Archwium dla tagu: Polski Himalaizm Zimowy

K2 zimą zdobyta!

K2 najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi

Piękny rozdział zimowego wspinania na góry najwyższe został zamknięty wspaniałym akordem. Nepalczycy jako pierwsi stanęli zimą na K2 jako samodzielny zespół. Przez lata zdobycie K2 zimą stanowiło jedno z największych wyzwań współczesnego himalaizmu sportowego. K2 lub inaczej Czogori najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi, mierzący 8611 m n.p.m. znajduje …

Czytaj więcej »

4 najciekawsze książki górskie na jesień i zimę [zapowiedzi]

W tym roku, jak zwykle jesienią i zimą, miłośnicy literatury górskiej znowu będą mieli okazję do prześledzenia kolejnych arcyciekawych historii. Na szczęście materiału źródłowego wciąż nie brakuje. Oto 4 lektury, które warto dołączyć do górskiej biblioteczki. Krystyna Palmowska: Zaklętym w górski kamień. Wypadki i tragedie Złotej Ery himalaizmu polskiego premiera: …

Czytaj więcej »

Potęga przyciągania szczytu [Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski: Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało]

Krzysztof Wielicki Piekło mnie nie chciało biografia

Z okładki najnowszej górskiej biografii patrzy na nas człowiek o żelaznym i spokojnym spojrzeniu. Jeden z nielicznych, któremu dana jest dojrzałość himalaisty. Budowniczy ery złotej epoki polskiego wspinania w górach najwyższych, ale i kluczowy uczestniki historii najnowszej: Krzysztof Wielicki.  Krzysztof Wielicki alpinista Wszechstronny, szybki, nieznoszący sprzeciwu. Charyzmatyczny. Pierwszy zdobywca Everestu …

Czytaj więcej »

Upór i przekora: Anna Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci

Anna Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci

Mało jest we współczesnej historii Polski postaci tak inspirujących jak Wanda Rutkiewicz. To jeden z najwyraźniejszych symboli polskiego wspinania, kobieta niezłomna, bezkompromisowa, śmiało realizująca swoje marzenia. Ale Rutkiewicz ma też mniej heroiczne oblicze – wszak mówiło się o niej, że była konfliktowa, wyizolowana, interesowna, egoistyczna. Jak była naprawdę? Z mitem …

Czytaj więcej »

Punkowi marzyciele: Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia

Nanga Parbat przez długie lata pozostawała jednym z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Ubiegły sezon zimowy przeszedł do historii wspinaczki wysokogórskiej jako ten, w którym pierwsi zdobywcy w końcu osiągnęli szczyt. „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” przybliża zmagania kilku ekip, wśród których, obok profesjonalnych wspinaczy, u podnóża Nagiej Góry stanęli …

Czytaj więcej »

Letnia Wyprawa Unifikacyjna na K2

Już na przełomie 2016/2017 roku próbę wejścia na K2 zimą podejmie polska ekipa PHZz kierownikiem Krzysztofem Wielickim na czele oraz Januszem Gołębiem w roli kierownika sportowego. Przed zimowym zdobywaniem szczytu K2, polska ekipa himalaistów – pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego – zmierzy się z wysokogórskim wyzwaniem, testując trasę podczas letniej wyprawy …

Czytaj więcej »

Koronka Ziemi – w cieniu wielkiej góry

Mount Kenya (5199 m n.p.m.) - najwyższa góra Kenii, Koronka Ziemi

Kiedy w 1985 roku Richard Bass, który postawił sobie za cel zdobycie najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, wszedł na Mount Everest, w świecie himalaistów zawrzało. Jedni uważali, że lista jest niepełna, inni, że chlubienie się zdobyciem Góry Kościuszki to gruba przesada, jeszcze inni zaczęli kompletować wejścia jego śladem. Faktem jednak jest, że …

Czytaj więcej »

K2 zimą – polscy himalaiści ogłaszają start przygotowań

K2 zimą - plany polskich himalaistów

To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników gór i sympatyków polskiego himalaizmu – program Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 obiera kurs na K2. Legendarny ośmiotysięcznik, jak dotąd niezdobyty zimą, stanie się celem polskiej wyprawy dwukrotnie w tym roku.  Program Polski Himalaizm Zimowy to polska inicjatywa mająca na celu zdobycie wszystkich ośmiotysięczników zimą. Spośród …

Czytaj więcej »