Archwium dla tagu: czytelnictwo

Czy książki uchronią dzieci przed utratą wrażliwości?

czytanie dzieci

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami, a w wielu filmach i grach możemy zetknąć się z agresją oraz cynicznym poczuciem humoru. W ten sposób dzieci uczą się, że problemy rozwiązuje się przemocą lub podstępem. W jaki sposób możemy je przekonać, że można inaczej? Być może podsuwając wartościowe książki. Według …

Czytaj więcej »

Książki biograficzne – skarbnica wiedzy

Kobieta czyta książkę

Książki biograficzne to zdecydowanie jedna z ciekawszych propozycji na spędzenie wolnego czasu przy lekturze. Tego typu publikacje nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale też pomagają inaczej spojrzeć na wiele spraw. Dlaczego warto czytać biografie? Najlepsze książki biograficzne Dodatkowo czytelnik ma możliwość poznania ciekawej, niejednokrotnie zaskakującej i pełnej zwrotów akcji historii osób, …

Czytaj więcej »

Czytanie lubi dzieci

Magazyn dla dzieci Świerszczyk i wydawnictwo Nowa Era startują  z akcją Czytanie lubi dzieci, której celem jest zachęcanie dzieci do czytania. Do współtworzenia akcji organizatorzy zapraszają także wszystkich, którzy chcą, aby dzieci polubiły czytanie – rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy i pedagogów.   Czytanie lubi dzieci, dzieci lubią czytanie. Aby urzeczywistnić te …

Czytaj więcej »

Prasa dobrem luksusowym?

prasa dobrem luksusowym

Osoby bogate i zamożne czytają nawet dziesięciokrotnie częściej prasę od statystycznego Polaka – wynika z raportu Polskich Badań Czytelnictwa. To oznacza, że tytuły prasowe mają w tej grupie społecznej bardzo duży zasięg. Markom luksusowym daje to możliwość precyzyjnego dopasowania reklam prasowych do grupy docelowej. – Wystarczy odpowiednio dobrać 4–5 tytułów, żeby trafić do …

Czytaj więcej »

Pani Dalloway powiedziała, że sama kupi kwiaty, czyli o roli pierwszego zdania

pierwsze zdanie w książce

Kiedy bierzemy do ręki nieznany nam tekst, to kierowani naturalnym odruchem czytamy – z niemającym jeszcze okazji osłabnąć zainteresowaniem – pierwsze zdanie. Może nas ono zająć albo całkowicie znużyć i wystarczająco sugestywnie (choć być może mylnie) zaświadczyć o daremności kontynuacji lektury. Oczywiście sytuacja zmienia się, gdy znamy już utwór i …

Czytaj więcej »

Bookcrossing, czyli biblioteka bez ścian

Bookcrossing czyli wędrujące książki

Co według nas charakteryzuje bibliotekę, oprócz wielkich zbiorów książek? Karty biblioteczne, czytelnie i wypożyczalnie? Terminy zwrotów i kary za przetrzymanie? W każdym razie, na pewno kojarzy się z jednym, konkretnym miejscem o stałych fundamentach. A co, jeśli biblioteka wcale nie musi tkwić w bezruchu? Jeśli jedynym domem dla książki są …

Czytaj więcej »

Jak zachęcić dziecko do czytania

Czytanie z dzieckiem

Nawyki czytelnicze powinny być kształtowane już w dzieciństwie, niestety wiele dzieci uważa, że książki są nudne. I właśnie w tym ogromna rola rodziców, by pokazać swoim pociechom świat literatury i przekonać, że lektura to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Oferta czytelnicza dla najmłodszych powinna być też stale wzbogacana i urozmaicana. Nie powinno się wybierać …

Czytaj więcej »