Archwium dla tagu: kodeks pracy

Wkrótce ważne zmiany w umowach o pracę

zmiany w kodeksie pracy

Umowa o pracę jest dokumentem potwierdzającym faktyczność zatrudnienia. Jej brzmienie określa strony umowy oraz czas i warunki zatrudnienia. Zawarte są w niej obowiązki obydwu stron oraz szczegóły, dotyczące urlopu, wynagrodzenia i dodatkowych informacji, związanych z konkretną pracą na stanowisku. Postanowienia umowy o pracę reguluje Ustawa Kodeks Pracy, która uznaje umowę …

Czytaj więcej »

Rodzaje umów związanych z zatrudnieniem: charakterystyka

kobieta podpisująca umowę o pracę

Przeglądając nowe oferty pracy myślicie też o tym, jakie rodzaje umów powinniście brać pod uwagę? Tłumaczymy, jakie są rodzaje umów o pracę oraz rodzaje umów cywilnoprawnych. Doradzimy też, która będzie dla Was najlepsza! Rodzaje umów w sprawie pracy Przeglądając oferty pracy, warto dobrze przemyśleć wszystkie aspekty ogłoszeń o pozycjach, na …

Czytaj więcej »

W oczekiwaniu na nowy Kodeks Pracy

kodeks pracy co dalej

Wciąż obowiązujący Kodeks Pracy opiera się na ustawie z 1974 roku, a więc z okresu, kiedy w Polsce nie tylko panował inny ustrój, ale też nie istniało chociażby pojęcie elastycznych form zatrudnienia. Zmieniły się czasy, zmieniła się technologia, ale rok 2019 nie przyniósł nam rewolucji w przepisach. Nowy Kodeks Pracy …

Czytaj więcej »

O co pracodawca nie może zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Niewygodne pytania podczas rekrutacji

Czy planuje pani dzieci? Na kogo pan głosował? Pali pan papierosy? To pytania, których pracodawca nie może zadać. Dlaczego? Bo łamie prawo. Nawet najlepiej wyszkoleni rekruterzy zadają czasem pytania, których zadać nie mogą. Kodeks pracy jasno wylicza, jakie informacje pracodawca może uzyskać od kandydata. Lista jest krótka – imię, nazwisko, …

Czytaj więcej »

Palacze w miejscu pracy

Palacze a prawo pracy

Palacze nie mają w pracy łatwego życia. Ich nałóg często negatywnie postrzegany jest przez współpracowników oraz pracodawców, szczególnie jeśli osoba uzależniona od nikotyny bardzo często opuszcza swoje stanowisko w celu zapalania papierosa. Choć czasami tego typu sytuacje są bagatelizowane, gdyż pozornie nie mają one złego wpływu na zespół i ogólne …

Czytaj więcej »

Od stycznia duże zmiany w Kodeksie pracy

Od stycznia 2016 roku wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Nowe przepisy ograniczają możliwość zawierania umów na czas określony poprzez wprowadzenie limitów w ich stosowaniu. Pracodawca będzie mógł zawrzeć tylko trzy takie umowy z jednym pracownikiem, na maksymalnie 33 miesiące. Za nieuzasadnione przekroczenie limitów pracodawcy grozi grzywna do 30 tys. zł.  – Podstawowym …

Czytaj więcej »

Ostatnie dni na wykorzystanie urlopu

Tylko do 30 września pracownik może wykorzystać zaległy urlop za 2014 rok. Zgodnie z opinią Sądu Najwyższego pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania zaległych dni wolnych. Taki urlop musi być wykorzystany, bo kodeks pracy nie przewiduje możliwości wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane wolne w trakcie trwania umowy o pracę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik …

Czytaj więcej »