Archwium dla tagu: diagnostyka

Rola dermatoskopii we wczesnym wykrywaniu czerniaka

dermatoskopia czerniak

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry, którego wczesne wykrywanie może znacząco zwiększyć szanse na skuteczne leczenie. Współczesna medycyna dysponuje szeregiem metod diagnostycznych, które umożliwiają wykrywanie tego rodzaju nowotworu na wczesnym etapie. Jedną z takich metod jest dermatoskopia, która za pomocą zaawansowanych technologicznie urządzeń pozwala lekarzom na dokładne przeanalizowanie zmian …

Czytaj więcej »

Badanie w kierunku SIBO — co to jest i jakie objawy wskazują na potrzebę jego wykonania?

sibo diagnoza

Badanie w kierunku zespołu nadmiernego rozrostu bakterii w jelicie cienkim (SIBO) jest coraz częściej rekomendowane przez lekarzy w przypadku pacjentów z problemami trawiennymi i jelitowymi. SIBO może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle brzucha, biegunki, zmęczenie i inne. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące objawów oraz diagnostyki tego …

Czytaj więcej »

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa – różnice i podobieństwa

Czym różni się rezonans magnetyczny od tomografii komputerowej?

Czy tomografia komputerowa jest tym samym badaniem, co rezonans magnetyczny? A jeśli nie, to na czym polega różnica? Jakie są przeciwwskazania do wykonania powyższych badań? Czym różni się rezonans magnetyczny od tomografii komputerowej? Tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny wykonywane są w celu uzyskania dokładnych zdjęć wnętrza naszego ciała. Choć wspomniane …

Czytaj więcej »

Jak zabezpieczyć iPhone’a przed przypadkowym uszkodzeniem?

Choć telefony firmy Apple są bardzo solidne, niekiedy przez nieuwagę człowieka mogą ulec przypadkowemu uszkodzeniu. Dowiedz się, jak zabezpieczyć iPhone’a przed uszczerbkami. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są solidne i wytrzymałe telefony, a większość z nich wykazuje się dużą odpornością na wstrząsy i wodę. Niestety rzeczywistość pokazała, że wystarczy …

Czytaj więcej »

USG: co każdy pacjent wiedzieć powinien?

przebieg usg

USG – każdy z nas o nim słyszał, a wiele osób ma za sobą praktyczne doświadczenie badania za pomocą ultrasonografu. Jest to bardzo efektywna i powszechnie stosowana metoda, która pozwala na przebadanie każdego pacjenta, nawet jeszcze przed jego narodzeniem. Przed badaniem warto wiedzieć na czym ono polega i jak się …

Czytaj więcej »

Nietolerancja laktozy może być objawem innych chorób

nietolerancja laktozy

Nie możesz pić mleka? To normalne – tak myśli wiele osób. Jako przyczynę wymienia nietolerancję laktozy. Tymczasem okazuje się, że czasami nietolerancja laktozy może być także objawem innych chorób. – Mogą to być zmiany organiczne w ścianie jelita, które powodują, że laktozy nie trawimy. Zaczynają się pojawiać kurczenia, biegunki, bóle …

Czytaj więcej »