

Michelle Obama, Becoming

Autobiografia Michelle Obamy to książka wyczekiwana i łapczywie czytana na całym świecie. Przetłumaczona na 25 języków ukazała się w kilkudziesięciu krajach świata. Także w Polsce stała się swoistym wydarzeniem. Co takiego ma w sobie niedawna pierwsza dama USA, że jej wspomnienia błyskawicznie lądują w czołówce bestsellerów? Michelle Obama, Becoming Przełożył …

Czytaj więcej »

Messner: „O życiu”

Reinhold Messner podsumowuje swoje życie – w ciągu ponad 70 lat stał się guru himalaizmu, wspinaczem i podróżnikiem, który osiągnął niemal wszystko, co zamierzył. Przez ten czas obrósł zarówno legendą, jak i licznymi kontrowersjami.  Reinhold Messner przeszedł do historii jako pierwszy zdobywca korony Himalajów i Karakorum. Warto przypomnieć, że rywalizacja …

Czytaj więcej »

Ciekawy przypadek Denisa Urubki

Denis Urubko jest obecnie jednym z najwybitniejszych żyjących himalaistów. Posiada polski paszport, ale nie aspiruje do miana naszego narodowego bohatera. Pozostaje wierny sobie i wizji wspinaczki, jaką wypracował przez lata. Nawet, jeśli może to budzić kontrowersje. I choć o Urubce swego czasu mówiło się dość dużo, sam wspinacz chodzi swoimi …

Czytaj więcej »

Posłuchaj Mike’a, czyli o książce „Spaceman” Mike’a Massimino

Mike Massimino, Spaceman Wydawnictwo Agora, 2018

Od jakiegoś czasu tryumfy na półkach dużych i małych księgarń święcą poradniki celebrytów, którzy opisują swoją drogę do (jakiegokolwiek) sukcesu. Zazwyczaj mają one wartość jedynie dla najbardziej oddanych fanów, nie mówiąc już o stronie merytorycznej  książek. Kiedy jednak o spełnianiu marzeń mówi ktoś, komu udało się wybić daleko ponad przeciętność, …

Czytaj więcej »

Bernadette McDonald: Kurtyka. Sztuka wolności

Wojciech Kurtyka, choć raczej nie rozpalał masowej wyobraźni Polaków tak jak Rutkiewicz czy Kukuczka, jest jedną z najwyrazistszych gwiazd polskiego himalaizmu na świecie. Niezrównane wejścia połączone z refleksją o charakterze niemal metafizycznym oraz doskonalenie się w sztuce cierpienia to jego znaki rozpoznawcze. Próbę rozszyfrowania tej złożonej osobowości podjęła Bernadette McDonald, uznana …

Czytaj więcej »