Archwium dla tagu: język

Kobiecość i wygląd mają wspólny mianownik – stereotyp

kobiecość grafika

Wygląd pozostaje bardzo ważnym czynnikiem definiującym kobiecość. Zgodnie z wynikami badania, przeprowadzonego przez Instytut Badawczy SW Research, na zlecenie marki Gatta, obie płcie kojarzą kobiecość głównie z atrakcyjną sylwetką i cechami zewnętrznymi, zgodziło się z tym 47% Polek i 54% Polaków. Dlaczego to jak wyglądamy jest wyznacznikiem kobiecości? Odpowiedzi należy …

Czytaj więcej »

Co tu się odjaniepawla? Językoznawca i psycholog wyjaśniają o co chodzi z tym slangiem

Młode dziewczyny z lizakami

Według niektórych, szkolna młodzież używa slangu wyłącznie w celach rozrywkowych. Jednak slang to coś więcej niż tylko rozrywka – pozwala na integrowanie się z rówieśnikami i daje poczucie niezależności. Czy slang niesie ze sobą jeszcze jakieś korzyści? A może zagrożenia? Razem z ekspertami przyglądamy się temu zjawisku. Język nieustannie się …

Czytaj więcej »

Jest jeden sposób na naukę języka

Korzystając z podręczników, można opanować doskonale gramatykę w dowolnym języku. Mając do dyspozycji dobry słownik, można rozbudować zasób słów. Jest jednak tylko jeden sposób na to, żeby naprawdę poznać obcy język – porozumiewać się w nim na co dzień. Podręczniki niestandardowe Kursy językowe korzystają zwykle z podręczników raptem kilku wydawnictw. …

Czytaj więcej »

Agresywny język debaty publicznej

Agresywny język debaty publicznej

W ostatnich latach język używany w dyskursie publicznym stał się bardziej agresywny i stygmatyzujący – oceniają badacze. To utrudnia prowadzenie skutecznego dialogu – mówią organizatorzy konferencji „Język w procesie zmiany”. Podobnie jest w biznesie, gdzie efektywność firmy często zależy od skutecznej komunikacji na linii pracodawca–pracownicy. Eksperci podkreślają, że skupienie się w dialogu na rozwiązaniach zamiast …

Czytaj więcej »

Spychacze informacyjne i rzeczowniki „zombie” – jak wykańcza nas język urzędowy

Niezrozumiały język urzędniczy

Zbyt długie zdania, skomplikowane słownictwo i formy gramatyczne oraz bezosobowe zwroty – to powoduje, że pismo przypominające o zaległej opłacie jest niezrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego. Jak wynika z raportu „Prosto po polsku – przyjazne upomnienia”, żeby zrozumieć niektóre monity potrzeba 19 lat edukacji. Językoznawcy radzą, by nieprzyjemne rzeczy firmy komunikowały prosto i przyjaźnie, podobnie jak prowadzą …

Czytaj więcej »